Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

České superpotraviny, které si můžete natrhat doma na zahradě

O superpotravinách jste určitě slyšeli. Jsou ale opravdu tak super, jak se říká? Za řadou z nich rozhodně nemusíte na opačný konec světa, často rostou u vás na zahradě či v lese.

Eva Kadavá | 29. 06. 2021

Maca, açaí, goji. Tyto superpotraviny jsou sice plné vitaminů, minerálů a dalších tělu prospěšných látek, abyste si je však mohli zařadit do jídelníčku, musejí cestou k nám obvykle překonat tisíce kilometrů

Jejich roli přitom zastoupí celá řada českých superpotravin, které máme doslova na dosah ruky. Jsou levnější, dostupnější a díky dopravě – pro některé si můžete vyběhnout bosky na zahradu – také ekologičtější. Podle odborníků jsou navíc našemu tělu bližší než exotické suroviny z opačného konce světa. 

Semínka 

Ta lokální dokážou plně nahradit často opěvované psyllium a chia semínka. Zatímco lněné semínko je plné omega-3 mastných kyselin, které si tělo nedokáže samo vyrobit, konopné semínko potěší především vegany. Dokáže totiž plnohodnotně nahradit živočišné produkty, kterým se vyhýbají. 

Lněné semínko navíc obsahuje rozpustnou vlákninu a je mírně projímavé, protože na sebe váže vodu. Takže jde o ideální volbu, pokud vás trápí zácpa. Semínka si můžete dopřát nejen v původní podobě, ale také jako klíčky. Stačí je na světlém místě nechat vyklíčit na kousku vlhké vaty. Pak obsahují také vysoké množství bílkovin a chlorofyl. Nezapomeňte ani na slunečnicová semínka. Jsou silným antioxidantem a zvyšují hladinu serotoninu. Fungují proti migrénám, astmatu a kardiovaskulárním chorobám. 

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Proč nezapomínat na luštěniny?

Všichni víme, že bychom luštěniny měli jíst. Víme ale proč? Odpověď přináší nutriční terapeutka Andrea Mokrejšová, která zpracovala důležitých šest otázek ohledně luštěnin, jejich vlivu na lidské zdraví, pozitivech i negativech.
marianne.cz

Vlašské ořechy 

Produkty z kešu ořechů se to v poslední době kolem jen hemží. Nadšeni z nich jsou především příznivci tzv. raw stravování. Většina kešu však pochází z Indie nebo Vietnamu, což se podepisuje mimo jiné na ceně. 

Dostupnější a lokálnější alternativou jsou vlašské ořechy. Jistě si vybavíte, jak se o nich říká, že jsou potravou především pro mozek. Ano, mají dobrý vliv na stres, deprese i celý nervový systém. Tím to však nekončí. Snižují hladinu cholesterolu, posilují střeva a pozitivně působí na vlasy, nehty a pokožku. Údajně pomáhají také sexuální potenci a plodnosti. 

EXTRA TIP: Pokud se rozhodnete zařadit ořechy do jídelníčku, doporučujeme je noc před konzumací namočit do vody. Zvýšíte tak využitelnost zdraví prospěšných látek, enzymů, vitaminů a minerálních látek. 

Borůvky a ostružiny 

Až se příště v létě vydáte na procházku lesem, nezapomeňte si nasbírat hrst borůvek a ostružin. Směle nahradí açaí berry z Brazílie, Venezuely a Ekvádoru. 

Borůvky se pravdivě pyšní obsahem draslíku, železa, hořčíku, fosforu, síry a dalších minerálních látek. Obsahují i vitaminy skupiny B, vitamin C a provitamin A. Mají také výjimečný obsah antioxidantů a podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Modré barvivo na jazyku a rtech je pak neobyčejně léčivé pro sliznice, doslova od úst po konečník. Doporučit je můžeme například v případě, že trpíte na žaludeční vředy. 

Podobně dobře si stojí také ostružiny. Snižují obsah cukru a cholesterolu v krvi a napomáhají snižovat vysoký tlak, jsou prospěšné i při pročišťování krve. Jen pozor, některé citlivější osoby na ně mohou mít intoleranci.

Mohlo by se vám líbit

O jídle s nutriční terapeutkou: Nejčastější chyby, kterých se dopouštíme při hubnutí

Jíst zdravě by měla být brnkačka. Jenže v dnešním informačním chaosu, kdy na nás působí média a různé veřejně známé osobnosti, které prezentují svůj názor jako absolutní pravdu, to může být náročné. Co tedy jíst a nejíst?
marianne.cz

Rakytník

Další superpotravina, kterou bez obav zařaďte do jídelníčku. Mají totiž tak vysoký podíl vitaminu C (až 10× více než pomeranč), že už jediná oranžová bobulka údajně obsahuje doporučenou denní dávku. 

Užívání rakytníku je proto vhodné při nejrůznějších virózách, chřipkách a angíně. Vzhledem k tomu, že byl rakytník až donedávna používán převážně lidovými léčiteli, poznatky o jeho účincích jsou až překvapivé. Podporuje tvorbu žluči, trávicích enzymů a funkci krevního oběhu, pružnost a průchodnost cév. Stimuluje činnost jater a plic, pomáhá při plicních onemocněních. Zabraňuje vypadávání vlasů a čistí organismus od toxických zplodin.

Červená řepa

Výborný antioxidant proti volným radikálům. Vysoký obsah vlákniny usnadňuje práci střevům a pomáhá při detoxikaci. Díky tomu má dobrý vliv na kožní onemocnění.

Červená řepa také zpomaluje vstřebávání glukózy, což ocení především diabetici. Brání rozvoji aterosklerotických změn v tepnách, podporuje činnost jater, působí močopudně a zbavuje tělo nadbytku sodíku. Můžete ji jíst syrovou, pečenou nebo nakládanou. 

Mohlo by se vám líbit

Zaostřeno na folát! Ve kterých potravinách najdete aktivní formu vitamínu B9?

Všichni víme, že nutričně vyvážený jídelníček je cesta k dlouhodobému zdraví. Mnoho lidí ale často zapomíná na potraviny, které jsou bohaté na folát, tedy aktivní formu vitamínu B9. Přitom právě vitamín B9 je klíčový pro všechny nastávající maminky, neboť má pozitivní vliv na vývoj nervové soustavy plodu a preventivně působí proti rozštěpu páteře.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě