Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Ivana Chřibková: Jak se narodila teprve potom, co jsem ji namotivovala výhodami

Přišly mé věci z Hong Kongu, a tak se k depresím z nevyvolatelného porodu, přidaly ještě ty z přílišné přiléhavosti mých starých oděvů. Vím, že to byla hloupost, uvědomuju si veškerou absurditu mého chování, přesto mě k tomu vedlo nějaké zvláštní pnutí, nebo možná dlouhá chvíle. Zkusila jsem si těsně před porodem natáhnout své šortky na běhání velikosti S.

Ivana Chřibková | 6. 04. 2021

K porodu mě nakonec museli hospitalizovat, aby se ho pokusili vyvolat jinak než opakovaným běháním po třech schodech. Vyvolávali ho čtyři dny. Čtyři dlouhé dny, na jejichž konci jsem se zmohla na jednu jedinou větu (jako Rachel Greenová ze seriálu Přátelé): “Pojďte, vykouříme ji.”

Ležela jsem na pokoji na gynekologii a čekala. Mezitím, co jsem si četla knihu a odepisovala na zprávy: “Tak co, už?”, své děti porodilo čtrnáct matek. (pozn. mimochodem, tohle ženám, které neumějí porodit, nepište. Nejsou rády, dokonce bych řekla, že je tím i doslova … znepokojíte). Čtrnáct matek, kterým jsem se představila, vedla s nimi konverzaci o svém povolání, zájmech, co čekám a kdy. Do deváté jsem byla trpělivá, desátá, jedenáctá, dvanáctá a třináctá matka se už dozvěděly jen: “Ivana, píšu knihy, cestování, čtení, holka, před čtrnácti dny.”

Čtrnáctce jsem to stihla říct jen po knihy. 

“Rovnou na sál!” křikla sestřička. “A vy si vemte pribináčka,” pronesla ke mně něžně a podala mi malý kelímek.

Na pravidelném monitoru, který kontroluje srdeční činnost dítěte jsem se ptala: “Je tam ještě vůbec? Neodešla někam, když jsme ji nikdo nekontrolovali? Já v šestnácti udělala to samé, přece jenom, má moje geny… “ Sestra si mě prohlédla, potom řekla: “Omluvte mě,” a šla pošeptat něco někomu do vedlejší místnosti. Co a komu jsem nedokázala rozeznat. Dostala jsem pribináčka.

Mohlo by se vám líbit

Ivana Chřibková: Jak už se neříká 'buď pozitivní', a proto musím zůstat optimistickou matkou

Sousloví "buď pozitivní" vzalo za své. A tak v době pandemie zůstávám optimistickou matkou. V situacích, kdy to jde, i v situacích, když už to zdá se nejde. Protože její život je zatím tak opravdově veselý a můj by mě s opačným přístupem strašně štval.
marianne.cz

K porodu císařským řezem bylo rozhodnuto z několika důvodů, a to i na základě mého zhoršujícího se psychického zdravotního stavu. Začala jsem ji totiž k příchodu na svět motivovat výhodami.

Co získáš tím, že vylezeš:
1. Nové oblečení.

2. Mámu a tátu, kteří nebudou používat větu “dokud žiješ pod naší střechou”

3. Dětský pokojíček, který tatínek montoval několik nekonečných nocí, protože “návody píše debil a jsou k ho*nu”

4. Strýčka, který se na tebe moc těší, ale už osmnáct dnů nedobrovolně abstinuje, protože slíbil, že se dotkne alkoholu teprve, až se narodíš. Bojíme se, aby to na něm nezanechalo nějaké následky. 

5. Slibuju, že ti nebudeme mluvit do výběru povolání, připravíme ti jen seznam těch doporučených, podle kterého se samozřejmě nemusíš řídit. Snad jen po dobu, kdy budeš žít pod naší střechou. 

6. Večerní příchod domů v období puberty jsem ochotna posunout na desátou

7. Nebudeme ti s tatínkem mluvit ani do výběru partnera, pokud to nebude dendrolog, alternativní malíř nebo básník. A když už, tak jen zájmově, ne na hlavní pracovní poměr. #nooffence

8. Pokud budeš mít geny po tatínkovi a budeš chtít, stejně jako on, jezdit na motorce, nebudu hysterická. Latentní alkoholismus budu brát jako čistě můj problém. 

9. Nebudu tě pusinkovat před školou, pokud bys měla pocit, že je to trapné. 

10. Nebudu vyžadovat, abys mě brala s sebou do baru (pozn. tam chodit stejně nebudeš).

17. září minulého roku v 11:48 byl tento svět obohacen o jednu skvělou holku, kterou se budeme snažit vychovat tak, aby uměla být šťastná. Protože jenom ti, kteří vědí, co chtějí, jsou lidé, se kterými je radost žít, pracovat, chodit na pivo a taky je milovat. 

Mohlo by se vám líbit

Ivana Chřibková: Jak jsme spolu prošvihly všechny termíny porodu, protože je nejspíš individualista

Můj muž má se mnou po celou dobu našeho vztahu trpělivost. Trpělivost mám i já s ním, a to po celou dobu našeho vztahu. Význam slova trpělivost ale dostal naprosto jiný rozměr při našem společném čekání na porod. Anika prošvihla první i druhý termín. Několik humoristů z mého okolí poznamenalo, že je jako maminka, když píše novou knihu. Samozřejmě to není pravda, já termíny dodržuju. Tohle má po tatínkovi!
marianne.cz

Související články

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Životní styl
Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Když práce od 9 do 5 není nic pro vás: Jak se stát digitální nomádkou krok za krokem

Životní styl
Když práce pohltí celý život: Jak zatočit s workoholismem? Jednu z metod znáte už ze školy

Když práce pohltí celý život: Jak zatočit s workoholismem? Jednu z metod znáte už ze školy

Životní styl
Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně

Proč starší ženy často chtějí mladšího partnera? Jedním z důvodů je nová energie a touha po změně