Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

8 způsobů, jak se v každodenním životě vyhnout plastům

Čtyřiašedesát miliard plastových lahví se momentálně koupe ve světových oceánech. Stále se zvyšující číslo dělá vrásky nejen biologům a ekologům, ale také mořským živočichům, kteří kvůli plastům přicházejí o život. Pokud vám budoucnost naší planety není lhostejná, můžete ve svém životě omezit spotřebu plastů na minimum. Malý krok pro vás, velký pro zeměkouli.

Pohled na želvu zamotanou v rybářské síti nebo delfína pojídajícího plastový pytlík, nedělá radost nikomu z nás. I když Česká republika patří k třídícím rekordmanům, stále existují země, ve kterých je třídění v lepším případě sprosté slovo, v tom horším naprosto neznámý termín. To ale neznamená, že si můžeme říci: "Když on netřídí, tak já taky nemusím." Zkusme v tomto ohledu zůstat zodpovědní a kromě řádného třídění minimalizujme i použití plastů v každodenním životě. 

1. Vyměňte plastové sáčky

Na ovoce, zeleninu nebo pečivo. Většina z nás v obchodě intuitivně sáhne po jednorázovém sáčku. Přitom právě plastové sáčky můžeme bez problému nahradit lněnými nebo papírovými obaly. Jejich výhodou je, že neznečišťují životní prostředí, vydrží roky a navíc jsou mnohem prostornější. V neposlední řadě také vypadají lépe než jednorázové pytlíčky, což obzvláště dámy jistě ocení. 

2. Plastová brčka jsou pasé

Rozloučily se s nimi řetězce s rychlým občerstvením, kavárny i bary. Teď přicházíte na řadu vy. Plastová brčka rozhodně nejsou to pravé ořechové pro naši přírodu, a tak se vyplatí, když je vymýtíte i ze své kuchyně. Pokud si chcete dopřát drink, ve kterém je brčko alfou omegou, pak vsaďte na kovovou nebo bambusovou verzi. Uvidíte, že i ekologické brčko dokáže nadělat velkou parádu. 

3. Už žádná voda v plastové láhvi

Těžké balíky s vodou nepřidají přírodě ani zádům. Zkuste se porozhlédnout po alternativě, díky které se rozloučíte s plastovými láhvemi s vodou. Pokud vám městská voda nechutná, použijte filtrační láhev, která vodu zbaví vodního kamene, chloru i kalu. Zároveň s sebou noste ekologickou láhev na vodu, kterou můžete neustále doplňovat tekutinou. Jednoduchý, a přitom tak důležitý krok k omezení každodenního "plastování". 

4. Vařte si doma

Chodíte do práce a berete si z kantýny jídlo s sebou? Co si takhle uvařit jídlo doma? Uvidíte, že tímto rozhodnutím zabijete hned dvě mouchy jednou ranou. Zaprvé vám poděkuje planeta, která bude ušetřena o další polyesterový obal na oběd. A zadruhé vám poděkuje peněženka. Domácí vaření totiž vyjde mnohem levněji než jeden chod v restauraci, a to se vyplatí!

Info ikona
Ekologie

5. Ekologické odličování 

Většina žen spotřebuje každý den alespoň dva odličovací tampony. Zkuste si toto číslo vynásobit 365, a získáte vaší roční spotřebu tamponků. I v tomto ohledu se můžete zachovat ekologicky a pořídit si pratelné odličovací tampony. Povětšinou jsou vyrobené z bio bavlny a bambusu, díky čemuž jsou opravdu měkounké a šetrné k pleti. 

ČTĚTE TAKÉ: 4 způsoby, jak využít prázdné obaly od kosmetiky

6. A co hygienické pomůcky?

Není žádnou novinkou, že vložky nebo tampony můžete nahradit ekologickými alternativami. Ať už vsadíte na menstruační kalíšek, speciální kalhotky nebo pratelné vložky, ve všech případech ušetříte planetu od zbytečného plastu. Více o ekologických hygienických pomůckách naleznete v našem článku

7. Nebojte se bezobalových obchodů

V současné době vzniká jeden bezobalový obchod za druhým. Pokud i ve svém městě máte podobný typ obchodu, dejte mu šanci. Princip bezobalového obchodu je naprosto jednoduchý. Do obchodu si přinesete vlastní nádoby a dózy, ty naplníte požadovanou surovinou, zvážíte a zaplatíte. Ideální obchod především pro nákup mouky, ovesných vloček, těstovin nebo třeba rýže. Navíc v bezobalových obchodech většinou naleznete i další ekologické vychytávky jako třeba šetrný prací prášek nebo eko čistící prostředky. 

8. Kávu do vlastního kelímku

Patříte mezi milovníky kávy s sebou? Rozhodně se kávové dobroty nemusíte ve jménu planety vzdát. Bohatě postačí, když si s sebou budete nosit vlastní termohrnek nebo kelímek, do kterého vám obsluha nalije kávu. 

ČTĚTE TAKÉ: Jak žít s dětmi minimalisticky? Jde to vůbec?

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?