Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

FOODMO aneb Když se bojíte, že vám na sociálních sítích uniknou nové trendy v oblasti vaření

To, že příspěvky s jídlem vládnou sociálním sítím, víme již dlouho. Každý si snad někdy vyfotil svou snídani a vložil si ji minimálně do příběhu na Instagramu. Teď se ale ukázalo, jak jsou ve skutečnosti populární, a to nejenom fotky, ale především recepty, které se na internetu šíří. Člověk by ale měl být opatrný v tom, které z nich se rozhodne zpracovat.

Tereza Čaladi | 22. 05. 2023

Stává se vám také, že když projíždíte sociální sítě, tak si ukládáte každý zajímavý recept, na který narazíte? Mně totiž ano, a to nejsem žádná velká kuchařka. A jak jsem nedávno zjistila, tento fenomén má svůj název – FOODMO.

Jistě jste už slyšeli o termínu FOMO, který vyplývá z anglického „fear of missing out“ a označuje strach z toho, že o něco přijdeme. Pojí se s událostmi, na které jsme pozvaní, ale i se sociálními sítěmi. Někteří lidé se jednoduše bojí, že když na nich nějakou dobu nebudou, tak jim na nich unikne něco podstatného. No a podobně funguje i FOODMO.

Mohlo by se vám líbit

Dubnový úvodník šéfredaktorky Moniky Mudranincové: Haló, tady FOMO

Dnes ho fakt nevytáhnu. Ani na chvilku. Prostě zůstane na dně kabelky a hotovo. Budu se kochat krásami Prahy a jen tak si přemýšlet. Vždyť i odborníci tvrdí, že při lelkování přicházejí ty nejúžasnější nápady! Třeba po cestě za dcerou vymyslím, o čem budu psát úvodník do dubnové Marianne. Já když se rozhodnu, tak přes to nejede vlak. Mám pevnou vůli. Jo! 
marianne.cz

Co je FOODMO a kolik lidí se s ním potýká?

Konkrétně se jedná o strach, že promeškáme nějaké food novinky. Proto máme potřebu sledovat food a gastro profily a jídelní trendy, které na nich influenceři sdílí. Z nedávného průzkumu přitom vyplynulo, že FOODMO zažívá 77 % lidí.

Tito jedinci v průměru sledují 10 food profilů a tři čtvrtiny z nich dostávají okamžitou chuť na jídlo, které na sítích uvidí. Bojují proti němu tím, že jídlo, na které v online světě narazí, skutečně kuchtí, a to průměrně čtyřikrát měsíčně. Dobrý pocit jim přitom přináší, když si ho mohou poté i vyfotit a nasdílet (to přiznalo 46 %).

V čem je problém FOODMO?

Necelá polovina z nich (48 %) přitom sleduje amatérské kuchaře a právě toho se experti trochu bojí. Pokud tedy patříte k těm, kteří si recepty nejenom ukládají (jako já), ale skutečně se jimi v kuchyni inspirují, je dobré k nim přistupovat s rezervou. Stejně jako v jiných oblastech – některé trendy mohou být skvělé a významně vám usnadnit práci (jako například straší recept z TikToku na těstoviny se sýrem feta a s rajčaty v troubě), ale není to pravidlem.

Lidé by si měli dát pozor, od koho přijímají rady o výživě a zdravém stravování. Základ je ověřovat si prezentované informace a komunikovat či radit se s odborníky,“ říká Jitka Dokoupilová, nutriční poradkyně ze společnosti NutritionPro, která lidem sestavuje krabičkovou dietu na míru.

Pokud tedy chcete jíst zdravě a k tomu využívat tyto novinky, určitě se vyplatí sledovat právě odborníky na stravu na sociálních sítích. A pokud chcete vyzkoušet nějaké nové trendy, vždy lze dohledat, jakou nutriční hodnotu jídlo skutečně má a zda bude vyhovovat právě vám.

Mohlo by se vám líbit

Dieta, kterou vyzkoušela Victoria Beckham i Steve Jobs: Seznamte se s pesceteriánstvím

Pokud máte rádi mořské ryby, pak byste pescetariánství měli určitě zvážit. Podle studií je tato dieta jednou z nejzdravějších ze všech. Blahodárné účinky má zejména pro srdce, ale nejen pro něj.
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Životní styl
KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

KVIFF 2024: Průvodce programem, cenami vstupenek, doporučenými filmy a slavnými celebritami

Krása
Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Žiletku vyhoďte do koše. Pro dokonale hladkou pokožku jednou pro vždy zkuste efektivnější metody

Dobrý nápad
Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky

Recept na žemlovku: Na téhle by si pochutnaly i naše babičky