Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Ekologický a šetrný! Vyrobte si prací prostředek z kaštanů

Info ikona

Zatímco dříve jsme kaštany dokázali proměnit leda tak v kaštanová zvířátka, dnes z nich můžeme vykouzlit ekologický prací prostředek.

Po přečtení složení pracího prášku by jednomu šla hlava kolem. Chemikálie, barviva nebo třeba umělé aroma je součástí každého druhého pracího prostředku. Není tedy divu, že lidé pomalu ale jistě přecházejí k přírodním alternativám, díky kterým sníží zdravotní rizika na minimum. Zároveň jsou bio způsoby praní prádla šetrné i k peněžence, což je příjemný bonus, který jistě ocení každá hospodyňka.

V čem perete prádlo? V kaštanech!

Kaštany bezesporu slouží jako podzimní dekorace, jejich jedlá varianta je skvělou pochoutkou a v neposlední řadě si z nich můžete vyrobit prací prostředek! Právě poslední zmiňovanou možnost sdílela na Facebooku Britka, která vystupuje pod přezdívkou The Watercress Queen. „Už rok nepoužívám (k praní prádla) nic jiného než kaštany. Jako rodina to milujeme. Žádné pachy, žádné chemikálie, žádný palmový olej, žádný plast. A kromě mé energie je všechno zadarmo,“ vysvětluje Britka na svém profilu.

Kaštany

Jak vyrobit prací prášek?

Pokud vás tento nápad nadchl, můžete se s chutí pustit do jeho realizace. The Watercress Queen radí, abyste při sbírání kaštanů nebyli troškaři a sebrali jich dostatečné množství. Následně se můžete pustit do samotné výroby.

  1. Kaštany nasekejte na malé kousky a dejte je usušit. Sušte tak dlouho, dokud nebudou tvrdé jako kameny.
  2. Do sklenice o objemu 500 ml vložte 40 g sušených kaštanů, sklenici následně zalijte vařící vodou a nechte 10 - 30 minut odstát.
  3. Vodu slijte do nádoby a kaštany přendejte do další sklenice, kterou opět zalijte vařící vodou. Tentokrát nechte odstát nejméně hodinu.
  4. Vzniklou tekutinu opět slijte do další čisté sklenice a proces s kaštany zopakujte. V tomto případě nechte kaštany v horké vodě ponořené přes celou noc. Třetí louhování kaštanů je konečné.
  5. Dohromady byste měli mít tři tekutiny, které použijete při praní.

Můžete následovat způsob, který používá Britka. „K prvnímu praní použijte tekutinu z prvního louhování. Pokud máte velmi špinavé oblečení, pak bych použila celý objem tekutého pracího prostředku, pro normální praní stačí polovina kapaliny. Tekutinu z druhého louhování používám celou na druhé praní. Třetí vzniklou kapalinu používám na ručníky a věci, kterým stačí lehké praní,“ radí The Watercress Queen na svém Facebooku.

Vypadá to, že ekologická alternativa opravdu funguje! Pod příspěvkem na Facebooku se nahromadilo již přes 7 tisíc komentářů, přičemž většina z nich si tuto metodu praní prádla vychvalovala.

Zkusíte to?

ČTĚTE TAKÉ: Maličkosti, které vás každý den posunou k udržitelnému životnímu stylu