Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

DENÍK BERLÍŇANKY: Království za školku!

Sloupek o tom, jak se lidi v krizi radují i z mála, jak se v Berlíně postupně začíná uvolňovat život a hlavně o tom, jak se na nás usmálo štěstí v podobě místa ve školce.

Anonymous | 2. 05. 2020

V Berlíně v posledních dnech proběhl zásadní vývoj v korona krizi: zatímco část byznysu se znovu rozjíždí, jiná opatření proti pandemii přitvrzují. Od 27.4. jsou třeba v Německu povinné roušky. Lidi je však nemusí nosit venku jako v Česku, ale jen na vybraných místech na veřejnosti. Třeba v dopravě nebo v obchodech a podobně. Každá spolková země má však svá pravidla a třeba v Berlíně se nosí teď povinně roušky ve veřejné dopravě, nikoliv v obchodech…

Co je ale pro nás zásadní je fakt, že se prodloužilo uzavření škol a školek oproti původnímu plánu. Mám doma pětiletou holčičku ve věku, kdy děti potřebuje. Navíc se teprve nedávno naučila právě díky školce trochu německy, začala se konečně integrovat a to vše jí moc chybí. Neustále doma vyrábí dárky kamarádům a stýská se jí čím dál víc. Je hodně společenská a touhle situací trpí a to trápí samozřejmě i mě.

Byla jsem proto opravdu zdrcená znovu potvrzenou informací, že se školky otevřou místo původního plánu (duben) až v srpnu, tedy po pěti měsících!

Berlín však naštěstí nabízí nouzové hlídání takzvaným „systémově relevantním povoláním.“ Jde samozřejmě o zdravotníky, hasiče, učitele apod. Jak jsem však byla překvapená, když na samém konci seznamu asi stovky takových prací stálo zázračné slovo: „JOURNALISTEN“, tedy novináři.

Okamžitě jsem do školky napsala a hned jsem se pochlubila na sítích. Ale zakřikla jsem to! Ještě ten den jsem se dozvěděla od ředitelky, že školku určitě neotevřou, že to není možné a že ta zpráva v podstatě byla jen formalita…

O to větší pak bylo mé překvapení, když mi následně vzápětí ze školky přišel naopak zase e- mail, ať si teda vyplníme formulář s oficiální žádostí, kterou bude posuzovat vedení Berlína. Řekla jsem si, že zabojuju, i když jsou šance malé a udělala jsem to.

A víte co? Školku máme! Náš nárok nám byl uznaný. Nikdy jsem si nemyslela, že být novinářkou, je v životě extra výhra, ale máme díky tomu školku!

VERU
Fotka dětského hřiště, která tady byla doteď uzavřená.

Naše Lara nastupuje do školky na dva dny v týdnu jen na tři hodiny denně a my se na to moc těšíme. V kolektivu bude jen ve dvou: bude tam jen ona a zrovna její nejlepší kamarád Simon, jehož maminka je učitelka. Lara tedy začíná příští týden po celkem osmi týdnech v izolaci.

Zajímavé teď pro mě bude sledovat, jak to vyřeší ve školce s bezpečností, zda budou mít děti třeba roušky a podobně. Už teď vím, že budou například bez jídla.

Beru to každopádně tak, že se na nás usmálo po hodně dlouhém seznamu průšvihů, konečně aspoň trochu štěstí.

Lara je nadšená a nemůže se dočkat. A já jsem nadšená taky mimo jiné i proto, že budu mít po dlouhé době aspoň dvě volná dopoledne v týdnu (rozuměj, dvě dopoledne jen s jedním dítětem, se kterým se učím…).

Je zajímavé, jak málo najednou člověku stačí ke štěstí, když přijde o většinu toho, co považoval za naprostou samozřejmost.

Takže se ve výsledku raduju i třeba z toho, že se už můžeme scházet ve třech nebo z toho, že se nám otevřela dětská hřiště.

Veronika Jonášová

ČTĚTE TAKÉ: 

DENÍK BERLÍŇANKY: Roušky jsou fajn, vzkázala Angela

DENÍK BERLÍŇANKY: Za uzavřenými hranicemi

DENÍK BERLÍŇANKY: Pohádka o princi Siegenotovi a silné Rosalindě, která porazila draka!

Titulka

MARIANNE AŽ DO SCHRÁNKY S POŠTOVNÝM ZDARMA

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Související články

Životní styl
Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Chcete více cestovat? Zjistěte, jak na to, s těmito šesti instagramovými profily

Životní styl
5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

5 nejoblíbenějších princezen světa: Milované pro svůj vliv, dobročinnost, módní styl a královské postavení

Životní styl
Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Zdravě, chutně i dietně: Vyzkoušejte skvělé, nevšední recepty na letní grilování bez výčitek

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení