Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Bílé vlajky v partnerském vztahu aneb Objevte sílu kompromisů

Info ikona
Love

Všichni víme, že červené vlajky značí nebezpečí, zatímco zelené vlajky potvrzují spokojenost. Co si ale máme ve spojitosti se vztahy představit pod pojmem bílá vlajka?

V posledních letech se hojně hovoří o červených a zelených vlajkách ve vztazích. Zatímco červené vlajky odkazují k aktivitám, které vztahu neprospívají, zelené vlajky, logicky, naznačují, že se vztah vyvíjí ku spokojenosti. O slovo se ale hlásí také bílé vlajky, které leckdy přehlížíme, přesto v partnerském vztahu hrají nepostradatelnou roli. A co si pod pojmem bílá vlajka představit? Někdy malé, jindy velké kompromisy, které vedou ke zdravému a vyváženému vztahu. „O červených a zelených vlajkách se velmi diskutuje. A zdá se, že bílé vlajky zůstávají bez povšimnutí. Udržení romantického vztahu ale vyžaduje spoustu práce a někdy to znamená, že musíme slevit ze svých nároků, tedy udělat kompromis,“ říká o bílých vlajkách zakladatelka seznamovací aplikace Elaine Parker.

Bílé vlajky pod drobnohledem

Říká se, že ve válce a v lásce můžete vše. A tak bílou vlajku můžete vztyčit nejen na bitevním poli, ale také ve vašem vztahu. Pod bílou vlajkou si tedy představte ústupky a kompromisy, které děláte pro svého partnera. I když jako jednotlivec můžete mít jasné představy o svém životě, cestovatelských plánech, představách o práci snů nebo o rodinném životě, nemusí se tyto myšlenky vždy shodovat s vizí našeho partnera. Bílé vlajky tedy označují situace, kdy se dobrovolně vzdáme některé ze svých osobních představ nebo tužeb, a to ku prospěchu vztahu. Jednoduše řečeno, uděláme kompromis.

Nutno dodat, že bílé vlajky mají pozitivní nádech. „Bílé vlajky neznačí to, když se vzdáte veškerých svých životních cílů a naprosto se změníte kvůli lásce. Spíše jde o momenty, kdy společně s partnerem docílíte kompromisu, a to zdravým způsobem,“ vysvětluje Parker. Zároveň si dejte pozor na situace, kdy po vás partner neustále žádá kompromisy, a přitom on sám není schopný kompromisy dělat.

Info ikona
Amor

Umění kompromisů

Jak už bylo zmíněno, kompromisy jsou alfou omegou zdravého vztahu. Pokud ale na sobě cítíte, že uměním kompromisů neoplýváte, nezoufejte. Jde o dovednost, kterou se lze hravě naučit. V první řadě pochopte, že za každých okolností nemusíte mít pravdu. Občas lidé zbytečně lpí na svém názoru a nevnímají argumenty, které jim předkládá partner. Zapracujte tedy na aktivním naslouchání a snažte se přijmout fakt, že pokaždé nemusíte „být na koni“.

Stejně tak je důležité, abyste některé věci nechali plynout a zbytečně nelpěli na vysněných představách. Sáhněte si do svědomí a popřemýšlejte, proč na určitých věcech, aktivitách nebo představách lpíte. Možná rázem zjistíte, že na kompromisu není nic špatného. A v neposlední řadě dělejte kompromisy jenom ve chvíli, kdy vám druhý názor skutečně nevadí. Není žádoucí, abyste od této chvíle přijímali všechno, co vám partner řekne, a tím pádem ztratili veškerá svá přesvědčení i identitu. Opravdu je nesmírně důležité, aby umění kompromisů ovládali stejnou měrou oba partneři.

Zdroj: stylist.co.uk, lifehack.org

Mohlo by se vám líbit

Když je vztah peklo aneb Jak poznáte, že žijete s toxickým partnerem?

V každém vztahu přichází chvíle, na které bychom nejraději zapomněli. Vzestupy a pády jednoduše patří k životu a bylo by bláhové se domnívat, že právě náš vztah bude jako vystřižený z romantické knížky. Pokud ale krizové momenty převládají, slzy jsou nedílnou součástí každého dne a nepříjemná atmosféra prostupuje celým bytem, pak je důležité popřemýšlet, zda nežijete po boku toxického partnera.
marianne.cz