Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak se vyrovnat s kritikou a využít ji k osobnímu růstu?

Kritika - slovo, které často vyvolává smíšené pocity a reakce. Může být konstruktivní a poskytovat cennou zpětnou vazbu, ale může také zraňovat nebo způsobit pocit nedostatečnosti. Jak se tedy vyrovnat s kritikou a využít ji k osobnímu růstu a rozvoji?

Kateřina Chytra | 6. 12. 2023

Možná teprve s konkrétní činností začínáte, nebo ještě nemáte dostatek zkušeností. Třeba jste i odborník ve své branži, ale máte zcela přirozeně svůj slepý bod, přes který nevidíte. Ovšem abyste se posunuli, potřebujete pravdivou zpětnou vazbu. Kritika od kompetentní osoby je v takovém případě velmi žádoucí. Může vás posunout o několik pater dopředu, a to jak pracovně, tak v soukromých tématech.

Mohlo by se vám líbit

Manželská krize: Kdy zůstávat kvůli dětem a kdy odejít?

Doufali jste, že k vám nikdy nepřijde, a bohužel je tady – manželská krize. Zavítala nečekaně, a vy už několik týdnů či měsíců pořádně nespíte. V takovém napětí se nedá žít. Jakákoliv snaha o diskusi vyústí v hádku, vzájemné zraňování a obviňování. Nebýt dětí, už byste si dávno sbalili kufry. Jenomže s dětmi je zapotřebí důsledně zvažovat, kdy zůstat a kdy odejít.
marianne.cz

Kritika od kompetentní osoby

Dávejte si ovšem pozor, kým se necháváte ovlivňovat a od koho kritiku či radu přijmete. Může se totiž stát, že se necháte strhnout kritikou od blízkých lidí nebo spolupracovníků, kteří nejsou dostatečně kompetentní. Co to znamená? Nemají dostatek vlastních zkušeností, potřebné know-how nebo úspěch v dané oblasti.

Často se tak děje, že vaše podnikání kritizuje maminka, která byla celý život zaměstnaná a netuší, co vše za vaší prací stojí. Nebo vás kritizuje šéf, který má dokonce méně profesních zkušeností než vy. Případně vám nevyžádané rady ohledně vztahů dává sestra, která je momentálně zhrzelá po rozvodu a mužům nevěří.

Přestože vás taková kritika může zasáhnout, není doopravdy relevantní. Rozhodněte se nepřipouštět si ji k tělu. Chcete-li se opravdu posouvat, ať už profesně nebo soukromě, jděte si pro zpětnou vazbu k lidem, kteří jsou dnes tam, kde si přejete být za čas vy.

Není kritika jako kritika

Rovněž se zaměřte na to, zda je daná kritika konstruktivní a opravdu určená pomoci, nebo se jedná spíše o destruktivní kritiku či dokonce hate. Konstruktivní kritika sice poukáže na to, co jste udělali špatně, zároveň vám kritik navrhne lepší, efektivnější či zdravější postup. Nedělá z vás hlupáka, nezesměšňuje, nevytváří nátlak. Taková zpětná vazba je velmi účinná, motivuje vás a posouvá.Oproti tomu v destruktivní zpětné vazbě často chybí konkrétnost. Kritik vám neposkytne užitečné infromace pro zlepšení, kritizuje spíše vás než konkrétní činnost nebo chování. Taková kritika je škodlivá a demotivující.

Pokud k vám někdo přistoupí s negativní zpětnou vazbou, která je nekonkrétní a navíc se kritik chová nadřazeně, začněte se ptát. „Co v takovém případě navrhuješ? Jaké konkrétní kroky? Mohl bys mi je ukázat nebo dát konkrétní příklady?" Diskuse započatá vašimi otázkami může vést k tomu, že si navzájem porozumíte a pochopíte. Případně zjistíte, jestli má kritik zájem vás opravdu posunout, nebo jestli si jen potřeboval ulevit.

Mohlo by se vám líbit

Jak překonat depresivní náladu? 9 cenných rad od terapeutky

Určitě občas zažijete situaci, kdy po radostném dni náhle přijde útlum. Nic vás nenaplňuje, chybí vám energie, myšlenky se hemží temnými scénáři a vy se ani nedokážete srozumitelně vyjádřit. Přichází pocity, jakoby jste byli bezcenní, svým blízkým jste neměli co nabídnout a vaše tělo bez zjevné námahy bolí.
marianne.cz

Hate

Na sociálních sítích se dnes můžete setkat s tzv. haty (čtěte hejty), kdy se pod vaším příspěvkem objeví vulgární či nenávistný komentář. Takový hate není kritika, ale vyjádření frustrace dotyčného hatera. Svým příspěvkem nebo sdílením jste brnkly na strunku dotyčného a rozvířili v něm jeho nespokojenost, bezmoc, kterou si ovšem není ochoten připustit. Pro mnohé lidi je snazší plivnout jed, než si uvědomit, že kdyby trochu mákli, mohou sami být úspěšní - ať už pracovně nebo v soukromí.

