Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak předejít sexuálnímu obtěžování či napadení, aniž byste musely měnit to, kým jste

Info ikona
Žena v noci sama

Léto se blíží a riziko vyššího sexuálního obtěžování, dokonce násilí, se zvyšuje. Je potřeba, aby ženy byly opatrné, ostražité a uměly se bránit, ale neměly by tomu přizpůsobovat svůj zevnějšek. Zde jsou způsoby, jak to učinit jinak.

Tereza Čaladi | 26. 05. 2023

Ačkoliv se v současné době možná mluví o sexuálním obtěžování o něco méně, bohužel to neznamená, že by zmizelo. Podle nedávného britského průzkumu se s ním setkalo ve veřejném prostoru 80 % žen všech věkových kategorií. A setkává se s ním i spoustu žen v Česku. Podle výzkumu Odboru pro rovnost mužů a žen Úřadu vlády ČR se například s obtěžováním v MHD setká za život každá třetí Češka.

Považujeme za důležité o tomto tématu mluvit zejména nyní, když se venku otepluje a nastává období sukní, šatů, tílek a celkově více odhalené kůže. Řešením totiž není chození v pytli, nemalování se, abyste nebyly tak atraktivní, či přizpůsobování se jiným způsobem. To by akorát znamenalo, že se necháváme jako ženy utlačovat...a navíc to často nemá smysl, jelikož pachatel může zaútočit, i když ho „neprovokujete“. Je tak dobré stát si za tím, kým jste a oblékat se a upravovat podle sebe. To ale neznamená, že není potřeba být opatrné a připravené se bránit.

Mohlo by se vám líbit

Feromon: Vykřičené domy v Praze jsou plné násilí i sebepoškozování

Pověstné night cluby se svítícími cedulemi ve tvaru srdcí a ženských siluet jsou v úpadku už desítky let, stále ale existují, a v centru hlavního města je najdete v podstatě na každém rohu. Ačkoliv jejich provoz v naší zemi není legální, fungují jako soukromé provozy ve formě wellness klubů, barů, masážních salonů, kabaretů a strip barů. Realita pražských nevěstinců není ani zdaleka tak sexy jako Padesát odstínů šedi…
marianne.cz

Jak se bránit sexuálnímu obtěžování či napadení ve veřejných prostorách

Ať už se jedná o catcalling (představující pokřikování na ženy na ulici, obvykle zahrnující komentování vzhledu), nepříjemné sledování, vstupování do osobního prostoru či hůře – nechtěné dotyky; je dobré těmto situacím předcházet a případně být připravené na ně zareagovat tak, abyste se možnému sexuálnímu násilí vyhnuly. Zde je několik tipů, jak na to:

  • Mějte někoho, kdo ví, kde jste. Vždy někomu řekněte, kam jdete, s kým a optimálně se domluvte, že si napíšete, jakmile dorazíte.

  • Noste s sebou zbraň v podobě pepřového spreje či paralyzéru. Jdou snadno zakoupit a mnohé z nich jsou maskované, aby vypadaly jako běžné předměty (například mobilní telefon, rtěnka, prsten a podobně). Tuto zbraň poté mějte raději vždy po ruce, kdy se ocitnete v situaci, která by mohla být potencionálně nebezpečná (jako když jdete například sama domů).

  • Buďte vždy ve střehu. K většině útoků dochází, když ženy nevěnují bedlivou pozornost svému okolí a jsou rozptýlené. Při nákupu parkujte na dobře osvětleném místě. Po návratu k autu se podívejte, zda někdo není ve vozidle nebo poblíž. Když nastoupíte do auta, neztrácejte čas prohrabováním se v kabelce, kontrolou hlasových zpráv nebo jinými činnostmi, když jsou dveře odemčené. Toto je běžná doba pro první krok pro útočníka.

  • Noste s sebou mobilní telefon. Jistě, je důležité předcházet závislosti na chytrých telefonech, ale je lepší ho mít cestou domů po ruce, abyste v případě nouze mohly snadněji zavolat na tísňovou linku, aniž byste musely prohrabávat v kabelce nebo kapsách.

  • Když bude nejhůř, křičte „hoří“. Pokud přeci jen bude nejhůř a vy budete muset volat o pomoc, křičte „hoří“, ne pomoc. Je tu větší pravděpodobnost, že to vzbudí pozornost davů, či více lidí.

Sexuální obtěžování a násilí má mnoho podob

Bohužel se může stát, že se sexuálním obtěžováním setkáte například i na pracovišti, nebo že je na vás pácháno násilí, ať už sexuální či jiné, doma. Nějakou formu násilí zažila podle nedávných zjištění 1 ze 3 žen. Nemusí se přitom jednat pouze o fyzickou formu, ale i psychickou (extrémní výčitky, kontrola, ponižování, finanční násilí a podobně). A zároveň nemusí probíhat vždy pouze mezi partnery, ale například i rodiči a dětmi. Jeho různé podoby vám mohou přiblížit příběhy B(ý)ít 1 ze 3.

Mohlo by se vám líbit

Aby měly ženy klid: Naučte se jednoduše zastavit obtěžování na veřejnosti

Se sexuálním obtěžováním se někdy setkalo 90 % mladých žen do 34 let. Přesto by jen málokdo z nás věděl, jak ženám v nepříjemné situaci pomoci. Co dělat, když vidíme ženu v nesnázích? S tím radí značka L’Oréal Paris a její projekt Stand Up.
svetzeny.cz
Zdroj článku