Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Frida Kahlo: Křehká umělkyně s bojovností lva

Na první pohled by se mohlo zdát, že život Fridy Kahlo byl barevný, nespoutaný a extravagantní. Mexická umělkyně ale bojovala s velkými bolestmi, které ji provázely celý život.

Nespoutaná, křehká, geniální i smutná. Jedna z nejznámějších umělkyň 20. století se narodila na mexickém předměstí Coyoacán. Zatímco maminka měla španělsko-mexické kořeny, tatínek pocházel z maďarsko-židovské rodiny. Tahle kulturní fúze způsobila, že malé Fridě kolovala v žilách horká, nebo spíše vařící, krev. Temperamentní dítko sice vyvádělo neplechy, zároveň zažívalo nepříjemné okamžiky plné bolesti a strachu. V šesti letech byla Fridě diagnostikovaná dětská obrna, v patnácti letech se vážně zranila během autobusové nehody. I když Frida Kahlo dlouho koketovala se studiem medicíny, právě osudná nehoda ji nasměrovala uměleckým směrem. Během let strávených na lůžku a v kovových korzetech si Frida krátila volné chvíle malováním, tedy oborem, se kterým do té chvíle neměla žádnou zkušenost. 

Mohlo by se vám líbit

Alice Masaryková: Neoficiální první dáma, na kterou bychom neměli zapomenout

Bojovnice za rovnoprávnost žen, zakladatelka Československého červeného kříže, a především žena, která měla srdce na pravém místě. Seznamte se s Alicí Masarykovou, dcerou Tomáše Garrigua Masaryka a Charlotte Masarykové.
marianne.cz

Láska je slepá

Frida Kahlo sice dokázala vstát z lůžka a vrátit se k běžnému životu, avšak silná bolest se stala jejím dennodenním společníkem. Otupit ji dokázal až plamínek lásky, který vzplanul mezi Fridou a mexickým nástěnným umělcem Diegou Riverou. Ačkoliv Diega nepatřil k nejmladším, Fridu, stejně jako další ženy, uhranul svým charismatem i politickou orientací. Vztah zpečetili svatbou v roce 1929. Jejich manželství rozhodně nebylo idylické, Diego se nevzdal milostných avantýrFrida pětkrát potratila, a zároveň stále bojovala s velkými bolestmi. Nakonec se pár dohodl, že bude žít v tzv. otevřeném manželství. A právě v tu dobu začala Frida pokukovat po Lvovi Trockém, který se s manželkou Natálií usadil v Mexiku. Údajně si malířka s revolucionářem nejdříve vyměňovala liebesbriefy, následně spolu na čas odjeli z města. Jejich pletky logicky nebyly po chuti Natálii a překvapivě je nemohl skousnout ani Diego Rivera, a to i přes to, že v danou chvíli randil s americkou herečkou Paulette Goddardovou. Po žárlivé scéně se Rivera s Kahlo domluvili na rozvodu. Některé páry jsou si ale souzené, a tak Frida s Diegem vstoupili do manželství ještě jednou. Po této radostné události sice následovaly i úspěchy profesní, avšak v roce 1952 umělkyně podstoupila amputaci nohy. A o rok později zemřela. 

Info ikona
Frida

Vzhůru do Modrého domu

Největší útočiště Fridy Kahlo byl Modrý dům, který sdílela se svým manželem Diegem Riverou. Po její smrti se z Modrého domu stalo Muzeum Fridy Kahlo. Můžete si tam prohlédnout krásnou zahradu plnou soch, nakouknout do ložnice a nechat se okouzlit kuchyní a jídelnou, ve které Frida s Diegem snídali. Všimněte si detailů, vystavených knih, šatních skříní i srpu a kladiva, který v domě komunistických nadšenců nemohl chybět. Zároveň v Modrém domě naleznete i Fridy známá díla jako například obrazy Viva la vida, El retrato de mi padre Guillermo Kahlo nebo Frida y la cesárea. Užijte si tuto jedinečnou šanci, díky které můžete nakouknout do skutečného života Fridy Kahlo, extravagantní umělkyně, která to v životě neměla vůbec jednoduché. 

Zdroj: Wikimedia Commons, britannica.com, biography.com

Mohlo by se vám líbit

Inspirativní ženy, které by v tomto století byly influencerky

Nahlédněte do historie a seznamte se s osudy čtyř rozdílných žen, které spojovalo jediné. Nebály se jít proti proudu!
marianne.cz

Související články

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Životní styl
Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu

Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu