Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Vztahový minimalismus aneb Kolik přátel potřebujeme ke šťastnému životu?

Je tu jaro, které je běžně spojené s úklidem domácnosti i šatníku. Zkuste pro tentokrát udělat výjimku, a namísto skříně s oblečením si posviťte na své přátele. Možná i mezi nimi objevíte člověka, se kterým se vídáte z pouhé povinnosti, nostalgie nebo snad ze slušnosti.

Nechceme živé bytosti přirovnávat ke kouskům oblečení, přesto platí, že za život člověk pozná mnoho lidí, se kterými si je v jednu chvíli velmi blízký, zatímco v druhý okamžik o nich neslyší dlouhé týdny. Stejně tak během životní cesty natrefíme na lidi, kteří se vydávají za naše přátele, avšak k upřímnému přátelství má náš vztah daleko. Možná je bez ostychu můžeme nazvat toxickými přáteli, možná je pro ně příznačnější označení energetický upír.

Ať tak či onak, s takovými lidmi jsme stále v kontaktu jenom proto, že nedokážeme udělat krok zpět. Nedokážeme se od daného člověka odstřihnout, případně mu naznačit, že naše „přátelství“ je u konce. V takovou chvíli se ale o slovo hlásí myšlenka vztahového minimalismu, která nás učí, že bychom si u těla měli držet pouze lidi, kteří za to (a zároveň o to) stojí.

Mohlo by se vám líbit

Duch, který si pohrává s vašimi city! Víte, jak poznáte caspera?

Jedna krásná zpráva vedle druhé, lichotky i sladká slůvka. Tak vypadá chování tzv. caspera, člověka, který vás na sociálních sítích zahrnuje romantickým chováním. Jakmile ale přijde řeč na opravdové rande, zmizí tento člověk z virtuálního prostoru dříve, než řeknete caspering.
marianne.cz

Vztahový minimalismus jako nesmrtelný trend

O tzv. vztahovém minimalismu psal deník The Guardian v září 2021. Článek s názvem I‘d rather be alone: the influencers pushing for relationship minimalism, odkazoval na youtubery, kteří vyznávají minimalismus nejen u fyzických věcí, ale také ho začali aplikovat ve vztazích. Výsledek jejich počínání byl více než zajímavý. Nejenže si daní youtubeři uvědomili, kolik nezdravých vztahů udržovali, ale zároveň zjistili, že také v oblasti přátelských vztahů platí všemi známé – méně je více.

Ne, rozhodně vztahový minimalismus neříká, abyste ze dne na den utnuli kontakt se svými přáteli a do konce svých dnů žili na opuštěném ostrově. Naopak, vyzývá k tomu, abyste udělali „čistku“ mezi lidmi, které si pouštíte příliš k tělu. Třeba zjistíte, že ve svém okolí doopravdy máte člověka, jehož přítomnost vás spíše vyčerpává než nabíjí. „Možná existuje člověk, se kterým se domluvíte na schůzce, ale pokaždé sraz na poslední chvíli zrušíte. Někdo, jehož telefonní hovory záměrně nezvedáte. Nebo někdo, jehož toxická společnost vás vyčerpává jak po fyzické, tak po psychické stránce. Případně jenom zjistíte, že některé pocity, které byly nedílnou součástí vašeho přátelství, už neexistují. Pokud jste se alespoň v jenom z případů našli, je nejvyšší čas na očistu přátelství,“ říká psychoterapeutka Lucy Baresford pro Stylist.

Info ikona
Přátelství

Ve jménu vašeho dobra

Připadá vám zmiňovaná detoxikace přátel až příliš krutá? Podle psychoterapeutky je důležité přemýšlet o přátelství jako o vztazích, které přirozeně přicházejí a odcházejí z našeho života. „Každý člověk by měl ve svém životě eliminovat negativní energii, a pokud proudí právě od domnělých přátel, pak nezbývá nic jiného, než s nimi přerušit kontakt. Při posuzování přátelství jde vlastně o to, že si uvědomíme, v jakých vztazích se energie vychýlila z rovnováhy,“ vysvětluje psychoterapeutka a dodává, že zkoumání nefunkčních vztahů nám mnoho prozradí také o nás samotných. Ono totiž není od věci, když se kritickým okem podíváme na to, proč jsme v nefungujícím přátelském vztahu setrvávali.

Navíc, nikde není psáno, že přátelství musíte ukončit dramatickou scénou. Pokud nechcete ihned pálit mosty, bohatě postačí, když s daným člověkem budete minimalizovat kontakt. S největší pravděpodobností vaši odtažitost vycítí a rychle pochopí, jak se věci mají. „Výhodou detoxikace přátelství je fakt, že si následně budete více vážit sami sebe, díky čemuž si do života přitáhnete lidi, kteří si vás také budou vážit,“ tvrdí psychoterapeutka. Detoxikace přátelství vám zároveň přinese více času a energie, kterou můžete investovat do skutečných přátel, do lidí, na které se za každých okolností můžete spolehnout.

Mohlo by se vám líbit

Jak se zachovat, když v práci máte toxické kolegy?

„Je to jenom práce,“ mávnete rukou nad nefunkčním kolektivem. Jenže v pracovním prostředí tráví průměrný Čech více než 40 hodin týdně, což už je poměrně vysoká číslovka na to, aby se obklopoval špatnými či toxickými kolegy. Jak se tedy vypořádat s kolegy, kteří nepracují tak, jak si představujete?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

8 tipů, jak najít balanc mezi pracovním a osobním životem: Zvládněte home office levou zadní

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky