Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Cestování s miminkem v autě: poradíme, co připravit na první jízdu

Cestování s miminkem v autě: poradíme, co připravit na první jízdu

Nevíte, odkdy je možné s miminkem cestovat? Nebo co sbalit do batůžku, aby později nic nechybělo? Poradíme vám, jak se na cestu připravit, co vzít s sebou a na které časté chyby byste si měli dát pozor.

Filip Janovský | 11. 01. 2017

Odkdy je vůbec možné s miminkem cestovat?

Obecně se doporučuje počkat alespoň tři měsíce po narození. Pokud je ale miminko v pořádku, můžete ho vzít na cestu třeba za babičkou a dědečkem už dříve. Maminky by ale měly cestovat až po šestinedělí.

V autě je důležité vytvořit dobré teplotní podmínky a nepřehánět to s topením ani klimatizací. Větrejte jen minimálně, aby se nevytvořil průvan. Ten totiž malé děti často odstonají. Kojenci ještě špatně regulují tělesnou teplotu, dbejte proto na pravidelný přísun tekutin a oblečte miminku oděv ze savého materiálu, který vstřebá případný pot. Kromě toho je také dobré mít s sebou i oblečení na převlečení.

Seznam dalších věcí, které budete potřebovat

Na každou cestu byste se měli řádně připravit a celou trasu pečlivě naplánovat. Je také dobré, když si předem vytipujete místa vhodná k zastavení. Když miminko v autě hlasitě brečí, bývá soustředění obtížnější, tak ať pak zbytečně nezmatkujete. Kromě toho nezapomeňte také sbalit všechny důležité věci. Především byste si měli vzít: 

Autosedačku
Pořízení kvalitní autosedačky je základ. Kupte takovou, která má patřičný atest a splňuje veškeré bezpečnostní podmínky. Vždy se také několikrát přesvědčte, že je dobře upevněná, a pokud ji dáváte na přední sedadlo, ujistěte se, že je vypnutý airbag na místě spolujezdce.

Fusak do autosedačky
Miminku byste měli rovnou pořídit i fusak do autosedačky. Můžete koupit univerzální kus, nebo model speciálně vyrobený pro daný typ sedačky. Fusak vám pomůže s vytvořením optimálních teplotních podmínek a zajistí miminku větší pohodlí.

Jídlo a pití na cestu
Tato starost z velké části odpadá, pokud je miminko ještě kojené. V opačném případě je třeba připravit lahvičky na cestu, mléko, dostatek převařené vody a další propriety.

Rezervní plenky, jednorázové přebalovací podložky a vlhčené ubrousky
S sebou byste měli vozit také veškeré věci potřebné k přebalení miminka a dětskou lékárničku. Do ní dejte běžné přípravky na ošetření i pomůcky první pomoci.

Stínítka na okna
Stínítka do auta chrání oči dítěte před sluníčkem a v noci zmírňují blikající světla lamp. Barevné variace navíc miminko zabaví a vytvoří zajímavý podnět k pozorování.

Hračky do auta
Valnou většinu z nich připevníte přímo k autosedačce, takže je má dítě hned po ruce a nehrozí, že mu budou neustále padat na zem. Miminko přitom můžete kontrolovat pomocí přídavného zrcátka.

Jakých chyb byste se při cestování autem měli vyvarovat?

Nepočítejte s tím, že urazíte dlouhou cestu bez přestávek.
Cestu plánujte tak, abyste nemuseli urazit příliš velkou vzdálenost bez možnosti zastavení. Měli byste si dát po cestě několik přestávek, kdy budete moci miminko pohodlně přebalit a nakrmit.

Neberte kojence na letní dovolenou, kde je příliš velké horko.
Miminkům nedělají vedra a změny klimatu dobře, proto byste je ideálně neměli vozit na letní dovolené k moři. Pokud chcete i přesto vycestovat, zvolte raději termín několik měsíců před nebo po hlavní sezóně, když už venku nepanují taková horka.

Miminko dejte do autosedačky, i když jen popojíždíte na parkovišti.
Miminko byste nikdy neměli převážet v autě volně nebo v korbě kočárku. Ani když jen couváte z vrat u domu. Stačí malý náraz a velké neštěstí může být na světě. Zároveň byste neměli nechávat okolo dítěte žádné věci, které by ho mohly při prudším brždění zranit.

A nakonec jeden osvědčený tip. Daleko lépe se s miminkem cestuje ve večerních hodinách. Většinu jízdy prospí a vy se navíc vyhnete zhuštěnému provozu během dopravních špiček. Tak šťastnou cestu!