Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jsou monogamní vztahy přirozené, nebo se jedná o nudný společenský standard?

To, jak si každý pár nastaví své vnitřní fungování, je čistě na partnerech. Někomu vyhovuje to, jinému zase ono. Mnoho lidí si ale neumí představit strávit celý život po boku pouze jednoho partnera, a tak mnozí partneři žijí v polyamorním vztahu. Téma polyamorie, potažmo polygamie, je v poslední době čím dál více rozebírané. Je monogamie společenský standard, nebo nuda, která vyžaduje trochu “okořenit”?

Aneta Akgül | 7. 05. 2024

Monogamie rozhodně není jedinou možnou formou vztahu

Již v dávných dobách bylo téměř normální, že měl jeden z partnerů, většinou tedy muž, více než jednu partnerku. V některých kulturách a náboženstvích se dokonce tato forma vztahu považuje za přirozenou a normalizovanou dodnes. Žijeme ale ve společnosti, kde se v drtivé většině monogamní vztahy považují za přirozený standard. A tak vyvstává otázka - opravdu se jedná o formu vztahu, která je “normální” a přirozená, nebo nejsme jako lidé stavěni k tomu být pouze s jedním člověkem, a tak je naopak “normální” polyamorie?

 

Mohlo by se vám líbit

Situační vztah: Jak ho poznat a kdy z něj raději odejít?

Naplněný partnerský vztah je jen jeden. Oba partneři jsou si v něm jistí, že chtějí sdílet život, milují a obohacují se, tvoří a jejich láska je v přeneseném slova smyslu projekt, který spolu budují. V posledních letech ovšem vznikají vztahy s různými „ale“, které jsou bez pevného spojení, bez závazku a obvykle fungují jako mezistupeň na přechodné období. Jedním z nich je i situační vztah. Možná se v něm právě nacházíte i vy. Zjistěte, jaké jsou jeho znaky, čím vás může obohatit a proč se v něm nezaseknout.
marianne.cz

Abychom vám blíže přiblížili, jaké typy vztahů existují, zde je stručný přehled:

Monogamie je pravděpodobně nejznámější a nejrozšířenější formou vztahu ve společnosti. Jedná se o exkluzivní vztah mezi dvěma lidmi, kde je základem vzájemná věrnost a závazek vůči druhé osobě. Pokud má jeden z partnerů poměr s někým dalším, bývá běžně označován jako nevěra.

Polygamie je opakem monogamie a zahrnuje vztah, kde jeden člověk má více než jednoho partnera. Polygamie může být rozdělena na dvě hlavní kategorie: polygynie, kde muž má více žen, a polyandrie, kde žena má více mužů. Tento typ vztahu je legální pouze v některých kulturách a náboženstvích.

Otevřené vztahy jsou takové, kde partneři souhlasí s tím, že mohou mít romantické nebo sexuální vztahy s jinými lidmi mimo svůj primární vztah. Důležitým aspektem je komunikace a stanovení hranic, aby byly potřeby a pocity obou partnerů respektovány.

Polyamorie je další formou ne-monogamního vztahu, která se liší od otevřených vztahů tím, že zahrnuje více než dva lidi ve vztahu, kde všichni mají rovné postavení a vědomě souhlasí s tímto uspořádáním. Polyamorní vztahy zdůrazňují emocionální pouto a lásku mezi všemi zúčastněnými.

Mohlo by se vám líbit

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?

Vztahy se proměňují neustále. Zatímco v minulosti bylo poměrně běžné někoho jen tak oslovit na ulici, dnes se jedná o velký unikát. Lidé se seznamují především na online aplikacích, a to zejména ti mladí. V tom, co tam hledají, se ale přeci jen vracejí k vztahům tak, jak byly koncipované před několika desítkami let.
marianne.cz

Je monogamie nuda?

Téma polyamorních vztahů je ve společnosti čím dál více diskutováno. Ačkoliv většina společnosti může na tyto vztahy nahlížet jako na raritu, v současnosti se vyskytuje čím dál více párů, pro které je tento typ vztahu běžný. Neuropsycholožka Olga Kamińska pro web Heroine.cz vysvětluje, jak lidé, kterých se polyamorní vztahové uspořádání týká, tuto formu vztahu vnímají. Polyamorní či polygamní uspořádání na ideové úrovni popírá představu, že by jeden člověk měl naplňovat všechny naše potřeby spojené s emocionální blízkostí. Je to odmítnutí modelu monogamní lásky i vize romantické lásky. Tito lidé jsou často rozčarovaní představou lásky, v níž se chováme krajně majetnicky, replikujeme patriarchální vzorce a po rozchodu jsme od člověka, s nímž nás dříve pojilo blízké pouto, zcela odříznuti. Rozchodem tedy končí i přátelství s partnerem nebo partnerkou. Po prožitku takové ztráty se může objevit potřeba budovat vztahy založené na jiných normách, které umožní větší otevřenost, roztažení vazeb mimo rámec vztahu. Polyamorní lidé často potřebují realizovat touhu po blízkosti s mnoha lidmi. Přijmout to, kým jsou a jak se cítí.”

Se svým polyamorním vztahem se veřejně pochlubila například herečka Tereza Těžká, kterou můžete znát z dokumentárního snímku V síti. Ta pro web Novinky.cz v roce 2021 vysvětlila podstatu polyamorního vztahu, který se svým manželem praktikují již od počátku jejich soužití. „Pravidla polyamorie jsou taková, že o tom všichni musí vědět, musí s tím souhlasit, a musí to být souhlas nadšený – ano, opravdu takhle chci žít, a ne jen: Tak dobře, budu ti to tolerovat, abych o tebe nepřišla,” vysvětluje a dodává „V polyamorii jsme otevření tomu, že víme, že máme další romantické vztahy. Všichni se známe. Sama mám tři partnery: manžela Honzu, s tím máme společnou přítelkyni, a přítele. Ten Honzu zná a jsou přátelé. Všichni o všem komunikujeme. Ty vztahy jsou opravdu plnohodnotné se vším všudy, i se závazky. Je to stejné jako klasický, monogamní vztah, ale já ho mám třikrát.” doplňuje.

Zdroj článku

Související články

Životní styl
Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Znáte všechny kávové pojmy? Naučte se správně objednávat v kavárně

Životní styl
Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Jak konečně dosáhnout cíle? Vyzkoušejte jednoduchou metodu, která vás bude bavit

Životní styl
3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

3 kroky k vyššímu sebevědomí: Jak si vybudovat lepší vztah k sobě samé?

Životní styl
Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?

Recept na lepší život: Jak si za 3 týdny vybudovat zdravé návyky?