Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Děti a rozvod: jak zařídit, aby jím co nejméně trpěly

Pokud se s manželem rozvádíte a máte děti, pak to jistě není náročné pouze pro vás, ale i pro ně. A vy to moc dobře víte. Možná kvůli nim rozvod odkládáte. Ovšem pokud váš vztah nefunguje, pak věřte, že je pro všechny lepší ho ukončit. A dá se to udělat tak, aby to děti do budoucna nepoznamenalo. Právě to řešíme v pátém díle naší rozvodové série.

Tereza Čaladi | 26. 01. 2023

Rodiče se rozvedli, když mi bylo deset. Zůstaly jsme s mladší sestrou s maminkou a tátu jsme navštěvovaly každý druhý víkend. Bylo to pro nás těžké. Nikdo s námi o tom, co se stalo a co bude, nemluvil. Máma o tátovi nemluvila vůbec a my naopak před tátou nemluvily o mámě, protože jsme ho nechtěly rozčilovat,vzpomíná v knize NEzlomená rozvodem šestnáctiletá Sofie.

Děti jsou velice křehcí tvorové a pokud se kolem nich dějí velké změny, jako je rozvod jejich rodičů, pak se jich to samozřejmě nějakým způsobem dotýká. Je to něco, čemu nerozumí, bojí se, co bude, a někdy se i samy obviňují.

Rodiče se sice rozcházejí, ale máma i táta zůstávají. Dejte dětem společně pocit, že jsou milované.

Koučka a terapeutka Michaela Tetzeli ve výše zmíněné knize radí, jak dětem rozvod co nejvíce usnadnit:

  • Mluvte se svými dětmi. Právě teď je mimořádně důležité s dětmi mluvit, naslouchat jim a srozumitelně jim vysvětlovat, co se děje a jak bude dál vypadat jejich život. Zároveň věnujte čas a pozornost tomu, aby mohly vyjádřit, jak se cítí, projevit svůj smutek a mluvit o svých obavách.

  • Vytvořte si rodičovský plán. Tedy vyjasněte si otázky bydliště dítěte, styku a komunikace, školských zařízení, mimoškolních aktivit, lékařské péče, prázdnin, svátků, financí a dalších věcí, které spolu s druhým rodičem musíte vyřešit. Je dobré přemýšlet i o drobných detailech a nastavit si jasná pravidla. Pokud pro vás komunikace není problém, vytvořte jej společně; v opačném případě jej každý zpracujte zvlášť a na věcech, které se ve vašich plánech neshodují, se zkuste dohodnout; pokud se ani po vynaložení veškerého úsilí na něčem nedohodnete, je vhodné požádat o pomoc příslušné odborníky.

  • Posilte rodinné zázemí. Rodina je základem pro psychosociální vývoj dítěte. Předávají se v ní tradice a utvářejí životní hodnoty. S tím může pomoci, když zapojíte širší rodinu. Děti kolem sebe tak budou mít více pozitivních vzorů pro rodinné role.

  • Nepoužívejte dítě jako prostředníka. Veškeré konflikty s vaším bývalým manželem v nejlepším případě řešte, když u toho vaše děti nejsou. Rozhodně je do nich nezatahujte a už vůbec to neřešte přes ně. Snažte se je od toho maximálně oprostit.

  • Nezapomínejte, že váš ex je stále tátou vašeho potomka. Zkuste tak před dětmi o svém bývalém nemluvit hanlivě, neočerňovat ho před nimi a hlavně je proti němu neobracet.

Mohlo by se vám líbit

Jak se odpoutat od bývalého manžela a zároveň s ním zvládnout nutnou komunikaci

Když se rozvedete, obvykle se svým ex musíte zůstat v kontaktu kvůli vašim dětem. A to mnohdy stojí pěkné nervy. Ve čtvrtém díle naší rozvodové série jsme se spolu s autorkou knihy NEzlomená rozvodem Michaelou Tetzeli podívali na to, jak s ním mluvit a i na to, jak se od něj posunout dál.
marianne.cz

Pozor na nenapravitelné chyby ve výchově

Péče o děti funguje tak, jak jste se s bývalým manželem dohodli. Nikdo nikoho nepomlouvá. Děti si na novou situace zvykají vcelku dobře. Ale vy i přes to všechno máte pocit, že jste jim vzala rodinu. To může vést k tomu, že dětem chcete ulevovat v povinnostech, vše jim podřizujete, přehlížíte jejich prohřešky jako například záškoláctví s výmluvou, že to „teď mají těžké“, a možná jim i kupujete více věcí než před rozvodem. Jednoduše se ztrátu snažíte dětem kompenzovat přehnanou rodičovskou láskou. Děti se potřebují cítit milovány, ale zároveň potřebují i hranice. „Dobrá máma nemusí být dokonalá, dělá to nejlepší, co může, ale musí také umět stanovit hranice, rozdělit povinnosti, nastavit zdravý režim a nechat každému svůj díl zodpovědnosti,“ připomíná Tetzeli. Ve výchově tak dodržujte pravidla, která trvala doposud, a nezapomínejte na to, že musíte být spokojená a šťastná i vy. Pokud tomu tak bude, odrazí se to jistě i na dětech.

Mohlo by se vám líbit

Rozvodové řízení skončilo. Už nejste vdaná. Jak to přijmout?

Ať už se jedná o rozchod, či o rozvod, pokud jste zkrátka byla v dlouhodobém partnerství, je opravdu velkou výzvou být opět sama. Musíte znovu najít způsob, jak se radovat z maličkostí, užívat si život a především v něm najít smysl pro sebe samu. My jsme se s koučkou, terapeutkou a autorku knihy NEzlomená rozvodem Michaelou Tetzeli pro vás pokusili sesumírovat, jak na to, ve třetím díle naší rozvodové série.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem