Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Frida Kahlo: Křehká umělkyně s bojovností lva

Info ikona
Frida

Na první pohled by se mohlo zdát, že život Fridy Kahlo byl barevný, nespoutaný a extravagantní. Mexická umělkyně ale bojovala s velkými bolestmi, které ji provázely celý život.

Nespoutaná, křehká, geniální i smutná. Jedna z nejznámějších umělkyň 20. století se narodila na mexickém předměstí Coyoacán. Zatímco maminka měla španělsko-mexické kořeny, tatínek pocházel z maďarsko-židovské rodiny. Tahle kulturní fúze způsobila, že malé Fridě kolovala v žilách horká, nebo spíše vařící, krev. Temperamentní dítko sice vyvádělo neplechy, zároveň zažívalo nepříjemné okamžiky plné bolesti a strachu. V šesti letech byla Fridě diagnostikovaná dětská obrna, v patnácti letech se vážně zranila během autobusové nehody. I když Frida Kahlo dlouho koketovala se studiem medicíny, právě osudná nehoda ji nasměrovala uměleckým směrem. Během let strávených na lůžku a v kovových korzetech si Frida krátila volné chvíle malováním, tedy oborem, se kterým do té chvíle neměla žádnou zkušenost. 

Mohlo by se vám líbit

Láska je slepá

Frida Kahlo sice dokázala vstát z lůžka a vrátit se k běžnému životu, avšak silná bolest se stala jejím dennodenním společníkem. Otupit ji dokázal až plamínek lásky, který vzplanul mezi Fridou a mexickým nástěnným umělcem Diegou Riverou. Ačkoliv Diega nepatřil k nejmladším, Fridu, stejně jako další ženy, uhranul svým charismatem i politickou orientací. Vztah zpečetili svatbou v roce 1929. Jejich manželství rozhodně nebylo idylické, Diego se nevzdal milostných avantýrFrida pětkrát potratila, a zároveň stále bojovala s velkými bolestmi. Nakonec se pár dohodl, že bude žít v tzv. otevřeném manželství. A právě v tu dobu začala Frida pokukovat po Lvovi Trockém, který se s manželkou Natálií usadil v Mexiku. Údajně si malířka s revolucionářem nejdříve vyměňovala liebesbriefy, následně spolu na čas odjeli z města. Jejich pletky logicky nebyly po chuti Natálii a překvapivě je nemohl skousnout ani Diego Rivera, a to i přes to, že v danou chvíli randil s americkou herečkou Paulette Goddardovou. Po žárlivé scéně se Rivera s Kahlo domluvili na rozvodu. Některé páry jsou si ale souzené, a tak Frida s Diegem vstoupili do manželství ještě jednou. Po této radostné události sice následovaly i úspěchy profesní, avšak v roce 1952 umělkyně podstoupila amputaci nohy. A o rok později zemřela. 

Info ikona
Frida

Vzhůru do Modrého domu

Největší útočiště Fridy Kahlo byl Modrý dům, který sdílela se svým manželem Diegem Riverou. Po její smrti se z Modrého domu stalo Muzeum Fridy Kahlo. Můžete si tam prohlédnout krásnou zahradu plnou soch, nakouknout do ložnice a nechat se okouzlit kuchyní a jídelnou, ve které Frida s Diegem snídali. Všimněte si detailů, vystavených knih, šatních skříní i srpu a kladiva, který v domě komunistických nadšenců nemohl chybět. Zároveň v Modrém domě naleznete i Fridy známá díla jako například obrazy Viva la vida, El retrato de mi padre Guillermo Kahlo nebo Frida y la cesárea. Užijte si tuto jedinečnou šanci, díky které můžete nakouknout do skutečného života Fridy Kahlo, extravagantní umělkyně, která to v životě neměla vůbec jednoduché. 

Zdroj: Wikimedia Commons, britannica.com, biography.com

Mohlo by se vám líbit