Přichází každý měsíc, nepozdraví, nepotěší a zdrží se necelý týden. Nadělá paseku s našimi hormony a ani se neomluví. Taková je menstruace!

Výstražné políčko v kalendáři, upozornění v aplikaci nebo jenom „obyčejné“ počítání nás každý měsíc upozorní na to, že menstruace už je na cestě. V takový moment běžíme doplnit zásoby vložek nebo tampónů a tajně se modlíme, aby tentokrát byla menstruace k našemu podbřišku mírumilovnější a ohleduplnější. Věděly jste ale, že takové cesty do obchodů si můžete ušetřit? A navíc můžete ušetřit i životní prostředí, kterému vyhozené vložky ani tampóny vůbec nesvědčí? Seznamte se s alternativami k vložkám a tampónům, které jsou pohodlné, nezruinují vaši peněženku a zároveň jsou ohleduplné k životnímu prostředí.

Menstruační kalíšek

S menstruačním kalíškem se v poslední době roztrhl pytel. Přitom ale nejde o žádnou novinku, neboť první prototyp vznikl již v roce 1867. Od té doby naštěstí prošel mnoha změnami, a tak v dnešní době můžete zakoupit kalíšek z lékařského silikonu, který při správné údržbě vydrží až 10 let. A jak kalíšek funguje? Stačí z něho vytvořit ruličku, zavést ji do pochvy a zhruba po dvanácti hodinách vyjmout. Ani po vyjmutí není s kalíškem žádná velká práce, neboť ho stačí pouze opláchnout vodou a případně znovu zavést do pochvy. Po skončení menstruace se doporučuje, abyste kalíšek vyvařily ve vodě a schovaly do textilního pytlíčku.

Kalíšek

A jaké má menstruační kalíšek nevýhody? Příliš jich není, avšak některé ženy hovoří o tom, že jim alespoň tři použití trvalo, než přišly na správný grif, jak kalíšek zavést a vyjmout. Před nákupem kalíšku také myslete na to, jaká velikost je pro vás ideální. Obecně se uvádí, že menší kalíšek je vhodný pro ženy do třiceti let, které ještě nerodily a oproti tomu větší kalíšek ocení ženy po porodu či třicítce. To ale rozhodně neznamená, že ani mladá žena nemůže mít větší kalíšek.

Pokud kalíšku dáte šanci a zkusíte to s ním, pak se vám bohatě odmění. Třeba tím, že se během menstruace můžete jít bez stresu vykoupat do bazénu.

Menstruační kalhotky

Jenom si to představte. Máte menstruaci, a přesto se pro vás nic nemění. Ráno nemusíte přemýšlet nad tampónem nebo vložkami, pouze vyndáte ze šuplíku „ty správné“ kalhotky a jdete! Zní to jako sen? Pak věřte, že tento sen se může proměnit v realitu, a to díky menstruačním kalhotkám. Ty se pyšní třemi vrstvami – savou, vysoce absorpční a nepropustnou, které se postarají o to, aby menstruace neprosákla a ani nezapáchala.

Používání menstruačních kalhotek je opravdu jednoduché. Ráno si je obléknete, večer svléknete a následně omyjete studenou vodou. Omyté kalhotky pak vložíte do pračky, klidně i s ostatním prádlem, a vyperte až na 40° v tekutém prášku. Pak už stačí kalhotky pověsit na šňůru, a po uschnutí je opět pustit do akce.

Kalhotky

Možnou nevýhodou menstruačních kalhotek může být jejich vyšší pořizovací cena. Průměrně kalhotky stojí okolo 800 Kč. Pokud si však spočítáte vaše náklady za vložky a tampóny, a následně vezmete v úvahu, že kalhotky bez problému vydrží klidně i pár let, pak se vám investice jistě vyplatí.

ČTĚTE TAKÉ: Konec bolestivé menstruaci! Česká designérka vyvinula speciální tričko, které vám pomůže

Promotion