Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Dítě vs. kariéra: Jak se zaměstnavatel staví k pracujícím matkám?

Info ikona

Návrat do práce nebývá po rodičovské dovolené jednoduchý. Obzvláště ze strany zaměstnavatele může pěkně drhnout…

Dlouhé hodiny jste věnovala hledání školky, zapojování babiček či hodných tetiček, abyste se pomalu mohla navrátit do pracovního procesu. Následně jste ale od svého zaměstnavatele vyžadovala alespoň malé ústupky, díky kterým byste dokázala lépe skloubit péči o rodinu s prací. Výsledek? Troufáme si tvrdit, že nestojí za řeč. Průzkum aliance Byznys pro společnost potvrdil, že rodičovství a narození dítěte má v České republice negativní vliv na pracovní uplatnění a kariéru 35 % matek. Naopak na profesní kariéru 86 % otců nemá rodičovství žádný dopad nebo má dokonce pozitivní efekt např. v podobě růstu platu nebo nových benefitů. Není tedy divu, že maminky po rodičovské dovolené přestávají hledat práci dle jejího finančního ohodnocení, ale spíše se zaměřují na podporu ze strany zaměstnavatele v oblasti slaďování práce s rodinou, lokalitu zaměstnání, flexibilní pracovní dobu a možnost pracovat na zkrácený úvazek.

Práce
Zdroj: GETTY

Kdo by měl zakročit?

V první řadě je důležité říci, že právě zaměstnavatel by měl více dbát na to, aby maminkám nabídl benefity. Již zmiňovaná možnost flexibilní pracovní doby nebo firemních školek v České republice výrazně zaostává za západními státy. Výraznou roli by také mohla hrát podpora rodin ze strany státu, a to v oblasti dostupnosti předškolních zařízení a vhodného bydlení pro rodiny s dětmi.

Blýská se na lepší časy?

I když by se mohlo zdát, že situace je kritická, pomalu ale jistě začínají zaměstnavatelé přicházet na to, že právě lepší nabídka pro maminky, může být konkurenční výhodou. „Jsme rádi, že jsou zaměstnavatelé, kteří situaci rodičů řeší komplexně. Podporují flexibilní návrat matek, motivují otce a nabízí nástroje a benefity pro sladění práce a rodiny. A to v celém životním cyklu zaměstnanců/kyň. Stále ale nejde o běžnou věc. Matky i otcové narážejí na stereotypy - jak v práci, tak v rodině. Matky jsou za mateřství celoživotně penalizovány. Bez aktivní role státu se věci systémově nezmění a stát musí být v partnerství při hledání moderní prorodinné politiky s firmami mnohem aktivnější,“ shrnuje situaci Pavlína Kalousová, předsedkyně aliance Byznys pro společnost.

Podělte se s námi o vaši zkušenost. Jaký byl návrat po rodičovské do práce? 

ČTĚTE TAKÉ: Mámy a jejich kariéry III: přemýšlejte, co chcete své práci obětovat a co vám stojí za to