Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Dejte hlas svému favoritovi v soutěži E.ON Energy Globe!

Info ikona
Tomáš Zástěra EON

Tato prestižní ekologická soutěž s patnáctiletou tradicí opět představuje nové projekty, které se zasloužily o lepší svět. Který získá vaše srdce a potom i váš hlas?

Promotion | 8. 08. 2023

Každý krok se počítá

Globální oteplování a jeho následky způsobují obavy mnoha lidem po celém světě. Snaha o zlepšení stavu naší planety je však nezbytná a každý krok směrem k udržitelnějšímu životnímu prostředí si zaslouží ocenění a rozšíření do povědomí veřejnosti. Vědoma si toho je i společnost E.ON, která usiluje o podporu inovativních ekologických projektů. Právě proto každý rok pořádá soutěž E.ON Energy Globe, jež hledá a představuje nejlepší iniciativy zaměřené na ochranu životního prostředí.

Soutěž je otevřená všem zájemcům s vizí o zlepšení stavu naší planety. Odborná porota složená z vědců Akademie věd ČR vybírá finalisty, jejichž projekty mají potenciál. Vybraní soutěžící se pak utkávají o hlasy veřejnosti, a tím se stanou aktivní součástí ekologického hnutí. Cílem je nejen prezentovat nové přístupy k péči o životní prostředí, ale také motivovat další lidi k ekologickým aktivitám.

Kdo se stane vítězem?

Vítěze letošního ročníku soutěže E.ON Energy Globe společnost slavnostně oznámí na speciální akci – na ekofestivalu, který se bude konat 9. září v pražském Karlíně. Festival nabídne bohatý program pro celou rodinu a návštěvníci se budou moci seznámit s nejnovějšími ekologickými trendy, získat cenné informace o udržitelném životním stylu a také si vyzkoušet řadu zajímavých aktivit.

Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice, říká, že ekofestival představuje ideální způsob, jak nejen prezentovat finálové projekty soutěže, ale také vzdělávat veřejnost v oblasti ekologie a udržitelnosti. Cílem je přimět lidi k zamyšlení nad jejich dopadem na životní prostředí a motivovat je k pozitivním změnám ve svém okolí.

Jednotlivě projekty podpoří ambasadoři, kteří se rozhodli zapojit. Mezi nimi jsou herečka Veronika Khek Kubařová, skateboardista Maxim Habanec, foodblogerka Markéta Pavleje, herečky Jitka Čvančarová a Iva Pazderková, moderátor Tomáš Zástěra a knižní influencerka Lucie Zelinková. Více informací o soutěži najdete na webu www.energyglobe.cz.

V předchozím článku jsme vás informovali o prvních dvou zajímavých projektech – aquaponické farmě v Lážovicích u Berouna a o digitálním odpadovém tržišti Cyrkl. Zajímají vás zbývající projekty? Rádi vám je představíme.

Kdo další se tedy dostal mezi šestici nejzajímavějších eko projektů Česka?

Energeticky a uhlíkově pozitivní škola

Škola v Českobrodské ulici v Praze se v posledních letech radikálně změnila – přestavila se do ekologické podoby, která by mohla být inspirací pro stavby budoucnosti. Biosolární střechy jsou osazené fotovoltaickými panely. Teplo dodávají tepelná čerpadla. Šetrně se hospodaří s vodou a celý systém doplňuje největší bateriové uložiště, které mají tuzemské školní budovy nainstalované. Škola dokáže díky tomu vyrobit víc energie než spotřebuje a při jejím provozu nevznikají žádné emise CO2. Škola je navíc designově krásná. Tváří tohoto projektu je influencerka Lucie Zelinková.

Hra Beecarbonize zabraňující klimatické změně

Co když havaruje jaderná elektrárna nebo přijdou nepokoje? Pokud byste měli tu moc – okamžitě byste změnili zákony nebo byste raději investovali do rozvoje moderních technologií? Tyto a spousty dalších situací si můžete vyzkoušet ve strategické hře, kterou si můžete zahrát na vašem tabletu nebo smartphonu. „Dnešní situaci jsme převedli do strategické hry, kde si hráči vyzkouší, co se stane, pokud nezačneme brát klimatickou změnu vážně,“ říká Alex Petrová, designerka a programátorka. Ve zdarma dostupné hře Beecarbonize, kterou si mohou lidé zahrát na počítači i na mobilu nebo tabletu, si prověří, nakolik se dokážou vyrovnat se změnami zemského klimatu. Postup hry je navržen tak, aby hráči stále připravoval nová překvapení a on na ně musí strategicky reagovat. Ambsadorem tohoto projektu je skateboardista Maxim Habanec.

Moderní vzdělání Archimedes

Unikátní celosvětový projekt digitálně propojených učeben umožňuje žákům moderní způsob vzdělávání, který si zaslouží vaši pozornost. V tomto prostoru se vyučuje zejména přírodní vědy a vše o ochraně životního prostředí. Jeho základem je venkovní učebna postavená ze dřeva a recyklovaných materiálů. Učebna je v provozu celoročně a pomocí nejmodernějších technologií mohou žáci komunikovat s podobnými studijními skupinami a odborníky po celém světě. Vzorová učebna projektu vznikla v základní škole U Červených domků v Hodoníně v oblasti zasažené tornádem. Učebna je koncipována jako dřevostavba, stěny využívají materiál PackWall z recyklovaných tetrapakových obalů. Součástí této energeticky soběstačné stavby je tavba je třeba vermikompostér, vyvýšené záhony, ptačí budky, systém pro využití dešťové vody a další edukační prvky. Tento projekt podporuje Tomáš Zástěra.

Recyklované materiály NIL Textile

Ostravská společnost vyrábí recyklované materiály i oblečení a své produkty tak zapojuje do cirkulární ekonomiky. Díky tomu, že se obnošené tričko znovu využije, nemusí skončit mezi 92 tunami odpadu, které se tvoří pouze oblečením vyprodukovaným celosvětově za jeden rok. Vyvinuli jsme novou technologii molekulární recyklace, kde se textilní vlákna rozloží na jednotlivé molekuly, které se následně opět spojí a vzniká nový materiál. Díky tomu nevzniká téměř žádný odpad,“ říká Mikuláš Hurta, zakladatel NIL Textile. U materiálu navíc nedochází ani ke ztrátě kvality materiálu. Tváří tohoto projektu v rámci soutěže E.ON Energy Globe je Iva Pazderková.

Měření