Životní styl
12 otázek pro foodblogerku Taťánu Shamma
Milující máma dvou kluků, šestiletých dvojčat Louise a Théodorea, a také zapálená foodblogerka, veganka a nově i autorka kuchařky Mami, dáš dobrotu?
Vy a česká kuchyně?
Česká kuchyně je mi blízká, vždyť jsem na ní vyrostla. Ráda ji i vařím, ale nejvíc mě na tom baví předělávat recepty do veganské podoby. Ráda experimentuju, nahrazuju živočišné suroviny těmi rostlinnými a mám radost, když je výsledek chuťově velmi blízký, často i k nerozeznání od klasiké přípravy.
Vaše děti v kuchyni
S klukama trávím čas v kuchyni moc ráda a vítám, když se chtějí motat kolem a pomáhat. Jasně, znamená to vždycky větší nepořádek, víc špinavého nádobí, ale stojí to za to. Nejenom, že si užijeme legraci, ale společně strávené chvilky jsou vědomé a kreativní. Stejnému tématu jsem věnovala dostatečný prostor i v kuchařce, protože jsem přesvědčená, že pro děti je vaření důležitý proces, kdy se učí novým dovednostem a návykům. Při zvládnutém úkolu, kdy např. míchají, váží, krájí apod. posilují své sebevědomí. Dalším přínosem je fakt, že pokud jsou děti součástí přípravy jídel, ví, co se za každým pokrmem skrývá: jak vypadají ingredience v syrovém stavu, jak chutnají, kolik práce a času všechna ta příprava stojí. Všechno se to pak odráží v jejich vztahu k jídlu. Jsou méně vybíravé a jí mnohem rozmanitější stravu. Nebojí se ochutnávat nové potraviny a rychleji si na ně zvykají. Podstatné je i to, že díky domácí stravě poznají kvalitní a čerstvé suroviny - žádné polotovary nebo dokonce hotovky.
Kterým receptem děláte rodině největší radost?
To je u každého jinak. Théo se vždycky raduje z domácí svíčkové nebo ze sushi, které plním nejčastěji avokádem, mangem, okurkou, mrkvičkou a čerstvým baby špenátem. Louis miluje špagety, momentálně jsou to aglio olio a oba pak vždycky jásají nad sladkými lívanečky s ovocným rozvarem nebo domácí ovocnou zmrzlinou.
Nejoblíbenější ingredience
To je rozhodně moje “svatá trojice”, kterou zmiňuji i v kuchařce: himalájská sůl, lahůdkové droždí a citrón. Himalájské soli dávám přednost, protože je panensky čistá a není nijak chemicky upravována ani bělena. Je ručně vytěžená, omytá vodou, usušená na slunci a šetrně semletá do požadované hrubosti.
Lahůdkové droždí je nepostradatelným dochucovačem všech našich polévek, omáček, pomazánek a zeleninových směsí. Jedná se o inaktivované kvasnice, takže k pečení buchet určené není, naopak si ho zamilujete ve slaných bezmasých pokrmech díky jeho masovo-sýrové chuti. Chuť není ale jeho jediným benefitem. Je velmi dobrým zdrojem bílkovin, vitamínů skupiny B a stopových prvků.
Čerstovu šťávou z citrónu zvýrazňuju chuť všech pokrmů. Díky citrónu je např. i jinak nevýrazná zelenina plná chuti a není potřeba sahat po jiných zvýrazňujících dochucovadlech. Většinou mi opravdu při vaření stačí sůl, lahůdkové droždí, citrónová šťáva a trocha bylinek.
Co vás vedlo k tomu stát se veganem?
Cestu mi ukázalo těhotenství. Měnily se mi chutě a maso jsem najednou vnímala jako mrtvou hmotu. Ze zvyku jsem ho však stále jedla. Zlom nastal díky kojení, kdy jsem si uvědomila cenu mateřského mléka. Před faktem, že v masném a mléčném průmyslu není se zvířaty opravdu hezky zacházeno a před tím, že mláďata se ihned po narození odeberou matce a mateřské mléko určené jim, konzumujeme my, lidé, jsem nemohla zavírat oči.
Je nějaká surovina, která vám při veganství chybí?
S rodinou se nestravujeme striktně vegansky. Záleží mi na tom, aby kluci věděli co jí a z čeho je pokrm nachystaný, ale nehrotím každou surovinu. Doma tedy vařím z čistě rostlinných surovin, výjimkou je med nebo bio vajíčka z trhu. Když jíme ale venku a není možné se najíst vegansky, bez problému si dáme vegetariánské jídlo. Proto mi momentálně asi žádná surovina nechybí. Navíc s letitým experimentováním už vím, co se čím dá nahradit, nebo jak co ochutit.
Jaké jídlo vám dokáže zahnat splín?
Jídlo nemám spojené s tím, že by jím zaháněla špatnou náladu nebo smutek. Snažím se jíst vědomě a jím, abych vyživila tělo a udělala mu dobře. No, ikdyž zmrzlina udělá dobře vždycky.
Proč jsem začala psát blog a kuchařky?
Bylo to v době, kdy jsem byla s klukama doma na mateřské, navíc v cizině. Psaní blogu a focení jídel tak bylo příjemným naplněním a uspokojením mé kreativní a tvůrčí duše. Moje nadšení z vaření pro děti a objevování rostlinné stravy bylo obrovské a podle reakcí z okolí to zajímalo spoustu dalších lidí. Nápad překlopit blog do podoby ucelené tištěné kuchařky tak vznikl poměrně záhy, ale dávala jsem si s knihou načas a nechávalal ji “uzrát”. Chtěla jsem v ní odvyprávět naši životní cestu a způsob stravování a vtisknout tak kuchařce podobu autentického deníčku, zároveň mi záleželo na tom, aby byla kuchařka pro děti zaštítěna odborníkem na veganské stravování a skladba každého receptu tak byla výživově pohlídána.
Co byste vzkázala lidem, kteří uvažují nad veganstvím?
Veganství může být krásný a plnohodnotný způsob stravovnání a fandím každému, kdo se na tuto cestu vydá. Přála bych jim, aby je jídlo bavilo, chutnalo a dělalo radost. Kromě etických důvodů je to určitě láska ke zvířatům a všemu živému, pokora a obdiv k naší planetě a proto věřím, že je bude tento životní styl naplňovat.
Který raw dort je váš nejoblíbenější?
Rozhodně ten čokoládový. Myslím, že čokoládový krém jsem za ty roky vyladila k dokonalosti. Připravuji z něj nejen dorty, ale i jiné dezerty a o čokoládě jsem napsala i ebook “Raw čokoláda jak ji neznáte”. Jsou v něm recepty nejen na dort, ale i na tabulkovou čokoládu, nadýchanou čoko pěnu, zmrzlinu a mnoho dalších.
Máte ráda nějakou „českou klasiku“?
Baví mě všechny “české klasiky”, které jsou převedeny do veganské podoby. Většinou je jejich příprava totiž mnohem kreativnější a výživově plnohodnotnější. To, co je v klasické úpravě často plné nezdravých cukrů a tuků, se dá v rostlinné podobě připravit zdravěji a pro tělo v mnohem stravitelnější podobě.
Hodnota, kterou chcete předat svým dětem?
Přála bych klukům zdravý a plnohodnotný život plný harmonie a lásky. Snažíme se proto s mužem, aby vyrůstali v lásce a mírumilovném prostředí. Vedeme je k tomu, aby milovali zvířata i všechno živé. Aby si vážili přírody a chovali se k ní s pokorou.