Hledáte kouty Česka, kde není hlava na hlavě? Společně s aplikací Úžasná místa jsme pro vás vybrali skvosty, které stojí za to vidět a nebudete na ně muset stát frontu.
Karlovarský kraj
Ano, můžete se vydat přímo do centra některého z lázeňských měst, těžko se pak ale vyhnete ostatním výletníkům. Raději nabalte do batohu svačinu a zamiřte na Boží vyhlídku. Nachází se u horní stanice lyžařského vleku přímo nad městem Boží Dar. Otevřeno je tu od dubna do října. Příznivce otužování určitě osloví zatopený lom v Podlesí nedaleko obce Sadov, jen kousek od Karlových Varů. Bez problémů sem můžete vyrazit také vlakem. Zastávka je, co by kamenem dohodil. Vynechat byste neměli ani bývalý cínový důl Rolava a zajatecký tábor Sauersack, který si zahrál v seriálu Rapl nebo dřevěný vyhlídkový altán Mayerův gloriet u Jeleního skoku západně nad centrem Karlových Varů. Nejsnazší cesta je lanovou dráhou Diana.
Dřevěný vyhlídkový altán Mayerův gloriet.
Ústecký kraj
Většina z nás míří do Ústeckého kraje především kvůli Hřensku a nejbližšímu okolí. I když život na severu Čech zřejmě někdy nebývá radostný, míst, která stojí za to poznat, je dostatek. Máte-li rádi panoramatické výhledy po krajině Českého středohoří, určitě vás bude bavit rozhledna U Zámečku u přívozu v Lovosicích. Je nová, její předchůdkyně tu však stávala už od roku 1869. Také jste jako děti toužili balancovat na kolejnicích vlakové tratě? Jedinečnou příležitost máte na tzv. Kozí dráze spojující Děčín a Oldřichov u Duchcova. Pokud vše klapne, provoz se v dubnu vrátí do úseku k Telnici, zbytek je dál bezpečný pro plnění vašich dětských tužeb. A nesmíme zapomenout ani na Růžovou vyhlídku, která nabízí fascinující výhled do údolí Labe.
Růžová vyhlídka
Středočeský kraj
Když se řekne Středočeský kraj, vybaví se valné většině z nás Praha se vším, co nabízí. Pojďme se ale pro tentokrát toulat v jejím okolí. Nedaleko Liběchova u obce Želízy najdete 9 metrů vysoké skalní skulptury Čertovy hlavy. Reliéfy vytesal do pískovce sochař Václav Levý. O kousek dál, ve Lhotce u Mělníka, zase najdete skalní byt, nejdéle obývané kokořínské skalní obydlí. Pokud máte raději ruiny, doporučujeme mohutnou zříceninu gotické tvrze u obce Vyšehořovice na východ od Prahy a pokud naopak zachovalé stavby, pak vás potěší nejstarší dochovaný čínský pavilon v České republice, z doby kolem roku 1780, který najdete v parku na okraji Vlašimi
Čínský pavilon u Vlašimi
Liberecký kraj
Na Liberecku jistě znáte vyhlášené turistické atrakce, jakými jsou Ještěd či nejstarší zoo v Čechách. Určitě se ale vyplatí zavítat i do méně známých míst. Před čtyřmi lety vytvořili umělci nedaleko obce Brniště mezi pískovcovými skalami unikátní landartové objekty a sochy a stezkou je propojili s takřka zapomenutou kapličku, kterou zpřístupnili. Vydat se můžete také na naučnou Riegrovu stezku, která vede údolím Jizery. V lesích nedaleko Cvikova zase najdete skalní kapli vytesanou z jediného kusu pískovce. Ze sousední skály pak byla vyrobena i lavička. Svačinu s sebou!
Riegrova stezka
Královehradecký kraj
Jedno z opomíjených měst, které stojí za to poznat, je Nové Město nad Metují. Tamní Husovo náměstí má zvláštní kouzlo a v loubí najdete řadu půvabných obchůdků. Projít si můžete zahradu u zámku a výlet uzavřít na Klosově vyhlídce nad městem. Český Hobitín v Šedivinách u Dobrušky vás vtáhne do světa příběhů J. R. R. Tolkiena. Autor Svatoslav Hofman ho stavěl během víkendů přibližně šest let. Také nevynechejte Osadu Peklo v romantickém údolí Metuje.
Údolí Peklo
Kraj Vysočina
V žulových lomech nedaleko hradu Lipnice na Sázavou najdete přírodní uměleckou galerii upomínající na praktiky komunismu. Třímetrové reliéfy ucha, úst a očí působí velmi sugestivně. Pokud odtud zamíříte například do historické Třebíče, nezapomeňte se zastavit v obci Rudíkov. Jen pár desítek metrů od silnice stojí vyhlídková věž a v její těsné blízkosti také dětské hřiště, takže skvělá příležitost, jak na chvíli oddálit obligátní: Už tam budem? Na Vysočine také nevynechejte Chaloupku na vodě u rybníka Klenek u Náramče.
Chaloupka na vodě u rybníka Klenek u Náramče
Jihomoravský kraj
Ruku nahoru, kdo ji nemá rád. Myslím, že všechny paže zůstanou svorně u těla. Jižní Morava je prostě báječná. Počasím, krajinou a samozřejmě i vínem. Až se zatoužíte po dlouhých hodinách v útrobách sklípku trochu provětrat, zamiřte na zříceninu kláštera premonstrátek Rosa coeli na východním okraji Dolních Kounic. Velkým hitem se v posledních letech stalo Znojmo. Nedaleko od něj leží také velmi fotogenická lávka pod Šobesem přes řeku Dyji a vyhlídka Devět mlýnů, z níž můžete na dálku zkontrolovat, jaká bude letos asi úroda hroznů. Za návštevu stojí i Archeopark Pavlov, který byl vybudován na svazích Pavlovských vrchů.
Archeopark Pavlov
Plzeňský kraj
Plzeňské pivo dobré, putování po kraji, odkud pochází, však ještě lepší. Většina z nás zná hrad Rabí, ale ne každý tuší, že v jeho blízkosti leží skryt i bývalý vápencový lom. V zimě pro otužilce, v létě pro každého. Vstup do lomu je však na vlastní nebezpečí. Pamatujete si chaloupku na kuří nožce z Mrazíka? Lehce ji připomíná chaloupka na mostním pilíři u Chotěšova. Její návštěvu určitě neodkládejte. V brzké době půjde k zemi, aby pilíř posloužil nové lávce přes Radbuzu. Nevynechejte ani zrenovovanou vyhlídkovou věž u Horšovského Týna.
Vyhlídková věž u Horšovského Týna
Zdroj: uzasnamista.cz