Když vás kritika zraní

Když kritika zraňuje, pak je vždy dobré prozkoumat, co je na celé situaci vaše a co člověka, který zpětnou vazbu poskytuje.

Nezřídka se dočkáte jedovatých poznámek na vaši osobu právě od rodiny a nejbližších. Jak už bylo zmíněno u hatu, v takových případech se jedná o vyjádření závisti či frustrace, kterou si dotyčný neuvědomuje. Často vás zasáhne právě sestra, máma nebo bratranec. A právě ten jed, závist, to, že v nich svým postojem nebo životem otevíráte jejich vlastní bolesti, je jejich. Pokud si vaše maminka přeje čtyři vnoučata a vy ve čtyřiceti ještě nemáte partnera, jí samozřejmě bortí představu o budoucnosti své dcery, což ji frustruje. Na prožívání druhých však nemáte žádný vliv. Můžete je jen pochopit a díky tomu si nevztahovat jejich poznámky osobně a nenechat si vzít svůj dobrý pocit.

To, co je v celé situaci vaše, je ta zraňující emoce, která se spustí vám, ať už je to pocit slabosti nebo méněcennosti. Zkuste své prožívání prozkoumat hlouběji a ptejte se sami sebe, proč se vás kritika tolik dotýká? Možná v dané oblasti kritizujete nejvíc sami sebe, chybu vnímáte jako selhání, a proto jste na kritiku tolik citliví. Možná odvíjíte svoji hodnotu od toho, jak vás druzí přijmou a s každou kritikou zažíváte pocit odmítnutí nebo dokonce zavržení. Taková hluboká přesvědčení působí ztrátu sebehodnoty a nedovolí vám povyrůst, a to ani na základě konstruktivně podané kritiky.

Uvědomte si, že vaši hodnotu neurčuje okolí, a začněte sami sebe, svou práci a to co děláte ctít. Přistupte ke svému životnímu i profesnímu příběhu laskavěji než dosud. To vám pomůže přijmout vlastní chyby, které jsou lidské a jsou důležitou součástí rozvoje. Díky tomu pro vás bude zpětná vazba přijatelná a vezmete si z ní pro sebe maximum.

V každé kritice hledejte možnost povyrůst

Hledejte proto v každé kritice příležitost povyrůst. Díky konstruktivní kritice se posunete profesně a díky destruktivní kritice nebo hatu můžete vidět, kde ještě sami o sobě pochybujete. Pokud navíc včas vyhodnotíte, kdy se jedná o nekompetentní osobu nebo nekonstruktivní kritiku, můžete se rozhodnout takovou zpětnou vazbu nepřijmout a předejít silné emoční vlně a sebe zpochybnění.

Mohlo by se vám líbit

Co dělat, když je váš partner mamánek?

Jste schopná a ambiciózní žena a umíte se o sebe postarat. Proto nechápete, proč jste opětovně narazila na muže, který je tak trochu mamánek. Umí vyjádřit, jak moc vás miluje, což vás od začátku přitahuje. Ale aby vám s něčím pomohl, uklidil nebo alespoň zaplatil nájem a jídlo sám za sebe, toho se nedočkáte. Co to vypovídá o něm a co o vás?
marianne.cz

O autorce:

Mgr. Kateřina Chytra, koučka a celostní terapeutka, která již od roku 2012 podporuje ženy na jejich cestě za harmonickými a autentickými vztahy. V praxi jí pod rukama prošly stovky klientek, vedla v Praze workshopy na témata Vytvořte si harmonický vztah, Emoční programování, Komunikace ve vztazích, Energetické a meditační techniky. Vztahovost školila v rámci Školy koučů Pure mind a předávala tak své zkušenosti dalším koučům. Spolu s manželem se spolupodílela na pořádání festivalu Vědomého manželství a na meditační akci Ticho pro mír. Dnes žije na chalupě na Vysočině a vychovává s manželem čtyřletého syna. Své klientky provází individuálně v online terapiích nebo v online Trapeutických meditacích. Najdete ji na www.chytraterapie.cz nebo na sítích.

Zdroj článku

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?