Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Chráníte si dostatečně své digitální soukromí?

Chytrý telefon je naší prodlouženou rukou. Zapisujeme si do něj pracovní schůzky, v aplikaci vyznačujeme své menstruační dny a navrch sdílíme svůj život na sociálních sítích. I když je mobil dobrým sluhou, může být i špatným pánem. A dvojnásob to platí v momentě, kdy s ním sdílíme právě zdravotní údaje.

Mobilní telefon už dávno neslouží jenom k volání nebo psaní textových zpráv. Naopak, mnoho z nás ho v současné době využívá jako nástroj, který hravě nahrazuje osobní schůzky s přáteli, papírový diář, menstruační kalendář nebo odpolední zábavu. Přesto bychom neměli nabýt dojmu, že to, co si do mobilního telefonu zapíšeme, v něm zůstane navěky uzamčeno.

Naopak, čím dál tím více expertů varuje, abychom si své digitální soukromí ostražitě střežili a neposkytovali třetím stranám více informací, než je třeba. Sáhněte si proto do svého digitálního svědomí a přehrajte si chvíle, kdy jste zmáčkli tlačítko „souhlasím se smluvními podmínkami“, aniž byste si dané podmínky skutečně přečetli. Co tedy můžeme udělat v momentě, kdy si chceme své digitální soukromí pohlídat?

Mohlo by se vám líbit

Děti a digitální hry: Jak nastavit zdravé hranice pro hraní her?

Hraní her na počítači nebo mobilním telefonu! Téma, které vzbuzuje mezi rodiči vášnivé debaty. Někteří svá dítka od hraní her odhání, jiní tuto aktivitu vnímají jako nedílnou součást dětství ve 21. století. Existuje vůbec „správný“ postoj k digitálním hrám?
marianne.cz

1. Přečtěte si „zásady ochrany osobních údajů“ ve vaší aplikaci

Pokaždé, když si do svého mobilního telefonu stahujeme novou aplikaci, měli bychom se pečlivě seznámit s jejími zásadami ochrany osobních údajů. I když nejde o populární činnost, rozhodně je dobré, když se v tomto ohledu budete mít na pozoru. A to i u aplikací, které na první pohled působí seriózně a věrohodně. „U některých aplikací, včetně aplikací pro zaznamenávání periody, bylo zjištěno, že sdílejí osobní údaje třetím stranám,“ varuje expertka na kybernetickou bezpečnost Kristina Podnar. V ideálním případě si tedy přečtěte zásady každé aplikace, kterou ve svém mobilním telefonu máte. Pokud s určitým bodem nebudete souznit, bez milosti aplikaci ze svého mobilu vymažte.

2. Zvažte používání aplikací, které jsou zaměřené na zdraví

Ano, je pohodlné mít ve svém telefonu všechny údaje o menstruaci nebo zdravotní data, která telefon získal díky používání chytrých hodinek. Přesto je na každém z nás, aby zvážil, zda je pro něj doopravdy důležité, aby zdravotní aplikace používal. „Každému z nás hrozí, že bude napaden hackery, kteří získají přístup k osobním zdravotním údajům,“ upozorňuje expertka na kybernetickou bezpečnost pro Bustle. Občas není od věci, když se vrátíme ke starému dobrému sešitu a tužce!

Info ikona
Mobil

3. Sledování polohy

Opravdu je důležité, aby mobilní aplikace měly přehled o tom, kde se právě nacházíte? Zatímco některé aplikace fungují lépe, když mají k vaší poloze přístup (například mapy), jiné (například sociální sítě) nepotřebují vědět, kde se nacházíte. Zkuste zvážit všechna pro a proti, a případně si v nastavení mobilního telefonu upravte nebo vypněte sdílení polohy.

4. Dvoufázové ověření

Pokud u svého e-mailu, sociálních sítí nebo bankovního účtu nemáte zapnuté dvoufázové ověření, pak je nejvyšší čas ho aktivovat. Dvoufázové ověření totiž ztěžuje hackerům přístup k vašim účtům. Nejenže potřebují vaše heslo, ale také potřebují přístup k vašemu telefonu nebo záložnímu e-mailu, aby se mohli přihlásit pomocí jednorázového kódu.

Stejně tak je důležité, abyste si v pravidelných intervalech aktualizovali svá hesla a zajistili, aby pro každou aplikaci byla odlišná. Kybernetická expertka také doporučuje, abyste se vyhnuli přihlašování do aplikací prostřednictvím jiných aplikací. Věnujte trošku času navíc nové registraci, která zaručí, že nová aplikace zbytečně nezíská data z aplikace, přes kterou je možné se přihlásit.

Zdroj: bustle.com

Mohlo by se vám líbit

Digitální detox aneb Jak si užít den bez sociálních sítí?

Sociální sítě jsou nedílnou součástí našeho života. Přesto platí, že dobrého pomálu. Zkuste si proto alespoň jeden den v týdnu naordinovat tzv. digitální detox, tedy den bez sociálních sítí.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě