Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jak skladovat cukroví, aby opravdu vydrželo

Info ikona
pečení cukroví

Každý rok řešíte stejný problém. Kam s ním? Řeč je o vánočním cukroví a jeho skladování. Podíváme se na to, jestli patří vánoční cukroví do lednice nebo mrazáku. Poradíme, jak ho správně uchovávat, aby vydrželo vláčné nebo naopak křupavé co nejdéle.

Promotion | 6. 11. 2023

Není cukroví jako cukroví: Kdy začít s pečením  

V prvním prosincovém týdnu si připravte suché a neplněné cukroví. Začněte třeba perníčky, které potřebují delší dobu k tomu, aby zvláčněly a získaly svou typickou chuť. Takové „zrání“ může trvat klidně tři týdny.  

Podle toho, z jakých surovin a v jakou dobu cukroví připravujete, se pak odvíjí i způsob skladování. Některé druhy můžete bez problému uchovat v lednici, zamrazit a jiným svědčí jedině suché a chladné místo.  

Jak skladovat cukroví v lednici  

Do lednice patří většina cukroví, které obsahuje různé krémové, kakaové nebo máslové náplně. Tyhle cukrovinky připravujte ideálně těsně před Štědrým dnem. Různé druhy nepečeného cukroví jako třeba vosí hnízda můžete také uchovávat v lednici.  

Aby vám cukroví nenatáhlo ostatní pachy z lednice, skladujte ho v uzavíratelných dózách. Ideální jsou plastové nebo skleněné nádoby.  

Cukroví vyndejte z lednice zhruba hodinu před tím, než se do něj pustíte. Kdybyste se do něj zakousli hned po vytažení z ledničky, moc byste si nepochutnali. Proto mu nechte dostatek času, aby změklo a zvláčnělo.  

Jaké druhy cukroví do lednice nepatří  

Křehkým druhům cukroví jako jsou pusinky nebo kokosky lednice naopak nesvědčí vůbec. Vlhkost lednice by je zbavila jejich typické křupavé konzistence. Perníčky sice potřebují čas, aby změkly, ale do lednice také nepatří.  

Oblíbené citronovou kůrou provoněné linecké si pobyt v lednici také nijak neužije. Vyžaduje sice chladné místo, ale spíš v chodbě nebo spižírně, kde je nižší než pokojová teplota.  

Jak skladovat cukroví mimo lednici 

  • Suché a chladné místo – pokud máte sklep, kde není vlhko a zatuchlo, pak je to ideální místo pro uložení většiny druhů vánočního cukroví. Výborně poslouží také chladná chodba nebo třeba garáž. Základem je sucho a nižší než pokojová teplota.  

  • Cukroví oddělujte – pro každý druh cukroví si připravte vlastní krabici nebo nádobu. Zabráníte tak přenosu vůní mezi cukrovím, ale také zamezíte vlhnutí.

Info ikona
perníčky

Jak skladovat cukroví v mrazáku   

Celkem dlouho se dá skladovat i cukroví, které se o svátcích nestihlo sníst. Pokud máte lednici s mrazákem, pak není nic jednoduššího než přebytky sladkostí uložit právě tam.  

Tučnější druhy cukroví nikdy nenechávejte v mrazáku příliš dlouho. Tuk totiž celkem rychle žlukne, takže byste si na něm příliš nepochutnali. Suché cukroví bez náplní vydrží v mrazáku klidně půl roku.  

Do mrazáku naopak nepatří křehké cukroví typu pusinky a kokosky. Stejně jako u skladování v lednici totiž hrozí, že zcela ztratí svou konzistenci a křupavost.  

Jak skladovat těsto na cukroví  

Dopředu si můžete připravit i těsta na cukroví. V lednici vám několik dní bez problému vydrží. Hotové těsto většinou stačí zabalit do potravinové fólie, aby do sebe nenatáhlo ostatní pachy z ledničky. Ideálně si přeskládejte lednici tak, abyste vedle sebe neměli těsto na cukroví a příliš aromatické potraviny.  

Výhodu v tomhle nabízí americké lednice, které jsou uvnitř uspořádané do systému praktických úložných komor a boxů. Díky tomu se v lednici tolik nemísí různé pachy a potraviny vydrží déle čerstvé.  

Nejčastěji si dopředu můžete připravit těsto na linecké cukroví nebo na perníčky. 

Měření