Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

7 tajemství, která se ukrývají za skvěle naplánovanou dovolenou

Nezáleží, jestli jste typ, který všechno plánuje měsíce a měsíce dopředu anebo naopak sednete na letadlo jen s těmi nejnutnějšími věcmi a čekáte, kam vás vítr zanese. Jedno mají oba tyto typy cestovatelů společné – smysl pro dobrodružství. Jak ho tedy opravdu zažít?

Eliška Vrbová | 19. 04. 2017

1. Stanovte si úkoly

Váš cíl může být cokoliv – navštívit sedm měst v sedmi dnech, účastnit se běhu býků ve Španělsku nebo jíst škorpióny či exotické brouky v Bangkoku. Udělejte všechno pro naplnění stanoveného cíle, ale naopak nebuďte příliš smutná, když se náhodou nevydaří.

2. Omezený výběr je dobrá věc

Spoustu lidí si myslí, že čím více možností člověk má, tím je šťastnější. Podle určitých výzkumů je to však trochu jinak. Když máme hodně možností, cítíme se přemoženě a nešťastně, naopak, když jich máme tak akorát, je větší pravděpodobnost, že budeme spokojení. Pokud jste omezená časem, penězi či jazykem, využijte toho ve svůj prospěch. Můžete třeba zkusit přesvědčit cizince, jestli vám budou celou noc kupovat drinky. V tom případě jsou pak omezení tím, co dělá situaci vzrušující.

3. Buďte zúčastněná

Řekněte ano, i když si myslíte, že se vám daná situace nebude úplně zamlouvat. Dobrodružný život není o tom užít si naprosto vše. V nejhorším případě se vám stane, že zjistíte, že se vám něco nelíbilo. Aspoň pak budete mít dobrou historku na vyprávění.

4. Uvědomte si, jaké máte limity

Ne všichni však máme stejnou toleranci. Nemusíte se vrhnout do neznámých vod jenom kvůli tomu, že vám to zde napíšeme. Důležité je hlavně vystoupit alespoň trochu ze své komfortní zóny. Pokud je to moc daleko, může to být děsivé. Pokud je to moc blízko, může to být nuda.

5. Plánování je základ, ale plány se mohou měnit

Ta největší dobrodružství se zažijí, když přijmete neočekávanou situaci a budete naplno poznávat svět „tam venku“.

6. Staňte se odborníkem na cestování

Cestování z místa na místo se někdy může stát tak trochu otravným, když čekáte na letišti, sedíte hodiny ve vlaku nebo se musíte dostat z jednoho konce města na druhý. Ale takové přesuny můžete velmi chytře využít! Třeba pro plánování dalších cest, třídění fotek, nabíjení elektroniky, nebo zdokonalení se v cizím jazyce konverzací se spolucestujícími. Možností je spoustu.

7. Skončete v dobrém

Pokud vaše cestování skončí něčím špatným, byť až do té doby všechno klapalo bez problému, budete na všechny zážitky vzpomínat spíš negativně. Když se vám ale na konci přihodí něco opravdu dobrého, zaženete tím i veškeré chmury, které se staly před tím.

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?