Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Ani přes práh ložnice! Proč se nevyplácí, když usínáte s mobilem na nočním stolku?

Přečíst si poslední pracovní e-maily, mrknout na zpravodajské video a pomalu usínat při scrollování sociálních sítí. Mobilní telefony se staly nedílnou součástí našeho života, a tak nám dělají společnost i na místech, na kterých nemají co dělat. Řeč je například o ložnici.

Kdo nechodí s mobilním telefonem do ložnice, ať hodí kamenem! Hádáme, že hozené kamínky bychom spočítali na prstech jedné ruky. V současné době je skoro automatické, že ještě pár minut před usnutím sledujeme sociální sítě nebo zpravodajské weby. Následně mobil připojíme k nabíječce a láskyplně položíme na náš noční stolek. To všechno jenom z jednoho prostého důvodu, abychom ihned po probuzení mohli opět našeho technologického miláčka, tentokrát plně nabitého, uchopit a dozvědět se všechno, co jsme během noci doslova zaspali. Jenže, není trošku padlé na hlavu, že namísto ranního pozdravení s partnerem svíráme v ruce mobil a sledujeme životy cizích lidí? A není zbytečné si ničit zdraví jenom kvůli prvním reklamním e-mailům nebo nedůležitým zprávám ze světa celebrit? Je nejvyšší čas přehodnotit svůj vztah k mobilnímu telefonu a alespoň na osm hodin ho odložit na druhou kolej.

Mohlo by se vám líbit

7 největších mýtů o spánku, které vám nedají spát

Počítáte před spaním ovečky, nebo usínáte jako Šípkové Růženky? Ať tak či onak, měli byste znát nejznámější mýty, které jsou se spánkem spojovány.
marianne.cz

Možný zabiják vztahu

Do postele neleháme pouze se svým mobilem, ale také s partnerem. Bohužel, tedy spíše bohudík, trojúhelník já, partner, mobilní telefon nefunguje! To potvrzuje také průzkum, za kterým stojí technologická společnost Asurion. Průzkumu se zúčastnilo 2000 dospělých Američanů, přičemž 95 % zúčastněných potvrdilo, že mobil používá těsně před usnutím. Zároveň výzkumníci přišli na to, že lidé, kteří si vezmou své mobilní zařízení do postele, mají dvakrát větší pravděpodobnost, že ho budou používat, než aby se věnovali jakékoli milostné činnosti. Více než polovina dotázaných také uvedla, že přichází o kvalitní čas s partnerem právě kvůli tomu, že jejich protějšek tráví večer na mobilu se sluchátky v uších. "Průzkum odhaluje, že telefony nemění jen to, jak se socializujeme a zůstáváme ve spojení, ale ovlivňují i způsob, jak spolu komunikujeme v našich nejbližších vztazích,“ říká Bettie Colombo, mluvčí průzkumu. I když zmiňovaný průzkum neproběhl v českém prostředí, je pravděpodobné, že podobný trend nastává i v tuzemských ložnicích. I proto není od věci si uvědomit, zda doopravdy neupřednostňujete mobil před svým partnerem.

Info ikona
Spánek

Modré světlo jako ničitel spánku i očí

Všichni toužíme po kvalitním a ničím nerušeném spánku. Přesto sami na sebe šijeme boudu tím, že před spaním surfujeme na mobilním telefonu a usínáme v jeho těsné blízkosti. I několika minutová kontrola mobilu před usnutím stimuluje náš mozek natolik, že následně nemůžeme usnout a cítíme se bděle. Mnohem větší problém ale způsobuje modré světlo, které vyzařuje z mobilního zařízení. Studie naznačují, že modré světlo snižuje produkci melatoninu, tedy hormonu úzce spjatého s kvalitním spánkem, a narušuje naše cirkadiánní rytmy. Modré světlo totiž vyzařuje vlnové délky podobnému světu denním, a tak naše tělo může nabýt dojmu, že je den. Odborníci proto doporučují, abyste alespoň dvě hodiny před plánovaným spánkem vypnuli veškerou elektroniku, včetně televize. Ideální příležitost ponořit se do čtení knížky, na jejíž otevření jste stále „neměli čas“.

Nejde ale jenom o spánek, výzkumy naznačují, že modré světlo má výrazný vliv i na naši pokožku. Jakmile modré světlo rozhodí přirozený cirkadiánní rytmus, pokožka si myslí, že je den, a tak nedochází k přirozenému nočnímu opravnému procesu. To následně může vést k viditelným známkám stárnutí, hyperpigmentaci, zánětu a oslabení povrchu pokožky. V neposlední řadě modré světlo ovlivňuje také náš zrak. Podle odborných výzkumů je jednou z příčin věkem podmíněné makulární degenerace, tedy nejčastějšího viníka ztráty zraku u starších lidí. Modrá oblast světelného spektra může také přispívat k poškození sítnice.

A co zdraví?

O mobilních telefonech a jejich vlivu na lidské zdraví bylo napsáno nespočet článků, mýtů i polopravd. Pravdou ale zůstává, že do současné doby neexistuje jediný výzkum, který by prokázal, že používání mobilních telefonů způsobuje rakovinu či jiný druh zdravotního rizika. Odborníci se ale shodují, že mobily vyzařují malé množství elektromagnetického záření, se kterým si není radno zahrávat. Světová zdravotnická organizace ale v roce 2011 varovala, že používání mobilu může mít karcinogenní účinky. Obzvláště to platí pro děti, jejichž pokožka hlavy a lebky je tenčí než u dospělého jedince, a tudíž náchylnější k záření.

Zdroj: sleepfoundation.orgasurion.comnews.yahoo.com

Mohlo by se vám líbit

Spánková prokrastinace aneb Když pravidelně oddalujete večerku

Závěrečné titulky seriálu naznačují, že je nejvyšší čas ulehnout do peřin, ale tichý hlásek vám našeptává, abyste si dopřáli ještě jeden díl? Vítejte v době, kdy záměrně oddalujeme čas usínání a raději dáváme přednost seriálům, sociálním sítím nebo nočnímu čtení knih. Vítejte v době, kdy dennodenně bojujeme se spánkovou prokrastinací.
marianne.cz
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Glosa: Méně mluvit, víc naslouchat. Kdy začneme věřit obětem domácího a sexualizovaného násilí?

Glosa: Méně mluvit, víc naslouchat. Kdy začneme věřit obětem domácího a sexualizovaného násilí?

Životní styl
Honí vás večer mlsná? Vybíráme nejlepší zdravé potraviny, které zaženou chutě

Honí vás večer mlsná? Vybíráme nejlepší zdravé potraviny, které zaženou chutě

Životní styl
3, 2, 1... startuje ELLEphoria 2024: Festival plný inspirace, péče o krásu a známých osobností

3, 2, 1... startuje ELLEphoria 2024: Festival plný inspirace, péče o krásu a známých osobností

Životní styl
Když vám práce přerůstá přes hlavu: Tipy, jak se nenechat zavalit povinnostmi v zaměstnání

Když vám práce přerůstá přes hlavu: Tipy, jak se nenechat zavalit povinnostmi v zaměstnání

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SÉRUM NUANCE + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit