Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Proč ženy stále mají problém mít rády své tělo?

Dnes je společnost tolerantní k mnoha věcem. Krása není jednou z nich. Stále tu přetrvává společností propagovaný ideál krásy, který představuje hubenou postavu a hladkou pokožku. Spoustu žen to poté vede k problému se sebepřijetím. Pokud patříte mezi ně, pak vám možná pomůže slyšet příběhy žen, které jej dosáhly, a jak.

Tereza Čaladi | 19. 05. 2023

Jistý ideál krásy existoval ve společnosti vždycky a na ženy byl v tomhle ohledu kladený daleko větší nátlak než na muže. Od oblých barokních postav, přes korzety v 19. století ,po míry 90-60-90, které byly značkou pro „ideální tělo“ v 50. letech. Požadavky na krásu a to, co je z ani považováno, se mění v průběhu let. A přesto, že dnešní společnost je daleko tolerantnější k mnoha věcem než v minulosti, stále je kladený jistý tlak na současné „normy krásy“. A pokud ho na nás neklade společnost (spoustu žen slýchá poznámky na své tělo například v rodině), tak to děláme my samy. Jelikož v sobě máme zakódované, že „musíme vypadat dobře“. A řešíme to, i když nechceme.

Jednoduše chceme spadat do „ideálu krásy“, tedy být hubené, mít hezkou pleť, žádné pihy, žádné pigmentové skvrny, žádné strie, celulitidu už vůbec ne a podobně. Ale daleko důležitější je mít zdravé tělo a cítit se dobře ve svém těle, protože to, že někdo spadá do „ideálu krásy“ společnosti nemusí znamenat, že ten člověk se cítí dobře a že ho netrápí nic jiného. Jednoduše nikdo není dokonalý.

Každé tělo je krásné, každé tělo má příběh

S podobným uvědoměním začal projekt Tělo s příběhem, jehož autorkou je Kateřina Kopicová. „Ten příběh začal mým osobním příběhem, a to vlastně když jsem otěhotněla. Najednou se mi na těle udělal nespočet strií a já jsem hledala podporu na internetu, ale bylo to jak kdyby neexistující téma, nic jsem nenašla. Měla jsem pocit, že jsem jediná, kdo to téma řeší. Tak jsem se rozhodla, že zkusím na Instagramu sdílet fotku svého těhotenského popraskaného břicha, jestli se někdo ozve a řekne mi třeba, že to má taky tak...abych prostě věděla, že nejsem sama. A ukázalo se, že vůbec nejsem sama,“ vypráví. Čekala, že jí napíše jedna žena, nebo dvě, ale ozvalo se jich nespočet. Začaly jí posílat své fotky s příběhy. A byly rády, že někdo konečně toto téma otevřel. „Potom jsem vlastně založila profil a časem celý projekt. Měla jsem pocit, že to potřebuje svoji vlastní stránku, na které budou ty fotky a příběhy sdílené,“ doplňuje.

Příběh má přitom každé ženské tělo. Nejenom ta, do kterých je vepsáno mateřství. A to se týká všech žen, i těch slavných. Například kůže influencerky Týnuš Třeštíkové nese na sobě příběh popálenin; tělo Lucie Levé zdobí jizva po onkologické léčbě; Nikol Znášková se potýká s akné; Kláře Černé se po kůži kreslí nemoc jménem vitiligo; rapperka Sharlota se skrze svou kůži vyjadřuje pomocí tetování, svůj příběh vypráví i plus size fotomodelka Anna Krátošková nebo Inka Teschinská, která kráčí životem s atopickým ekzémem.

A právě tyto ženy se staly ambasadorkami nové kampaně značky Gilette Venus, která nese název #NaVlastniKuzi. Společně vyzývají k sebelásce, přijetí naší pokožky takové, jaká je, a kladou důraz na to, abychom k ní byly šetrné. A to například s novou řadou Gillette Venus ComfortGlide Breeze, která se zaměřila na to, aby byla ke všem druhům pokožky co nejohleduplnější.

Mohlo by se vám líbit

Jak pečovat o svou duši i tělo?

Pečujeme o domov, staráme se o děti a chceme, aby se partner cítil jako v bavlnce. Tolik času trávíme péčí o druhé, až zapomínáme pečovat samy o sebe. Pokud cítíte, že jste se v posledních měsících pěkně odbývala, zkuste to změnit.
marianne.cz

Jak přijmout své tělo

Kateřině Kopicové pomohla s přijetím jejího těhotenského těla komunita lidí, která prožívala to stejné co ona. Pokud se i vy ve svém těle cítíte nejistě, možná vám pomůže to stejné co jí. A pokud ne, můžete vyzkoušet některý ze zmíněných tipů, které doporučují odborníci na zdraví na serveru PsychCentral:

  • Přestaňte se srovnávat s ostatními

Když člověk na sociálních sítích, či jinde, neustále vídá zdánlivě dokonalé lidi, může se snadno stát, že se s nimi začne porovnávat a ptát se sebe, proč také nevypadá tak jako oni. Studie skutečně dokazují, že sociální sítě se podepisují na snížení sebevědomí. Odejít z nich ale není úplně řešením. Proto na nich spíše zkuste začít sledovat širší škálu lidí, i těch, kteří ukazují reálnější představu o svých tělech. Zároveň si připomínejte, že každé tělo je jiné. A pracujte na tom, jak se naučit přijímat a oceňovat své vlastní pozoruhodné tělo.

  • Oceňujte úžasné věci, kterých je vaše tělo schopné

Účelem vašeho těla není vypadat určitým způsobem, ale fungovat určitým způsobem. Zaměřte se tedy na to, co vaše tělo dokáže, namísto sledování toho, jak vypadá nebo co neumí. Mezi tyto pozoruhodné schopnosti patří například hojení zlomených kostí; vytvoření nového života; rozlišování mezi tisíci různými vůněmi a barvami a podobně. Když přemýšlíte o neuvěřitelných věcech, které vaše tělo dokáže a dělá na denní bázi, jeho vzhled se stává triviálním.

  • Proměňte negativní sebemluvu v pozitivní sebemluvu

Na tom, co říkáte sami sobě, záleží. Mluvit negativně o svém těle není prosěpšné, zvláště o věcech, které nemůžete změnit. Nelze přejít od „nenávidím své strie a jizvy“ po „miluju své strie a jizvy“ lusknutím prstů. Ale lze postupně dojít k sebepřijetí. Zkuste si tak říkat, že jsou vaše jizvy a strie (či cokoliv jiného na vašem těle, co se vám úplně nelíbí) vaší součástí a představují vaši historii.

Mohlo by se vám líbit

Jak začít milovat sama sebe?

Jestli jste dříve narozena a nepatříte mezi generaci Mileniálů, pak nejspíš budete tvrdit, že ani moc ne, že to není slušné a že rádi vás musí mít ostatní – podle zásluh. Jenže je to naopak. Dokud se nebudete milovat, ostatní na vás budou kašlat. Více se dočtete v článku Kláry Kotábové.
elle.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Životní styl
Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Na mobil si ani nevzpomenou: Nejlepší knihy pod stromeček pro děti i puberťáky

Životní styl
Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Co darovat těm, kdo rádi tráví čas doma? Dárky pro milovníky designu, dekorací a útulna

Životní styl
Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Čím vyšší sebevědomí, tím lepší milostný život? Terapeutka odhaluje pravdu o vztazích

Životní styl
Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

Neobyčejné diáře 2025, se kterými budete mít své sny i povinnosti pod kontrolou

×
  • Marianne
  • 1 099 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + ULTRAZVUKOVÁ ŠPACHTLE ETA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit