Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

I telefonování má svá pravidla slušného chování

Info ikona

S mobilními telefony Stanislav Guth-Jarkovský nepočítal...

Pomoci ženě z kabátu, slušně pozdravit či pustit staršího k sezení. To jsou základní pravidla slušného chování, která nám od malička vštěpovali rodiče. U některých lidí se sice míjely účinkem, ale i drobná snaha se musí ocenit. Na jednu věc ale rodiče po právu zapomněli - v době pevných linek je pravděpodobně nikdy nenapadlo, že jednou bude existovat mobilní telefon, který s sebou budeme tahat i do postele. A věřte, nebo ne, i telefonování má svou etiketu!


Volání na veřejnosti
Dlouhá cesta vlakem nebo tramvají přímo vybízí k tomu, abychom zavolali kamarádce a probrali s ní události posledních dnů. Jenže zatímco my si vesele štěbetáme, naše okolí trpí. Nikoho totiž nezajímá, že jste si včera koupili nové tričko ve slevě, ani to, že vás partner naštval. Proto bychom se měli držet základního pravidla, které říká, abychom na veřejném místě hovor přijali, avšak rychle ho vyřešili. Výjimka se vztahuje na místa, jako je knihovna, divadlo, kostel nebo třeba restaurace. V těchto prostorách je naprosto nevhodné hovor přijmout.


Zároveň je důležité myslet na svůj slovník. Pokud voláte na veřejném místě, měli byste se vyvarovat expresivních i pejorativních slov. V ideálním případě byste měli mluvit tiše, abyste své okolí příliš nerušili. 

Letiště


Mobil na schůzce
Sedánek nad kávou, nebo pracovní schůzka. To jsou na první pohled odlišné události, které však spojuje jediné - jde o chvíle, během kterých bychom mobilní telefon neměli používat. Důvod? Je to neuctivé k člověku, se který si pro vás vymezil svůj čas. Zkuste tedy alespoň na chvíli ztlumit telefon, případně ho zcela vypnout. Zároveň se nehodí, když se během schůzky "na rychlo" podíváte na e-maily nebo odpovíte na sms zprávu. 


Příliš soukromé informace
Nezapomeňte, že to, co jednou vyšlete do světa, už je navždy zapsáno v paměti kyberprostoru. Obzvláště to platí v situacích, kdy posíláte příliš osobní údaje nebo fotografie. Dobře si tedy rozmyslete, zda doopravdy danému člověku chcete sdělit např. svou adresu nebo rodné číslo. 
 

ČTĚTE TAKÉ: Konec trapnému tichu! Osvojte si pravidla small talku