Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Hygienici mají další zbraň v boji proti koronaviru

Díky aplikaci eRouška mají možnost včas kontaktovat ty, kteří se mohli setkat s nakaženým. Stáhněte si ji i vy.

Karolína Peřinová | 12. 04. 2020

Iniciativa COVID19CZ se do boje proti koronaviru pustila opravdu s vervou. Toto neformální uskupení stojí za vznikem Chytré karantény, zajišťuje odpovídající pomůcky a podmínky pro zdravotníky a rozšiřuje informovanost veřejnosti. Nyní byl spuštěn další projekt – aplikace eRouška, která pomáhá hygienikům snadněji, efektivněji a rychleji dohledávat lidi, s nimiž v poslední době nakažení přišli do styku a u nichž je vysoké riziko nákazy. Výhodou pro uživatele je zejména skutečnost, že v případě, že u nich nákaza propukne, dokážou snadno a rychle předat hygienikům své kontakty za poslední dny a hygienu navíc upozorní i na kontakty s těmi, které nemohou osobně znát.

ffff
eRouška je pro telefony s operačním systémem Android a je ke stažení v Google Play. Pro iOS bude dostupná za několik dní.

Jak to funguje?

Aplikace funguje díky technologii Bluetooth. Pokud si eRoušku nainstalujete, bude do vašeho telefonu ukládat anonymizovaná data o okolních zařízeních, které aplikaci také mají. Jednoduše řečeno, pokud jste byli např. v obchodě a někdo kolem vás měl v telefonu také eRoušku, jeho data se uložila do vaší aplikace. Nutno říct, že vše je anonymně. Pokud nedejbože zjistíte, že máte pozitivní test na koronavirus, můžete všechna tato nasbíraná data z telefonu využít a předat hygienikům. To jim umožní včas infromovat uživatele aplikace, kteří se vyskytovali ve vašem okolí. „Lidem, kteří aplikaci chtějí používat, postačí, aby si ji nainstalovali do svého mobilního telefonu. Aplikace poté běží na pozadí se zapnutým Bluetooth,” Vojtěch Komenda, jeden z autorů aplikace.

Vaše osobní údaje zůstávají v bezpečí

Celý systém aplikace eRouška, včetně podpůrných webových stránek, je navržen v souladu se Zákonem o ochraně osobních údajů a nařízením GDPR. Data z aplikace nejsou nikde sdílena. Ukládají se po dobu jednoho měsíce přímo v telefonu majitele a bez jeho souhlasu k nim nikdo nemá přístup, tedy ani hygienici.

V porovnání s ostatními řešeními, která se v poslední době objevila na trhu nejen v Česku, ale také v zahraničí, spočívá výhoda eRoušky v tom, že ke svému fungování nevyužívá sběru informací o poloze zařízení a tím i šetří baterii telefonu. Aplikace navíc informace o setkání s dalšími zařízeními, která ji mají nainstalovanou, nikam sama neodesílá. A to až do okamžiku, kdy jí k tomu dá uživatel konkrétní pokyn. Všechna v aplikaci shromážděná data lze navíc manuálně smazat,” doplňuje Ing. Martin Půlpitel, který působí na Fakultě informačních technologií ČVUT a udělal nezávislý posudek aplikace.

Pokud to není nezbytně nutné, nevycházejte v současné době ze svých domovů - a to ani pro nové číslo Marianne. Časopis Marianne si totiž můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde