Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

FOODMO aneb Když se bojíte, že vám na sociálních sítích uniknou nové trendy v oblasti vaření

Info ikona
Focení jídla

To, že příspěvky s jídlem vládnou sociálním sítím, víme již dlouho. Každý si snad někdy vyfotil svou snídani a vložil si ji minimálně do příběhu na Instagramu. Teď se ale ukázalo, jak jsou ve skutečnosti populární, a to nejenom fotky, ale především recepty, které se na internetu šíří. Člověk by ale měl být opatrný v tom, které z nich se rozhodne zpracovat.

Tereza Čaladi | 22. 05. 2023

Stává se vám také, že když projíždíte sociální sítě, tak si ukládáte každý zajímavý recept, na který narazíte? Mně totiž ano, a to nejsem žádná velká kuchařka. A jak jsem nedávno zjistila, tento fenomén má svůj název – FOODMO.

Jistě jste už slyšeli o termínu FOMO, který vyplývá z anglického „fear of missing out“ a označuje strach z toho, že o něco přijdeme. Pojí se s událostmi, na které jsme pozvaní, ale i se sociálními sítěmi. Někteří lidé se jednoduše bojí, že když na nich nějakou dobu nebudou, tak jim na nich unikne něco podstatného. No a podobně funguje i FOODMO.

Mohlo by se vám líbit

Co je FOODMO a kolik lidí se s ním potýká?

Konkrétně se jedná o strach, že promeškáme nějaké food novinky. Proto máme potřebu sledovat food a gastro profily a jídelní trendy, které na nich influenceři sdílí. Z nedávného průzkumu přitom vyplynulo, že FOODMO zažívá 77 % lidí.

Tito jedinci v průměru sledují 10 food profilů a tři čtvrtiny z nich dostávají okamžitou chuť na jídlo, které na sítích uvidí. Bojují proti němu tím, že jídlo, na které v online světě narazí, skutečně kuchtí, a to průměrně čtyřikrát měsíčně. Dobrý pocit jim přitom přináší, když si ho mohou poté i vyfotit a nasdílet (to přiznalo 46 %).

V čem je problém FOODMO?

Necelá polovina z nich (48 %) přitom sleduje amatérské kuchaře a právě toho se experti trochu bojí. Pokud tedy patříte k těm, kteří si recepty nejenom ukládají (jako já), ale skutečně se jimi v kuchyni inspirují, je dobré k nim přistupovat s rezervou. Stejně jako v jiných oblastech – některé trendy mohou být skvělé a významně vám usnadnit práci (jako například straší recept z TikToku na těstoviny se sýrem feta a s rajčaty v troubě), ale není to pravidlem.

Lidé by si měli dát pozor, od koho přijímají rady o výživě a zdravém stravování. Základ je ověřovat si prezentované informace a komunikovat či radit se s odborníky,“ říká Jitka Dokoupilová, nutriční poradkyně ze společnosti NutritionPro, která lidem sestavuje krabičkovou dietu na míru.

Pokud tedy chcete jíst zdravě a k tomu využívat tyto novinky, určitě se vyplatí sledovat právě odborníky na stravu na sociálních sítích. A pokud chcete vyzkoušet nějaké nové trendy, vždy lze dohledat, jakou nutriční hodnotu jídlo skutečně má a zda bude vyhovovat právě vám.

Mohlo by se vám líbit
Zdroj článku