Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Jak být více šetrný k životnímu prostředí v každodenním životě: Malé kroky, které mohou vést k velkým změnám

Dnes téměř každý recykluje, ale pro životní prostředí se toho dá dělat i daleko více. Jedná se přitom o velice jednoduché aktivity, které vás nebudou nijak obtěžovat.

Tereza Čaladi | 18. 03. 2023

Ekologická situace ve světě není úplně optimální. Dle Ministerstva životního prostředí vyprodukuje průměrný Čech přibližně 550 kilogramů odpadů za rok. O plastových ostrovech se také už nějakou dobu ví. A problém globálního oteplování, na nějž se dlouhodobě snaží strhnout pozornost například mladá švédská aktivistka Greta Thunberg je také známý.

I přesto spoustu lidí nedělá žádné ekologické kroky ve svých domácnostech. Přitom dnes existuje tolik možností. Například aby nebylo tolik odpadu, lze používat látkové tampónky na odličování obličeje. Dále existuje spoustu způsobů, jak se vyhnout používání plastů – skleněné láhve, kovová brčka, síťované sáčky místo mikrotenových. K tomu recyklování odpadu by dnes mělo být téměř povinností, když jsou kontejnery na tříděný odpad dostupné téměř na každém rohu. Na jiné úrovni je potom využívání dešťové vody a solárních panelů.

Mohlo by se vám líbit

Nejčastější mýty o ekologii a třídění odpadu

Opravdu je žádoucí, abychom kelímek od kávy vyhodili do modrého kontejneru? A máme mít hrůzu z všudypřítomných „petek“? Seznamte se s nejčastějšími mýty o ekologii a třídění odpadu, díky kterým zjistíte, co jste v posledních letech třídili (ne)správně.
marianne.cz

Je nám jasné, že ne každý má potřebu si pořizovat speciální věci, s nimiž je více práce, jen kvůli tomu, aby neměl tolik odpadů. Ale existuje několik drobných kroků, které vám během dne nijak neublíží a přitom výrazně šetří přírodní prostředí. Mezi nimi jsou následující:

Vypínejte světlo

Vypínáním zbytečných světel nejen ušetříte peníze (a že to dnes není málo), ale také snížíte svou uhlíkovou stopu, která má negativní vliv na klimatické změny. Neříkáme, abyste kvůli tomu chodili doma po tmě, ale spíše si například rozmysleli, zda stojí za to zapínat si tu lampičku, když sedíte u televize.

Vytahujte elektroniku ze zásuvky

I když se mnoho elektronických zařízení, včetně televizorů, mikrovlnek a tiskáren nepoužívá, využívá se u nich pohotovostní napájení k úspoře času na zahřívání. Ve Spojených státech se celková elektřina spotřebovaná nečinnou elektronikou – označovanou také jako upíří nebo fantomová – rovná ročnímu výkonu 12 elektráren, jak uvádí Úřad pro udržitelnost na Harvardské univerzitě. Pro zjednodušení zapojování a odpojování můžete použít pro tato zařízení prodlužovací kabely s více zásuvkami.

Šetřete vodu

Úspora vody znamená, že se ztratí méně vody kvůli kontaminaci a pomáhá zajistit dostatečné zásobování čistou vodou pro budoucnost. Spousty vody proteče při mytí nádobí, čištění zubů nebo když se sprchujete. Zkuste tedy, aby tyto činnosti trvaly co nejkratší dobu a zároveň vypínejte vodu v mezičase – například když se ve sprše mydlíte.

Jezděte co nejméně autem

Je jasné, že je pro spoustu lidí pohodlné dostat se do práce autem, protože hromadnou dopravou to trvá o několik minut déle. Ale fakt, že každé vozidlo ročně vypustí asi 4,6 metrických tun oxidu uhličitého, možná změní váš názor. Kdykoli se vyhnete nasedání do auta, uděláte tím laskavost životnímu prostředí. Když můžete, jděte pěšky nebo na kole, a tam, kde nemůžete, používejte veřejnou dopravu. Když už není zbytí a musíte jet autem, například kvůli nějaké delší cestě, můžete využít aplikace pro sdílení vozidel (například Anytime či BlablaCar), v nichž se spojíte s lidmi, kteří mají stejný směr a můžete jet jedním autem společně.

Kompostujte

Co se snížením odpadů může také výrazně pomoci, je kompostování. Když se řekne kompost, tak si možná také představíte takový ten obrovský vzadu na zahradě, který měla vaše babička. Dnes jsou ale i daleko menší varianty do bytů. Kompost pak můžete vyhazovat do hnědých popelnic, případně pokud je nemáte ve vašem okolí k dispozici, můžete kompostovat s takzvaným vermikompostérem. Ujišťujeme vás, že to jde i bez většího zápachu. A skutečně se to vyplatí, zejména když víte, že 30 % odpadu tvoří potraviny a odpad z venku.

Mohlo by se vám líbit

Eko na oko aneb Dokážete rozpoznat greenwashing?

Kupujeme si trička z bio bavlny, kávu pijeme z recyklovatelných kelímků a namísto klasického hamburgera si dopřejeme rostlinný burger, díky kterému nemáme výčitky ze skleníkových plynů. Doopravdy jsou ale zmíněné a námi zakoupené produkty ekologické? A jak často firmy bruslí na tenkém ledě greenwashingu?
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Co dát k Vánocům kamarádce, která má všechno? Tipy na dostupné dárky, které potěší i ty nejnáročnější

Co dát k Vánocům kamarádce, která má všechno? Tipy na dostupné dárky, které potěší i ty nejnáročnější

Životní styl
Nejsme líné, jen nechceme obětovat život práci: Co nás fenomén lazy girl jobs učí o kariéře

Nejsme líné, jen nechceme obětovat život práci: Co nás fenomén lazy girl jobs učí o kariéře

Životní styl
Praktické vánoční dárky pro muže: Co dát pod stromeček kutilům, dobrodruhům i módní nadšencům

Praktické vánoční dárky pro muže: Co dát pod stromeček kutilům, dobrodruhům i módní nadšencům

Životní styl
Advent v Praze: Víme, kde objednat cukroví a kam zajít na nejlepší svařák či vaječňák

Advent v Praze: Víme, kde objednat cukroví a kam zajít na nejlepší svařák či vaječňák

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit