Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

5 otázek, které vám pomohou proměnit Vánoce v opravdu rodinné svátky

Vánoce, Vánoce přicházejí… Ale komu z nás je opravdu do zpěvu? Z Vánoc se postupem času staly hlavně svátky majitelů retailových řetězců, výběrčích parkovného a prodejců reklamních ploch. Chcete mít z Vánoc zase rodinné svátky? Můžete.

Martin Zikmund | 23. 12. 2022

Jen pro to budete muset něco udělat, a možná vám také přijde vhod tužka a kus papíru. Ale Vánoce, na které vy ani vaše rodina nikdy nezapomenete, za trochu námahy určitě stojí.

1. Co pro vás znamenají Vánoce?

Řada Čechů je považuje za křesťanský svátek. To, že je keltské i germánské kmeny na našem území slavily už před tisíci lety, teď nechme stranou. Důležité totiž je, co jsou Vánoce právě pro vás. Byly totiž už od dob oslav zimního slunovratu především symbolem. Symbolem konce nejhoršího a nejméně hostinného období, přelomem, kdy dny zase budou delší a zima jednou skončí, takže bude zase co pěstovat a jíst. I pozdější oblíbené saturnálie jim daly symbolický charakter – dárky, večerní setkávání, oslavy, popíjení, volby krále, dočasná rovnost otroků s pány, studentů s učiteli. A ano, i křesťané se drželi symboliky zrození něčeho nového, Ježíše, smlouvy s Bohem, nové věčné naděje na vykoupení. Datum Vánoc pak uměle stanovili právě do zimního slunovratu, a to až ve 4. století našeho letopočtu. 

Co ale symbolizují Vánoce pro vás? Hezké, či naopak ošklivé vzpomínky z dětství? Čas plný tajemství, očekávání a radosti? Dobu, kdy se sejde rodina pohromadě? Klidně si vezměte papír a tužku a věnujte čas a prostor tomuto zamyšlení. A co znamenají tyto svátky pro vašeho partnera? Vaše děti, zejména jestli jsou starší? Chcete mít z Vánoc rodinné svátky? Klaďte stejné otázky sobě i ostatním.

2. Co o Vánocích musíte?

Tak, jak jsme postupně stárli, začal se stávat z Vánoc svátek obvyklý. Horší je, že z těšení na Ježíška, o kterém jsme zjistili, že byl vlastně sprostou lží dospělých, se stala postupem času spíš povinnost. Ano, bývaly i světlé okamžiky, třeba první Vánoce s partnerem, první svátky s dítětem nebo třeba první Štědrý večer s dítětem, které už vnímá, co se kolem děje. Pro řadu z nás pak ale přišly i první Vánoce bez našich blízkých, kteří jednou provždy odešli. 

Jenže se změnou symboliky i prožitků Vánoc jako by se nakupily věci, které „musíme“. Které to jsou pro vás? Co o Vánocích prostě „musíte“? „Musíte“ koupit kapra? Ale vážně musíte? „Musíte“ uklidit celý byt? No a proč? Někdo snadno odpoví: „Protože jinak by to přece nebyly Vánoce!“ Jistě, věřím, že pro vás osobně ne. A jak to mají ostatní členové vaší rodiny, pokud to mají letos být opravdu rodinné Vánoce?

Info ikona
Vánoce

3. Co o Vánocích chcete?

Mnohem důležitější otázka, na kterou nejen o Vánocích zapomínáme, je ta, jak to vlastně chceme mít. Jak se chcete o Vánocích cítit? Co chcete prožívat? Mnoho lidí začne odpovídat: „Já bych chtěl(a) to či ono, ale…“ Jenže tak otázka vůbec nestojí. Co byste chtěli? Žádná ale, žádná „musení“. Těm se věnovala otázka předchozí. 

Co chcete o letošních Vánocích prožívat? Je pro vás lepší předvánoční shon a stres, stání v kolonách a frontách, jen abyste se drželi takzvaných tradic, a to za jakoukoli cenu? Nebo je pro vás důležitější prožít svátky pokoje a klidu, a to i za cenu toho, že třeba nebudete mít všechno uklizené a uvařené jako dřív? Jak by vypadaly Vánoce, kdyby to byly vaše svátky? Co by se stalo, kdyby se ze svátků odňala samolepka „VÁNOCE“, zmizel by Ježíšek i Santa a měly by to být JÁnoce či ještě lépe MYnoce – svátek pro nás, pro naši rodinu? Které prvky z „VÁNOC“ by tam zůstaly, a které nikoli?

