Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Chřipková sezóna: 4 rady, jak posílit imunitu

Schoulení u hořícího krbu nás na malou chvíli zahřeje, ale lezavé zimě na dlouho neutečeme. Možná si myslíte, že v této roční době není nic horšího než mráz, ale je. Chřipka! Nastává totiž období, kdy každý na pár dní ulehne s bolestí v krku, rýmou a kašlem. Naše imunita je oslabená a nemá dost síly k boji s virózami.

Dominika Bártová | 22. 12. 2018

Je jedno kolikrát si umyjeme ruce nebo kolik tabletek sníme. Chřipka nás stejně dožene a nepomůže ani vyhýbání se nemocným kolegům či členům rodiny. Všechny snahy jsou marné, pokud nás zradí imunitní systém. A proto s vámi sdílíme několik rad, jak dlouhodobě a účinně posílit náš organismus. 

1. Pestrý jídelníček

Ohraná rada, ale přesto se jedná o jeden z nejpříjemnějších způsobů, jak se posílit. Základem je, že bychom měli jíst zdravě. Složit si jídelníček tak, aby byl pestrý a chutný zároveň. Díky tomu naše tělo získá potřebné živiny, které mu pomohou v boji nejen proti chřipce, ale i dalším nemocem.

Nemusíte se bát, že byste se museli vzdát oblíbených potravin jako je třeba česnek nebo oříšky. Podle Clevelandské univerzity stačí pro zdravý imunitní systém osm vitamínů a minerálů:

vitamín C (listová zelenina, paprika, růžičková kapusta, jahody, papája a samozřejmě citrusy)

vitamín E (mandle, arašídy, lískové oříšky, slunečnice, špenát nebo brokolice)

vitamín D (pomerančový džus, obiloviny, mléko a ryby)

kyselina listová (fazole, hrách, listová zelenina, celozrnné produkty)

železo (fazole, brokolice, drůbeží, mořské plody)

selen (česnek, brokolice, para ořechy, ječmen, sardinky nebo tuňák)

zinek (fazole, cizrna, ústřice, krab, drůbež, jogurt)

Možná se vám teď zdá, že stačí jen pár potravin jako špenát, fazole a listová zelenina, abyste neonemocněli, ale realita je složitější. Váš jídelníček by měl být pestrý a plný čerstvých surovin. Přesto si ze zmíněných přísad můžete klidně udělat osvěžující fresh a dát si ho jako zdravou svačinu.

2. Pohyb imunitě svědčí

Naše tělo potřebuje mnohem víc než zdravé jídlo. Ke zlepšení imunitního systému pomůže pravidelné cvičení, protože podporuje přirozený boj těla se škodlivými látkami.

Ale nelekejte se, nemusíte hned běžet do fitka a plánovat maraton. Všechno má svůj čas. A opět nám v tom pomohli vědci. Tentokrát ti z Kalifornské univerzity v San Diegu. Dali hlavy dohromady a zjistili, že stačí denně pouze 20 minut cvičení, které má protizánětlivé účinky a posiluje imunitu.

3. Hodně odpočívejte

Pokud se stane, že už jste nemocní a chřipka se stala na pár dní vaší věrnou společnicí, tak si zalezte do postele a odpočívejte, spěte. I když se to může zdát lákavé, tak se dlouho do noci nedívejte na Hru o trůny nebo Sex ve městě. V tomto případě vám to totiž na zdraví nepřidá. Naše tělo zkrátka potřebuje kvalitní spánek, který nenahradí ani nespočet šálků silné kávy.

Studie prokázali, že lidé, kteří spí málo nebo mají nekvalitní spánek jsou mnohem náchylnější k nemocem. Ve chvíli, kdy jsme nemocní, naše tělo během spánku regeneruje a odpočívá. Berte spánek jako prioritu bez ohledu na to, co děláte. Věnujte mu klidně celou dobu vaší nemoci. Tělo vám za takovou péči poděkuje.

Spánek je pro člověka zkrátka nepostradatelný – podporuje uzdravovací procesy a hojení, nemluvě o celkovém uvolnění a odpočinku organismu.

4. Omezte negativní zlozvyky

Harvardská univerzita v rámci posílení imunity vyzývá k omezení některých zlozvyků. Základem je omezit kouření a příjem alkoholu, pokud chcete, aby vás váš imunitní systém ochránil před sezónními nemocemi.

Dokonce i antioxidanty obsažené v červeném víně jsou značně utlumeny díky přítomnosti alkoholu. Ten má negativní vliv na všechny tělesné funkce včetně samotného uzdravování a hojení. To ale neznamená, že se z vás musí hned stát zapřisáhlý abstinent. Jen pijte s mírou. Pokud budete nemocní, vyměňte svůj drink za něco zdravějšího. Vraťte se do dětských let a dejte si raději horké kakao.

Podobně je to i s tabákem. Cigarety jsou špatné pro celý systém. Nejhorší je dehet a chemikálie obsažené v cigaretovém kouři. Ty oslabují imunitní systém a ubírají tělu síly k boji s virózami.

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?