Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kariérní poradna: Co dělat, když má kolega vyšší mzdu než vy?

Info ikona
Výplata

Máte podobné zkušenosti i věk, pracujete na obdobné pozici a do zaměstnání jste nastoupili ve stejném roce. I když se vaše pracovní náplň téměř shoduje, výplatnice je rozdílná. Co v takový moment můžete udělat? A měli by vaše kroky ihned směřovat k nadřízenému?

Existují témata, o kterých se zaměstnanci zásadně nebaví. Ano, jedním z těchto témat jsou výplaty. Ve většině firem dokonce zaměstnanci nesmí o výši mzdy hovořit, což mnohdy vede k divokým spekulacím a bohužel i závisti. Jenže, jsme jenom lidé, a tak občas citlivé informace prosáknou na povrch. Následně jsme v údivu, kdo kolik bere a zákonitě vyvstává otázka, proč nemáme stejnou mzdu jako náš kolega, který je na stejné pozici. Pokud se v těchto řádcích poznáváte, pravděpodobně řešíte, jak se k nastalé situaci postavit. Komu o finanční nespravedlnosti říct? A jak vydobýt vyšší mzdu?

Mohlo by se vám líbit

(Ne)spravedlivý život zaměstnance

Ruku na srdce, jakmile člověk zjistí, že jeho kolega má vyšší mzdu, rázem pocítí vlnu nespravedlnosti. Přesto je dobré, když ihned nevlétnete do kanceláře svého nadřízeného nebo k vedoucímu HR oddělení. Naopak, zkuste na danou situaci pohlédnout neutrální optikou a zhodnoťte, zda doopravdy vykonáváte stejný objem práce. Myslete také na to, že do výše mzdy se můžou promítnout nejen předchozí zkušenosti, ale třeba také vysokoškolský titul. Pokud například nemáte vysokou školu, zatímco váš kolega se pyšní dvěma vysokoškolskými tituly, pak je logické, že jeho výplata bude vykazovat zajímavější číslovku.

Na druhou stranu existují také makro problémy, které se dotýkají nás všech. Konkrétně je řeč o platové nerovnosti mezi ženami a muži, která se neustále prohlubuje. Přesto všechno platí, že byste neměli sedět s rukama v klíně a čekat na lepší zítřky. 

Info ikona
Práce

Slušnost nadevše

Jak už bylo řečeno, v žádném případě není žádoucí, abyste bez ohlášení vlítli do kanceláře nadřízeného a vyčetli mu, že kolega má vyšší příjem než vy. Takovým chováním ničeho nedocílíte, a navíc jde o naprosto zbytečnou scénu. „Mnohem lepší bude, když nadřízenému řeknete: ‚Všiml jsem si, že ostatní vydělávají více. Co mohu udělat proto, aby se má mzda také zvýšila?‘ Tato asertivní taktika nemůže vaše šéfa rozčílit. Naopak, mu dá jasnou zprávu o tom, že víte, kolik berou ostatní, a chcete tuto novou informaci promítnout také do vaší mzdy,“ radí Karen Dillon, autorka knihy How Will You Measure Your Life. Následně už záleží jenom na vašem nadřízeném, jak se k celé situaci postaví. Pokud s ním ale budete jednat slušně, s největší pravděpodobností se taktéž dočkáte slušného jednání.

Zároveň je možné, že vás nadřízený odkáže na oddělení HR, kde vám zaměstnankyně personálního oddělení vysvětlí, jak například fungují tabulkové platy, nebo vám nabídnou jinou alternativu, jak finanční nerovnost prozatím vyřešit. V tomto ohledu je ve hře například týden volna navíc. „Obecně doporučuji, abyste k těmto rozhovorům přistupovali z hlediska spolupráce a zvědavosti. V ideálním případě mějte připravené otázky, které nadřízeného nebo personalistu ujistí, že jste nad celou záležitostí v klidu přemýšleli. V žádném případě nikoho z nízkého platu neobviňujte, ani se nechovejte urputně nebo agresivně,“ dodává Dillon pro Harvard Business Review.

Když se nic nezmění

Je bláhové se domnívat, že hned příští měsíc vám na účtě přistane stejná částka jako vašemu kolegovi. V mnoha firmách jsou jasně stanovené „budgety“ pro daný rok, které nelze jakkoliv obejít. Přesto je dobré, když s vámi nadřízený bude jednat upřímně a buď vám naznačí, že se v následujících měsících dočkáte vyšší mzdy, nebo vám na rovinu řekne, že momentálně o vyšším platu pro vás neuvažuje.

I když druhá možnost není pozitivní, může vám otevřít oči a mnohé prozradit o stávajících pracovních podmínkách. Pokud k dané společnosti nebo náplni práce nemáte silnou vztahovou vazbu, můžete se zkusit poohlédnout po jiném zaměstnání, ve kterém vaše kvality dokážou náležitě ohodnotit.

Mohlo by se vám líbit