Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Trnitá cesta k úspěchu aneb Kariérní tipy od Reese Witherspoon nebo JK Rowling

Myslíte si, že kariérní úspěch je jenom o štěstí? Joanne Rowling, Reese Witherspoon či Emily Blunt vás přesvědčí o tom, že na štěstí se nelze spoléhat. Mnohem lepší totiž je, když se obrníte trpělivostí, sebevědomím, a především se spolehnete na vlastní talent a profesní schopnosti.

Kéž bychom znali osvědčený recept na úspěšnou kariéru nebo na to, jak vydělat svůj první milion korun. Bohužel, v kariérních příručkách ani na sebevzdělávacích webech podobný návod nenajdeme. A tak nezbývá nic jiného, než se inspirovat slavnými osobnostmi a jejich kariérními příběhy. Třeba se v některém z příběhů sami poznáte...

Mohlo by se vám líbit

Znásilnění i ztráta dítěte. Znáte životní příběh moderátorky Oprah Winfrey?

Hollywoodští scenáristé nemusí pro zajímavý příběh chodit daleko. Život moderátorky Oprah Winfrey totiž v lecčem připomíná scénář amerického filmu, ve kterém nechybí chudoba, sexuální obtěžování, ztráta dítěte ani zasloužený happy end.
marianne.cz

Joanne Rowling

Duchovní matka Harryho Pottera, Joanne Rowling, rozhodně nepatří ke spisovatelkám, které měly na růžích ustláno. Naopak, první příběh o mladém čaroději psala Rowling v době, kdy pobírala sociální dávky. Nezaměstnaná a rozvedená matka malé dcery pracovala na rukopisu po edinburských kavárnách, a to údajně z toho důvodu, aby nemusela trávit čas v nevytopeném bytě. „Kdybych nebyla tak chudá, pravděpodobně bych nedokončila první knížku o Harrym Potterovi,“ řekla Rowling v The Daily Show.

Příběh Joanne Rowling ukazuje, že všechno zlé je pro něco dobré. Dnes patří JK Rowling k celosvětově uznávaným spisovatelkám a rozhodně si nemůže stěžovat ani na finance. Vždyť na světě se prodalo nejméně 450 miliónů výtisků knih s Harrym Potterem. V současné době je Joanne Rowling prezidentkou organizace Gingerbread, která podporuje rodiče samoživitele a jejich potomky.

Reese Witherspoon

Herečka Reese Witherspoon byla dlouhou dobu spojována s rolí Elle Woods ve filmu Pravá blondýnka. Vymanit se z této růžové škatulky nebylo lehké, přesto to Reese dokázala. Odvahu jí paradoxně dodal článek, který si v roce 2012 přečetla v The New Yorker. Autor článku ji zařadil k hercům, o kterých se před deseti lety říkalo, že jsou to velké hvězdy. Reese Witherspoon, která cítila frustraci z nedostatku smysluplných rolí i neustálého podceňování ze strany filmových bossů, sebrala veškerou svou odvahu a pustila se do něčeho, co nikdo nečekal.

A tak spatřila světlo světa její vlastní produkční společnost Pacific Standard. Cílem Reese Witherspoon bylo produkovat projekty se silnými ženskými hlavními postavami, protože cítila, že tohle v Hollywoodu chybí. „Ta myšlenka, že by velké holky neměly snít a že už mají všechno, co mít mohou, není správná. Když se vám lidé snaží říct, abyste zůstaly ve svém „pruhu“ neposlouchejte je,“ řekla Witherspoon pro The Hollywood Reporter.

Emily Blunt

Emily Blunt si o pozornost řekla rolí Emily Charlton ve filmu Ďábel nosí Pradu. Není divu, že za tuto roli získala nominaci na Zlatý glóbus za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli. I když Emily Blunt nominaci neproměnila, rázem byla katapultována mezi nejžádanější herečky Hollywoodu. „Byl to film, který všichni viděli a všichni ho milovali. A díky tomuhle filmu se můj život zcela obrátil na ruby. Pamatuji si, že jsem každý den chodila do stejné pekárny v Los Angeles. Po premiéře Ďábel nosí Pradu jsem vešla dovnitř a hned jsem cítila, že se něco změnilo,“ vzpomíná Emily Blunt.

I když Emily Blunt následně neměla o filmové nabídky nouzi, dokázala říct „ne“ projektům, se kterými vnitřně nesouznila. „Chtěla jsem dělat jinou práci, charakterovou práci. Proto jsem si stála za hereckými hodnotami, které jsem si stanovila už před natáčením Ďábel nosí Pradu,“ řekla Emily Blunt pro Buzzfeed.

Mohlo by se vám líbit

Alexandria Ocasio-Cortez: Mileniálka, která si podmanila americký kongres

Bývalá barmanka, která v osmadvaceti letech dobyla americký kongres. Tak zní zkrácená verze životního příběhu dvaatřicetileté Alexandrie Ocasio-Cortez. Pravdou ale zůstává, že za pozornost stojí verze dlouhá, v jejímž závěru pochopíte, co doopravdy znamená „americký sen“.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě