Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Inspirativní ženy, které by v tomto století byly influencerky

Nahlédněte do historie a seznamte se s osudy čtyř rozdílných žen, které spojovalo jediné. Nebály se jít proti proudu!

#genius: Marie Curie-Skłodowská (1867 - 1934)

Životní příběh Marie Curie-Skłodowské je plný tvrdé práce, pokory a zároveň neutuchající vášně. V roce 1891 složila jako první žena přijímací zkoušky na fakultu fyziky a chemie na pařížské Sorbonně. Žádný bohatý studentský život, jak ho známe dnes, se ale nekonal. Marie přes den studovala a večer doučovala, aby si vydělala na živobytí. Ani po získání diplomu to mladá vědkyně neměla jednoduché a velkou oporou jí byl manžel Pierre Curie. Jeden z největších zlomů v její kariéře přišel v momentě, kdy objevila polonium (pojmenovala ho podle své vlasti) a následně radium. I díky těmto objevům se začalo na léčbu rakoviny pohlížet z nového úhlu. Marie i přes velké úspěchy zůstala skromnou ženou, která nás může inspirovat i v současném století. 

„Marie Curie-Skłodowská byla snad jedinou osobou, kterou nezkorumpovala sláva.“ - Albert Einstein
Info ikona
Marie Curie-Skłodowská

#courage: Rosa Parksová (1913 - 2005)

Rosa Parksová je učebnicovou ukázkou toho, že i malé činy můžou mít celospolečenský význam. Její život se navždy změnil 1. prosince 1955, kdy v autobuse v americkém městě Montgomery odmítla uvolnit místo člověku s bílou pletí. Za svůj odvážný čin byla Rosa zatčena a následně dostala pokutu 14 dolarů. Její příběh však vyburcoval zbytek diskriminovaných občanů a spustil veřejnou diskuzi o rasové nenávisti.

Info ikona
Rosa Parks

#feminist: Emmeline Pankhurstová (1858 - 1928)

Představte si život, ve kterém nemůžete k volbám jenom proto, že jste žena. S touto realitou se nedokázala smířit britská sufražetka Emmeline Pankhurstová, a tak se obklopila stejně smýšlejícími ženami a v roce 1903 vytvořila Ženskou sociální a politickou unii. Emmelin slogan „skutky, ne slova“ se stal silným hnacím motorem v rámci kampaně za parlamentní hlasování žen. Pravdou sice zůstává, že členky hnutí byly lehce radikální a během protestů se nebály vytloukat výkladní skříně po celém Londýně, ale to nic nemění na tom, že Emmeline patří mezi největší bojovnice za rovnoprávné postavení žen a mužů ve Velké Británii.

Info ikona
Emmeline Pankhurstová

#itboss: Ada Lovelaceová (1815 - 1852)

Nadaná matematička Ada Lovelaceová je považována za prvního počítačového programátora. Zní to pozoruhodně, ale tato viktoriánská dámička společně s britským matematikem Charlesem Babbage sestrojila Analytical Engine - stroj, který prováděl výpočty za pomoci děrovacích štítků. Ty obsahovaly instrukce, paměťové jednotky a další komponenty, které jsou součástí i dnešních počítačů. Na její počest byl dokonce v 70. letech pojmenován programovací jazyk ADA. Samotnou třešničkou na dortu je fakt, že Ada Lovelaceová byla dcerou britského básníka Lorda Byrona.

Mohlo by se vám líbit

8 věcí, o nichž zřejmě nevíte, že je vynalezly ženy

Letos si mimo jiných výročí připomínáme také sto let od chvíle, kdy ženy ve Velké Británii získaly volební právo. Otázka zrovnoprávnění žen a můžu je stále velmi aktuální, proto je nutné si připomenout, co všechno ženy přinesly společnosti i v oblasti vědy a techniky. Vsadíme se, že o těchto osmi vynálezech jste netušili, že s nimi poprvé přišly právě ženy.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Neumíte vypnout myšlenky? Zkuste zklidňující autogenní trénink

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?