4. Co o Vánocích potřebujete?

Vánoce se, bohužel, staly symbolem svátků, kdy se často zapomíná na JÁ. Hlavně ve světě dospělých. Dospělí spoustu věcí „musejí“, aby. Prostor pro JÁ a pro MY se tak často scvrkává na štědrovečerní večeři a vánoční pohádku. Fenomén, kterému cizinci, vyjma tedy Slováků, samozřejmě, málokdy rozumějí. Jejich Vánoce jsou totiž jiné. Nečekají na to, aby si mohli pustit televizi. Pro řadu národů je důležité mít o Vánocích právě onen prostor pro MY – pro střetávání, sdílení a hlavně pro společné prožívání.

Pokud byste chtěli letošní Vánoce přetvořit v opravdu rodinné svátky, co byste k tomu potřebovali? Co by vám pomohlo? A co vám v tom může zabránit? Když budete přemýšlet nad těmito třemi otázkami, snažte se vyloučit věci závislé na ostatních. 

Já sám bych třeba potřeboval dva metry sněhu, abych mohl prožít Vánoce, na jaké jsem byl zvyklý v dětství v Podkrkonoší. V Praze to zvládnu asi i bez toho. Stejně tak bych potřeboval, abych Vánoce mohl prožít se spoustou zemřelých, se kterými jsem si jako malý nestačil pár věcí říct. Bohužel asi kvůli tomu neobživnou. Soustřeďte se tedy na to, co je skutečně reálné zařídit a co můžete aktivně ovlivnit. A ano, i ostatní členové rodiny mohou potřebovat něco pro to, aby mohli prožít Vánoce takové, jaké chtějí, jaké by jim udělaly radost.

5. Co by vám pomohlo?

Rodina je systém, ve kterém vzájemně koexistuje několik samostatných bytostí. Některé starší, některé mladší, některé častěji v dospělé roli, některé častěji v té dětské. Což ne vždy s věkem souvisí, zejména ne v období Vánoc, kdy má řada z nás tendence vrátit se do dětství, jiní naopak chtějí ze všech sil zapomenout a mít to jinak. Ideálním stavem je v takovém systému harmonie, ve které jsou všichni spokojeni. O tu si ale můžete zkusit napsat možná tak Ježíškovi. Méně ideální stav je však rozhodně dosažitelný. Říká se mu umění kompromisu.

Pro začátek si stanovte, které věci ze seznamu Jak byste to o Vánocích chtěli mít a Co byste si přáli o Vánocích prožít jsou pro vás naprosto nezbytné. Které byste si opravdu přáli zažít? A které by byly krásné, kdyby vyšly? Zkuste teď roztřídit svá přání do těchto tří kategorií a dejte stejnou příležitost nejlépe i ostatním členům rodiny. Tím ideálním cílem by mělo být, aby každý z rodiny prožil naprosto nezbytné. Co k tomu kdo potřebuje, už každý ví, teď se na to bude alespoň moci plně soustředit.

Možná že si teď říkáte, jak vlastně získat vstupy od ostatních členů rodiny. Můžete zkusit to, co radí slavný americký psycholog a dětský psychoterapeut profesor Alan Kazdin z Yale University – nastavit si formát pravidelných rodinných setkání, třeba jednou týdně na dvě hodiny ve stejnou dobu, kdy budete sdílet své prožitky, pocity a třeba i „vánoční potřeby“. Začít můžete už teď. Však adventní věnec má čtyři svíce, to jsou čtyři týdny příprav na to, abyste konečně dokázali proměnit letošní Vánoce v opravdu rodinné svátky. 

Přeji vám šťastné a veselé.

O autorovi:

Martin Zikmund je průvodce lidí a firem klíčovými změnami a často pomáhá lidem měnit jejich scénáře a napravovat hříchy jejich rodičů. Je autorem blogu Je čas na změnu a čas od času pořádá semináře pro veřejnost o ženskosti, životní harmonii i dalších tématech. 

Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Jak důležitý je milostný život ve vztahu? Víme, jak často se mu ideálně věnovat

Životní styl
Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit