Žít na psí knížku, nebo se vzít? Palčivá otázka, kterou řeší většina párů (a tchyní). Jenže zatímco před deseti lety se do chomoutu hnalo pouze 47 900 tisíc snoubenců, v uplynulém roce proběhlo 54 900 svateb. Vypadá to tedy, že Češi se už nebojí vyslovit své "ano".

Infografika Českého statistického úřadu hovoří jasně - svatby jsou na vzestupu!

Starší a rozumní

Chystáte se letos na svatbu? Troufáme si tvrdit, že snoubencům nebude 20 ani 25 let. Průměrný věk ženicha byl totiž v předchozím roce 32,1 let. Nevěsty na tom byly o chlup lépe, jejich průměrný věk činil 29,8 let. Z toho vyplývá, že o mladé snoubence člověk jen tak nenarazí. Jenom pro srovnání, v roce 1989 bylo průměrnému ženichovi 24, 6 let a nevěstě 21,8 let. To je zajímavý posun, nemyslíte? 

I když víme, že věk je jenom číslo, ženy si stále vybírají starší muže. To potvrzuje i ČSÚ, který říká, že průměrný věkový rozdíl mezi snoubenci je 4,6 let, přičemž u 67 % párů je starší snoubenec, u 22 % párů je starší snoubenka a 11 % snoubenců je stejně starých. Snoubenky jsou v průměru starší pouze v momentě, kdy jsou rozvedené a berou si svobodného muže. 

Věk
Infografika Českého statistického úřadu se tentokrát zaměřila na svatby v roce 2019.
Zdroj: @ceskystatistickyurad

ČTĚTE TAKÉ: Mikro svatba! Trend pro nadcházející svatební sezonu

Na datu záleží!

Vybrat hezké a zajímavé datum svatby, které si partner bude navždy pamatovat, je vyšší dívčí. Pokud se vám to povede, pak máte na celý život vyhráno. V loňském roce nejvíce zabodovalo datum 7. září, na které slyšelo svatební zvony 1 823 párů. Nutno podotknou, že šlo o sobotu. Kromě září se nejvíce veselek uskutečnilo také v červnu (10 808) a v srpnu (8 876). 

Bereme si cizince

Už dávno neplatí, že by svatby s cizincem byly výjimečnou událostí. V uplynulém roce si 2 996 Češek vzalo za manžela cizince. Nejvíce zabodovali "bratia" Slováci (33 %), naši západní sousedé Němci (11 %) a Britové (8 %). Ani Češi nejsou ve sbližování národů pozadu, a tak si 2 514 mužů vybralo za celoživotní partnerku cizinku. Na plné čáře vyhrály Slovenky (40 %), dále si pánové brali Ukrajinky (23 %) a Rusky (8 %). Je vidět, že mužům se jednoduše líbí slovanské rysy. 

Po svatbě přichází čas na potomka. Podívejte se, jaká jména miminek byla v roce 2018 nejoblíbenější i nejexotičtější.

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.

Promotion