Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

3 způsoby, jak nám kancelářská práce ničí zdraví (a jak tomu předejít)

Máte někdy pocit, že už jste ke kancelářské židli připoutaná celou věčnost? Tak se zvedněte a projděte se! Sedět dlouho v jedné pozici se nevyplácí, stejně jako zanedbávat čištění počítače a dalších předmětů na pracovním stole.

Eliška Vrbová | 1. 10. 2018

Je to ráj bakterií

Podle nejnovějších výzkumů žije na pracovním stole průměrně více než 10 milionů bakterií. Už celkem známým faktem je, že na klávesnici počítače se nachází více bakterií než na záchodovém prkénku. Ovšem za úplně "nejšpinavější" předmět v celém pracovním prostoru byla označena obyčejná elektronická čipová karta. Na ní se údajně vyskytuje takzvaná grampozitivní bakterie, která způsobuje například zápal plic. Rozhodně si tedy do kanceláře pořiďte antibakteriální gel a ubrousky.

Nezapomeňte se pohnout

Sezení u pracovního stolu jako takové je v pořádku. Ale sezení u něj celý den, každý den, celý život, to je pro nás doslova zničující. Není problém v sezení, ale v tom, že jsme dlouho v jedné pozici. Lidské tělo je stvořené pro různé druhy pohybů. Protože ho ale nevyužíváme naplno, jsou naše svaly kolikrát ochablé a jsme celkově osláblí. Ovlivňuje to proudění krve, dechu, ale i trávení. Pokud vás po celém dni v práci bolí hlava, může to být tím, že jste ji měli celý den v jedné pozici. Jaké je tedy řešení? Vstaňte od pracovního stolu co nejčastěji to jde, vyběhněte si schody namísto cesty výtahem nebo alespoň při sezení změňte pozici nohou.

Strašák jménem modré světlo

Věděla jste, že vaše pracovní prostředí může ovlivnit také to, jak v noci spíte? A tím nemyslíme nervozitu nad zítřejší prezentací. Modré světlo, které vyzařují monitory, totiž negativně působí na náš spánek, ovlivňuje naše biologické hodiny a denní režim - zejména po západu slunce. Spíme pak méně, než bychom ve skutečnosti měli. V práci se nám omezení používání počítače a dalších obrazovek asi nepovede, o to více bychom se o to měli snažit doma, a to zejména před spaním. Nastavte si na telefonu takzvaný noční režim, který přepne displej do teplejšího, méně modrého světla a snažte se na spánek vytvořit absolutní tmu.

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?