Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak poznáte, že jste uvízli v toxickém pracovním vztahu?

Info ikona
Práce

Toxické vztahy nevznikají jenom mezi partnery nebo přáteli. Naopak, můžou se proplížit také do pracovního prostředí, kde nám dennodenně znepříjemňují život.

Že nevíte, jak takový toxický pracovní vztah vypadá? Jenom si vzpomeňte na Mirandu Priestly z filmu Ďábel nosí Pradu. Miranda Priestly byla všechno, jenom ne příjemná šéfka, která by své zaměstnance podporovala a respektovala. A tak jsme v její náplni práce mohli zahlédnout bossing, vyhrožování i manipulaci. I když věříme, že nepracujete s druhou Mirandou, můžete natrefit na „slabší“ odvar toxického chování v zaměstnání.

Mohlo by se vám líbit

Tenká hranice

Ruku na srdce, většina z nás natrefila v práci na člověka, který není na stejné vlně. Možná až příliš kritizuje všechno, co jsme řekli. Možná má nemístné otázky nebo prazvláštní názory. Přesto je potřeba takové lidi neházet do jednoho pytle s lidmi toxickými.

I když je hranice opravdu tenká, zkuste popřemýšlet, zda vám chování daného člověka opravdu ubližuje či znepříjemňuje práci. „V práci trávíme spoustu času a vztahy v kancelářském prostředí se stávají v našich životech velmi důležité. Pokud tedy na pracovišti existují toxické vztahy, pak můžou způsobit stres, poškodit sebevědomí nebo negativním způsobem ovlivnit duševní zdraví,“ říká Penny Weston, specialitka na wellness.

Info ikona
Koš

Nejčastější známky toxického vztahu na pracovišti

To, že vám nadřízený zavolá (výjimečně) po pracovní době, nebo odmítne váš nápad, rozhodně neznačí toxicitu. Pokud ale máte pocit, že vás každý večer bombarduje úkoly nebo vaše nápady záměrně kritizuje a shazuje před ostatními, pak už o určitém toxickém vztahu mluvit můžeme. Zároveň je ale třeba vysvětlit, že toxické pracovní vztahy mají mnoho podob.

Za velmi manipulativní techniku můžeme označit gaslighting, tedy chování, kdy si nadřízený pohrává s vaším zdravým rozumem. „I když je gaslighting spojován především s partnerskými vztahy, můžeme se s ním setkat také na pracovišti. Povětšinou vypadá tak, že s vámi nadřízený manipuluje takovým způsobem, abyste zpochybnili svůj zdravý rozum i paměť,“ tvrdí Weston a dodává, že gaslighting je mnohem rafinovanější než přímá šikana.

Stejně tak se můžeme na pracovišti setkat s pomluvami. Obzvláště to platí v ryze dámských pracovních kolektivech, kde na vás kolegyně nenechají nit čistou. „Pomlouvání je jasným znakem toxického vztahu spolu s posměšnými poznámkami o vás,“ vysvětluje Penny Weston. Pokud jste pomlouvání na pracovišti zažili na vlastní kůži, jistě potvrdíte, že ruku v ruce s nimi přišly i nepříjemné pocity, které člověka doprovázely i mimo kancelář.

Pozor si dejte také na zneužívání moci, které bezesporu patří k dalším znakům toxického vztahu na pracovišti. Rozhodně není v pořádku, když vás nadřízený nutí do věcí, které jsou vám proti srsti. Zároveň si dejte pozor na zaměstnance, kteří se nad vámi povyšují jenom z toho důvodu, že jsou služebně starší. A v neposlední řadě si dejte pozor na nadřízené, kteří vás z manipulativních důvodů označují za své přátele. „Tito nadřízení můžou vytáhnout ‚kartu přátelství‘ ve chvíli, kdy po vás budou chtít práci, kterou byste za normálních okolností odmítli. Jenže, říct ‚ne‘ kamarádovi je mnohem složitější, než říct ne nadřízenému,“ říká Weston.

Jak se vymanit z toxického kruhu?

Máte pocit, že vaše pracovní prostředí nelze označit za „zdravé“? V takovou chvíli se vyplatí jednat! Podle Penny Weston není ideálním řešením, když za toxickým nadřízeným napochodujete a z očí do očí mu řeknete, co si myslíte. „Naopak doporučuji, abyste navštívili HR oddělení a podali anonymní stížnost,“ navrhuje Weston. Stejně tak můžete vyzkoušet služby profesního kouče, který s vámi vzniklou situaci prodiskutuje a navrhne řešení vám šité na míru. Radikálním, leč někdy nejlepším řešením, je také výpověď.

Zdroj: stylist.co.uk

Mohlo by se vám líbit