Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kvíz: Právě začíná nová sezona na českých hradech a zámcích. Jak dobře je znáte?

Info ikona
státní zámek Hluboká

Začátek jara je každoročně spojený také se zahájením nové návštěvnické sezony na českých hradech a zámcích. Na většině z nich, ať už státních ve správě Národního památkového ústavu, nebo soukromých, startuje právě v těchto dnech. Mnohé z nich mají připravené novinky v podobě nově zpřístupněných prostor i prohlídkových tras, zajímavých výstav či různých tematických, tvořivých, hudebních nebo divadelních programů.

Liv Boková | 31. 03. 2024

Památky budou mít pravidelný režim od 2. dubna 2024

Hrady, zámky a další památky, které spravuje Národní památkový ústav, ale i většina dalších po celé České republice, zahájily novou návštěvnickou sezonu na konci března. Využily tak skutečnosti, že letošní Velikonoce připadly na velmi brzký termín, přelom března a dubna, a první návštěvníky tak mnohé z nich přivítaly rovnou i velikonočním programem. Například na zámku Valtice speciálním okruhem a v Opočně zase výstavou tří a půl tisíce kraslic. Od úterý 2. dubna budou mít památky pravidelný návštěvnický režim.

Co je na hradech a zámcích nového

V České republice je spousta překrásných míst a historických skvostů, které obdivují cizinci z celého světa. Mnozí nám je, v dobrém, přímo závidí. Ovšem najít si čas na jejich návštěvu není v nabitém pracovním programu a s péčí o rodinu zrovna snadné. Jeden či dva takové výlety ale jistě zvládnete a velmi si je užijete. Na jaké novinky se například můžete těšit? Nové prohlídkové prostory a trasy se otevřou třeba na státním zámku Litomyšl. Od července budou přístupné historická kuchyně a zámecká věž. Na zámku Uherčice na Znojemsku bude možné už koncem dubna navštívit obnovené zámecké interiéry prvního patra východního křídla. Nová trasa na šumavském hradě Velhartice vás zavede do sklepních prostor Huertova zámeckého křídla.

Mohlo by se vám líbit

Vzhůru za Popelkou: Zámek Moritzburg a další krásy v okolí

Pokud nevíte, jaký výlet v následujících volných dnech, či v průběhu ledna, podniknout, máme pro vás tip. Pokud jste příznivci naší pohádky Tři oříšky pro Popelku, pak vás jistě nadchne zasněžený Moritzburg v Sasku. Pokud se tam ale už vydáte, máme pro vás další tipy na místa, která jsou od něj nedaleko a stojí za návštěvu.
marianne.cz

Čerstvé zahrady i historická lékárna

Státní zámek Lysice na Blanensku zve do revitalizovaných zahrad, včetně raritní fíkovny s posuvnou střechou. Na státním hradu a zámku Český Krumlov je po celkové obnově Letohrádek Bellarie, od září ho představí nová návštěvnická trasa. V klášteře Zlatá Koruna bude připravená k prohlídce barokní lékárna.

Letošní rok patří Habsburkům

Národní památkový ústav letos jako součást projektu Po stopách šlechtických rodů představí Habsburky. V rámci nových instalací na hradech a zámcích se tak můžete dozvědět, jak v Čechách a na Moravě od 18. do 20. století bydleli a jak svá sídla upravovali podle vlastního vkusu a zálib. Hlavními habsburskými objekty jsou zámky Konopiště, Ploskovice a Zákupy. Připravené budou i přednášky a výstavy. Ze soukromých objektů zahajují novou sezonu například zámky Stránov a Loučeň nebo hrady Pecka a Kost.

Podívejte se na fotky a připomeňte si krásy tuzemských zámků a hradů v našem kvízu.

Zdroj článku