Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Cesta do hlubin duše přátel, kteří na vás nemají čas

Info ikona
Přátelství

„Nezdržím se dlouho.“ Kdo od svého kamaráda nebo kamarádky nikdy neslyšel podobnou větu, ať hodí kamenem. Po světě chodí nespočet lidí, kteří žonglují s časem a hledají volné skulinky, které můžou vyplnit schůzkami s blízkými přáteli. Bohužel, někdy zmiňované skulinky nemůžou najít dlouhé týdny.

Čas! Tři písmenka, která jsou leckdy velmi nemilosrdná. Zatímco před dvěma lety jsme během lockdownu měli času na rozdávání, v současné době už opět „nestíháme“. A dvojnásob to platí u lidí, kteří mají náročné zaměstnání, rodinu nebo koníčky. Následně není divu, že si nedokážou najít čas ani na své přátele. Jenže, neříká se, že přátelé jsou druhou rodinou? A není jejich zaneprázdněnost pouze zástěrkou pro nechuť k setkání? Pojďme se podívat na zoubek přátelům, pro které je příznačná věta: „Nezdržím se dlouho!“

Mohlo by se vám líbit

Víte, jak poznáte toxické přátele? 7 znaků, které je odhalí

Všichni víme, že bychom se měli obklopovat přáteli. Dokonce i studie naznačují, že lidé, kteří mají blízké přátele, se dožívají více let. Bohužel, občas se mezi partičku dobrých kamarádek vyskytne někdo, kdo s vámi nemá čisté úmysly. Seznamte se s toxickým přítelem, který ve vašem životě nevěstí nic dobrého.
marianne.cz

V hlavní roli priority

Každý člověk zažije období, kdy doopravdy nemá čas. Možná se stěhuje do nového domu, možná dostal náročný pracovní úkol nebo se „jenom“ nakupilo příliš mnoho domácích povinností. V takovou chvíli je naprosto přirozené, že zrušíte schůzku s kamarádkou, nebo plánované tři hodiny u kávy zkrátíte na pouhou hodinu. Problém ale přichází v momentě, kdy na vás přátelé dlouhodobě nemají čas a ohání se větou, že toho mají příliš. Jedna zrušená schůzka, druhá zrušená schůzka...a rázem jste v zakletém kruhu, ze kterého ani po pěti měsících nevzešlo kloudné datum, kdy můžete na určené místo dorazit vy i vaše kamarádka nebo kamarád.

Ruku na srdce, dlouhodobé odmítání si většina z nás bere osobně. I proto je dobré, když si s daným člověkem na přímo promluvíte a zjistíte, zda je celá situace doopravdy způsobena „pouhým“ nedostatkem času. „V žádném případě ale svého přítele neodsuzujte nebo neobviňujte z něčeho, čeho si nemusí být vědom,“ říká koučka Francesca Gamble. Podle koučky se vyplatí, když tento rozhovor začnete slovy: „Když jsi řekl, že nemáš čas na drink, měl/a jsem strach, že jsem udělal/a něco špatně.“ Následně už je jenom na daném člověku, jak se k celé situaci postaví, a zda bude otevřeně hovořit o tom, proč pravidelně ruší domluvené schůzky.

Info ikona
Káva

Když se cesty rozejdou

Pokud máte pocit, že svou kamarádku nebo kamaráda neustále naháníte, „obtěžujete“ ho zprávami nebo vám trvá půl roku, než se domluvíte na schůzce (ze které dotyčný po půl hodině s omluvou na rtech zmizí), pak je možná nejvyšší čas promyslet, zda doopravdy žijete ve zdravém přátelském vztahu. Je totiž naprosto přirozené, že se přátelé vyvíjí a občas dospějí do bodu, kdy už si nemají co říct. A tak nezbývá nic jiného, než promyslet, jak si představujete přátelství, a především co od přátelského vztahu očekáváte. Odpověď na to, zda se neustále snažit o obnovení kontaktu, už získáte sami.

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit

Vztahový minimalismus aneb Kolik přátel potřebujeme ke šťastnému životu?

Pomalu ale jistě se blíží nový rok, který je neodmyslitelně spjat se tříděním šatní skříně. Zkuste pro tentokrát udělat výjimku, a namísto šatní skříně si posviťte na své přátele. Možná i mezi nimi objevíte člověka, se kterým se vídáte z pouhé povinnosti, nostalgie nebo snad ze slušnosti.
marianne.cz