Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Vycházející dirigentská hvězda a symfonici Českého rozhlasu oslní publikum ojedinělým programem

Info ikona
vážná hudba

Na neskutečně nabitou sezónu se mohou těšit milovníci klasické hudby. Chystá ji pro ně Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) a jeho šéfdirigent a umělecký ředitel Petr Popelka, jeden z nejinspirativnějších mladých dirigentů současnosti.

Promotion | 4. 06. 2024

Program orchestru je sestaven tak atraktivně a ojediněle, že si na své přijdou skuteční znalci klasické hudby, i laici.

První koncert bude Popelka řídit už 30. září, sezónu zahájí s Isabelle Faust, přední německou houslistkou, která zahraje Dvořákův Houslový koncert, dílo, které nemůže v Roce české hudby chybět. Publikum si bude moci vychutnat i Pátou symfonii Dimitrije Šostakoviče.

Završení rozsáhlého projektu

Renomovaný dirigent spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu letos také završí svůj rozsáhlý tří sezonní projekt provedením třetího dějství Wagnerovy opery Tristan a Isolda, a to 7. října s pěvci Michaelem Weiniusem a Elisabeth Teige v hlavních rolích.

Info ikona
klasická hudba

Listopad bude patřit houslovému virtuosovi Josefu Špačkovi, kterého symfonici doprovodí. Špaček patří k českým umělcům, kterým se podařilo prorazit i v zámoří. Společně s Petrem Popelkou uvedou druhý Houslový koncert Bohuslava Martinů. 

Tisíc hlasů v Obecním domě 

Bez nadsázky za událost sezóny se dá označit koncert Tisíc hlasů v Obecním domě 22. prosince. Petr Popelka zde spojí na 1000 účinkujících, muzikantů, ale hlavně zpěváků. Vystoupí mimo jiné sopranistka Alžběta Poláčková, mezzosopranistka Štěpánka Pučálková, tenorista Daniel Matoušek a barytonista Svatopluk Sem. Zazní skladby z Prodané nevěsty nebo Rusalky. 

Opulentnost, velebnost a pokora

Petr Popelka bude dirigovat i Verdiho requiem, které společně se SOČRem a dalšími umělci uvede 3. března příštího roku. Zádušní mše Giuseppe Verdiho kombinuje opulentnost, velebnost i pokoru s operním dramatismem. Vokální stránku pokryjí sólisté Mária Porubčinová, Lucie Hilscherová, Peter Berger a Pavel Švingr. Účinkovat bude také Pražský filharmonický sbor pod vedením sbormistra Lukáše Vasilka.

Info ikona
klasická hudba

Nejlepší klavírní duo

Závěr sezóny bude patřit nizozemským bratrům Lucasovi a Arthurovi Jussenovým, kteří jsou považováni za nejlepší klavírní duo současnosti. Vystoupí s Koncertem pro dva klavíry Francise Poulenca v Rudolfinu 16. června 2025 pod taktovkou Petra Popelky a v doprovodu SOČRu.

Z Chicaga do Prahy

Petr Popelka se narodil v Praze, vystudoval hru na kontrabas, deset let hrál jako sólo kontrabasista v Drážďanech. Pak se mu však do ruky dostala taktovka a začaly se dít zázraky... Je označován za současnou největší českou dirigentskou hvězdu. Své umění si však Popelka a SOČR nebudou schovávat jen pro české publikum, na začátku července vyrážejí koncertovat do Japonska.

Ostatně i se zahraničními posluchači má Petr Popelka velkou zkušenost, stihl debutovat s Chicagským symfonickým orchestrem nebo projet půl Evropy s Vídeňskými symfoniky.  Mezi vrcholy jeho sezony se řadí například vystoupení s Tonhalleorchester Zürich, Orchestre de Paris či Symfonickým orchestrem NHK a opětovná vystoupení se Staatskapelle Berlin, Sächsische Staatskapelle Dresden a Gewandhausorchester.

Info ikona
klasická hudba
Měření