Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Fitness kocovina aneb Když vám po cvičení není do zpěvu

Info ikona
Trénink

Všichni mluví o slastném pocitu po cvičení, který se rovná hotové extázi. Přitom existuje mnoho lidí, kteří z tělocvičny nebo běžeckého okruhu odchází vyčerpaní a unavení. Cítí se totiž úplně stejně, jako kdyby si namísto hodinového tréninku naordinovali intenzivní alkoholový večírek.

Musíš cvičit, jedině tak zažiješ příval endorfinů! Máš špatný den? Běž ho vysportovat! V posilovně zapomeneš na všechny problémy světa! Hádáme, že každý člověk slyšel obdobné věty, které v podstatě říkaly jediné, cvičení = endrofiny. Pokud jste podobnému tvrzení podlehli a vyrazili hledat dobrou náladu do fitness centra, možná jste zažili mírné zklamání. Nejenže se nedostavil slibovaný příval endrofinů, ale navíc jste z hodinové lekce odcházeli s úzkostí na krku nebo bolestí celého těla. Fitness kocovina je totiž skutečný problém, který potvrdila i nedávná studie.

Mohlo by se vám líbit

Jóga, pilates, barre. Víte, jaké cvičení je pro vás nejvhodnější?

Přiznejte se, kolikrát se vám stalo, že jste se nemohla rozhodnout mezi jógou, pilates nebo barre? Všechny tyto metody se praktikují ve studiu, potřebujete k nim podložku, protahujete se a zároveň zapojujete i posilovací cviky. Všechny tyto skutečnosti se dají snadno zaměnit, ale každé ze zmíněných cvičení má jiný dopad na vaše individuální zdravotní potřeby.
marianne.cz

Kocovina z fitka

Ano, všichni víme, že pokud pravidelně nesportujeme, pak první návštěva sportoviště s sebou zákonitě přinese bolest svalů, kloubů nebo zad. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se obdobné potíže dostavují i při pravidelném cvičení. Podle studie zahrnuje fitness kocovina bolestivost, která lidem brání v účasti na jiných osobních nebo pracovních aktivitách. Výzkumníci také zjistili, že 29 % respondentů nešlo kvůli fitness kocovině jeden den do práce a 55 % respondentů leželo celý den v posteli. O podobnosti s klasickou kocovinou asi nemusíme dlouze spekulovat…Podle lékařky Leily Dehghan ale neexistuje jasná definice fitness kocoviny. „Někteří lidé považují za fitness kocovinu opožděnou svalovou bolest. U jiných lidí ale může být znakem fitness kocoviny extrémní únava, slabost, letargie nebo nevolnost,“ říká lékařka pro Stylist.

Info ikona
Trénink

Proč se po cvičení cítíme špatně?

Každý člověk je jiný, a především každé tělo je jiné. To, co vyhovuje vaší kamarádce, nemusí svědčit vám. A tak se může stát, že zatímco ona bude z hodinové lekce tabaty odcházet s úsměvem a písní na rtech, vy budete propadat trudomyslnosti. „Existuje mnoho biologických důvodů, proč se po cvičení cítíme hůře než před cvičením,“ potvrzuje lékařka. Podle jejího názoru může být jedním z viníků pokles zásob glykogenu ve svalech. „Když k tomu dojde, tělo se snaží udržet hladinu cukru v krvi, což může mít za následek to, že se cítíte omámení a unavení. Zároveň při cvičení ztrácíte pocením tekutiny i soli. To způsobuje pokles krevního tlaku, se kterým ruku v ruce přicházejí závratě,“ vysvětluje Dehghan. Naopak nevolnost a letargie může být způsobena nahromaděním kyseliny mléčné ve svalech.

Výše uvedené zdravotní obtíže můžou sužovat každého sportovce. Pokud ale příznaky trvají i dlouho po skončení tréninku, pak skutečně hovoříme o fitness kocovině. „Těmito signály vám tělo říká, abyste ubrali. Možná je fitness kocovina důsledkem přehnaného cvičení a nebo nedostatečné péče o své tělo po cvičení. Nezapomeňte, že po každém tréninku byste měli tělo protáhnout, hydratovat a dopřát mu správnou výživu,“ apeluje lékařka.

Jak předejít kocovině?

Prvním krokem, jak se fitness kocovině vyhnout, je přizpůsobit cvičení své fyzické zdatnosti. Pokud patříte k lidem, kteří teprve začínají pravidelně cvičit, pak zkuste svůj zápal „zmírnit“. Začněte kratšími lekcemi s nižší intenzitou. „Postupně přejděte na delší nebo vysoce intenzivní cvičení,“ říká Dehghan. Stejně tak se před každým cvičením nezapomeňte zahřát a protáhnout, díky čemuž se vaše tělo připraví na sportovní aktivitu. „Ujistěte se také, že během cvičení nezapomínáte pít vodu. A pokud jde o výživu, před tréninkem se doporučuje nejíst těžké jídlo, ale měli byste si dát alespoň svačinu bohatou na sacharidy. Jedině tak udržíte během tréninku zásoby glykogenu ve vašem těle,“ dodává lékařka.

Zdroj: stylist.co.uk, nypost.com

Mohlo by se vám líbit

Proměňte pravidelné cvičení v příjemný zvyk

Všichni víme, že sport je pro naše duševní i fyzické zdraví důležitý. Bohužel, každodenní povinnosti, domácí práce i péče o rodinu způsobují, že si na sportování nedokážeme najít čas. A co hůř, pokud už chvilku najdeme, pak se nám do cvičení vůbec nechce. Co tedy můžeme udělat proto, aby se ze cvičení stal příjemný návyk?
marianne.cz