Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Emocionální nákaza aneb Co dělat, když „chytáte“ náladu jiných lidí

Info ikona
Emoce

Stalo se vám někdy, že jste „chytli“ špatnou náladu své kamarádky? Nebo máte tendenci sejmout růžové brýle ve chvíli, kdy se bavíte s negativně naladěným kolegou? Vítejte ve světě, kde emoce přeskakují z člověka na člověka jako neposedný virus!

Zatímco před viry se izolovat můžeme, před emocemi neutečeme! A tak se může stát, že sluncem zalitý den se rázem promění v jeden velký tmavý mrak. Důvod? Potkali jste člověka, který vaši dobrou náladu nesdílel a naopak vás „nakazil“ svým škarohlídstvím. Potkali jste člověka, který vás nakazil emocí

Pojem emoční nákaza se do hledáčku odborníků dostal v roce 2016, kdy vědkyně Isabella Giuliana se svým kolegou Hamiltonem Carvalhou zveřejnili studii Emotional Contagion. V jejich odborné publikaci zaznělo, že emoce se můžou mezi lidmi přenášet jako druh viru. Pokud člověk přistoupí na tuto myšlenku, možná si v duchu vybaví, kdy naposledy „chytil“ emoci smutného kamaráda, naštvaného kolegy nebo negativně naladěného rodiče. 

Mohlo by se vám líbit

Overthinking aneb Když jste otrokem svých myšlenek

Jmenuji se Alžběta a jsem overthinker! Během vteřiny dokážu vymyslet tisíc katastrofických scénářů o tom, že vykolejí vlak, ve kterém dneska jedu do práce. A stejně hbitě večer přemýšlím, proč jsem daný den řekla to nebo ono. Přemýšlení je pro mě jako živá voda, které se ale často dokážu přepít. Obzvláště, když ještě ve dvě v noci dumám nad uplynulým dnem.
marianne.cz

Silná imunita

Jakmile emoce připodobníme k virům, vyvstane otázka, kdo je k emocionální nákaze náchylnější. Studie naznačuje, že vysoce citliví lidé mají tendenci prožívat emoce druhých mnohem silněji. Nutno podotknout, že obzvláště to platí pro ženy. Přesto je důležité zdůraznit, že neexistuje žádná skupina lidí, která by před emocionální nákazou byla ochráněna. Holt, v tomto ohledu nezabírá vitamín C, zdravý životní styl nebo geny. Navíc, čím déle s daným člověkem trávíte čas, tím pravděpodobnější je, že jeho emoce chytnete. „Lidé jsou k emocionální nákaze také náchylnější v momentě, kdy jsou ve stresu nebo nejsou uspokojeny jejich základní potřeby,“ dodává psycholožka Meg Arroll pro Stylist.

Může se zdát, že emoční nákaza je vcelku nezávažný problém, ze kterého by si člověk neměl dělat vrásky. Pravdou ale zůstává, že velmi citlivým lidem může emocionální nákaza „zadělat“ na vážné problémy. Podle odborníků může dlouhodobý pobyt v emocionálně nabitém prostředí vést nejen k emočnímu vyčerpání, ale také vyhoření.

Info ikona
Emoce

Jak se vyhnout emocionální nákaze?

Jak už bylo zmíněno, že emocionální nákaza je potencionální hrozbou pro všechny z nás. Přesto podle Meg Arroll můžete udělat několik drobností, díky kterým natolik obrníte svou psychiku, že si na vás emocionální nákaza nepřijde. „V první řadě si uvědomte, že nejste zodpovědní za emocionální stavy lidí, se kterými trávíte svůj čas,“ doporučuje psycholožka.

Zároveň je podle psycholožky důležité, abyste věnovali dostatečný čas péči o své duševní zdraví. Dělejte věci, které vám přináší radost do života a snažte se eliminovat kontakt s (toxickými) lidmi, kteří jsou z principu naštvaní na svět. A pokud nevíte, jak toxického člověka poznat, odpověď naleznete v jednom z našich předchozích článků.

A nejlepší zpráva na závěr: „Výzkum ukazuje, že pozitivní emoce jsou mnohem více nakažlivější než ty negativní, takže pokud dokážete úspěšně zvládat a regulovat své vlastní emoce, můžete šířit radost, naději a klid ve své sociální bublině,“ dodává psycholožka Meg Arroll.

Mohlo by se vám líbit

Success bombing aneb Když přátelé mluví jenom o svých úspěších

Máte ve svém okolí někoho, kdo neustále hovoří jenom o svých úspěších a zdarech? Zdá se, že je mu vlastní pojem success bombing, tedy „bombardování úspěchem“.
marianne.cz