Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Důvody, proč je lepší cestovat (nejen) v létě vlakem

Info ikona
České dráhy

Ať už se rozhodnete vyrazit jenom za příbuznými ve vedlejším městě, anebo hodláte s partou kamarádek procestovat křížem krážem republiku (případně se vydat i kousek dál za hranice) a přemýšlíte, jaký dopravní prostředek zvolit, my rozhodně hlasujeme pro vlak!

Promotion | 1. 06. 2022

I když vám tenhle styl přepravy může znít poněkud zastaralý anebo dokonce komplikovaný, opak je pravdou. Železniční koridory se neustále zlepšují, což platí stejně tak o interiérech a vybavení vlakových vozů. Když si k tomu připočtete, že můžete cestovat doslova s prázdnou hlavou, aniž byste musela řešit časté silniční uzavírky, ideální parkovací místo pro vaše auta, případně nekonečně stání v kolonách, vyjde vám jednoznačná převaha kladů. Výhled z okna do prosluněné krajiny vás pořádně nabije, v klidu se budete moct začíst do oblíbené knihy, nechat obsloužit od palubních stevardů a ještě přitom sledovat oblíbený film nebo čerpat inspiraci. Ne náhodou spousta úspěšných tvůrců pravidelně nasedá do vlaků. Jedním z nich je třeba Jaroslav Rudiš, autor geniální komiksové trilogie Alois Nebel (ten získal i podobu na stříbrném plátně) a náš oblíbený spisovatel. A o tom, že cestování vlakem je jedna z nejekologičtějších variant, se už nejspíš zmiňovat nemusíme…. Abyste měla své rozhodování ještě snazší, připravili jsme pro vás seznam novinek ze železnice, které vás určitě potěší:

Lepší vozy pro všechny

V nedávné době nasadily ČD do provozu víc než 100 moderních vozů pro expresy, rychlíky i osobní vlaky. Standardní výbavou rychlíků a expresů, ale také moderních regionálních osobních vlaků ČD, jsou: Elektrické zásuvky 230 V pro napájení cestovní elektroniky (mobilní telefony, noteboky, tablety; přičemž ve spoustě moderních vozů najdete také USB konektory). Součástí moderního cestování je dnes už samozřejmě také Wi-Fi, klimatizace, audiovizuální informační systém, prostory pro přepravu velkých zavazadel, dětských kočárků a jízdních kol a také bezbariérovost.

Info ikona
České dráhy

Tip: Máte malé děti a přemýšlíte, jak dlouhou cestu zvládnout? Moderní vlaky (Pendolino, Railjet, InterJet) jsou vybaveny dětským kinem nebo stolní hrou Elfíkova cesta. V provozu jsou i vlaky s dětským kinem, které jezdí na tratích: Praha  Plzeň  Cheb, Praha Ústí nad Labem  Karlovy Vary Cheb, Praha Olomouc  Ostrava Poprad-Tatry  Košice, Praha  Brno Vídeň Graz nebo Praha  České Budějovice

Aby vám po cestě nevyhládlo

V mezistátních vlacích se nacházejí restaurační vozy, v 1. třídě se servírují jídla a nápoje na místa cestujících, ve 2. třídě funguje minibar, minibar nebo vůz s bistrooddílem jsou k dispozici také v množství vnitrostátních expresů a rychlíků. Restaurační vozy přitom nabízejí kompletní nabídku teplých jídel a nápojů (více například na www.jlv.cz). V nabídce minibaru je drobné občerstvení a nápoje (káva, čaj, nealkoholické nápoje, pivo).

Cestování za hranice možností

Na delší vzdálenosti do zahraničí vypravují ČD noční vlaky s komfortními lůžkovými nebo turistickými lehátkovými oddíly. V lůžkových vozech si můžete rezervovat oddíl pro jednu až tři cestující a k dispozici tu je dokonce sprcha. Přes noc můžete cestovat z Prahy do Curychu, Varšavy, Tater, Budapešti, z jižní Moravy do Varšavy nebo Berlína. Další info objevíte na www.cd.cz, záložky Naše vlaky nebo Další služby. Šťastnou cestu!

 

Info ikona
České dráhy
Měření