Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Kariérní poradna: Jak nadřízeného asertivně požádat o zvýšení platu?

Na jednu stranu jste rádi, že vám měsíčně přistane na účtu „stará známá“ částka, na stranu druhou znáte svou cenu a přijdete si podhodnocení? Možná je načase sebrat veškerou svou odvahu a vykročit vstříc dveřím, za kterými sedí váš nadřízený.

Poslední měsíce se rozhodně nenesly v duchu všeobecného blahobytu, navyšování mezd nebo zvyšování osobního ohodnocení. Naopak, mnoho firem v důsledku pandemie koronaviru utáhlo kohoutky, případně propouštělo a v nejhorším případě zkrachovalo. Přesto jistě najdeme společnosti a podniky, kterým se paradoxně dařilo.

Pokud tedy víte, že pracujete v odvětví, na které covid-19 neměl vážné dopady, pravděpodobně koketujete s myšlenkou vyšší mzdy. Což o to, snít o vyšším platu můžete. Realita je ale častokrát mnohem jiná, a tak se vyplatí, když se na rozhovor s nadřízeným důkladně připravíte a vybavíte se neprůstřelnými argumenty.

Mohlo by se vám líbit

KARIÉRNÍ PORADNA: Jak se zachovat, když v práci máte toxické kolegy?

„Je to jenom práce,“ mávnete rukou nad nefunkčním kolektivem. Jenže v pracovním prostředí tráví průměrný Čech více než 40 hodin týdně, což už je poměrně vysoká číslovka na to, aby se obklopoval špatnými či toxickými kolegy. Jak se tedy vypořádat s kolegy, kteří nepracují tak, jak si představujete?
marianne.cz

Selský rozum v akci

Ruku na srdce, každý člověk touží po vyšší mzdě. Dokonce i lidé, kteří vydělávají nadprůměrné částky nejsou spokojení, a tak pokukují po pracovních nabídkách s vyšším ohodnocením. Málokdo si ale v honbě za penězi uvědomí, zda si zvýšení platu doopravdy zaslouží. Kdy naposledy jste dostali přidáno? Jaké jsou vaše profesní úspěchy a naopak prohry? Trávíte prací více času než vaši kolegové? Zodpovězení těchto otázek vám jistě napoví, zda jste ideálním adeptem na zvýšení mzdy. Bohužel, tímto krokem to nekončí. Zohlednit byste měli také finanční klima, které panuje ve vaší práci. Pokud je vám známo, že se firma potýká s finančními problémy, utrpěla covidem nebo se jí prostě a jednoduše nedaří, pak nemá smysl žádat o vyšší plat. S největší pravděpodobností byste se stejně dočkali odmítnutí. Naopak ve společnostech, kterým se v současné době daří, nezbývá nic jiného, než sebrat odvahu a s čistým svědomím si o zvýšení platu zažádat.

Na přípravě záleží

Mysleli jste si, že po pondělní poradě odchytnete šéfa a stručně ho požádáte o navýšení mzdy? Na takový scénář rychle zapomeňte a připravte se na to, že bez dlouhé přípravy vám zajímavá částka na účtu nikdy nepřistane. V první řadě se zaměřte na pracovní úkoly, které se vám v poslední době doopravdy vydařily. Pokud to charakter vaší práce umožňuje, vytiskněte si tabulky a grafy, které podtrhnou vaše pracovní úspěchy. Podle webu Career Contessa se také vyplatí, když si před schůzkou ujasníte, co jste firmě v posledním roce přinesli a co jí naopak můžete nabídnout v roce následujícím.

A v neposlední řadě pracujte s přesnou částkou, kterou chcete na svém bankovním výpisu vidět. V tomto ohledu vám nikdo nepomůže, záleží pouze na vašem sebevědomí a samozřejmě kvalitách. Určitě byste ale neměli zbytečně přestřelit. Jistě tušíte, jak jsou na tom se mzdami ostatní zaměstnanci, a tak se nevyplácí, když si zažádáte o astronomickou částku, která ve vaší firmě nemá obdoby.

Info ikona
Práce

Čas na schůzku

Do teď to byla brnkačka. Nejtěžší část přichází ve chvíli, kdy se s nadřízeným máte setkat. I v tomto ohledu platí, že byste si schůzku měli domluvit předem. V žádném případě neudělejte „přepadovku“ v ředitelně nebo po skončení porady. Jinak hrozí, že na vás šéf nebudete mít náladu ani čas. Mnohem lepší je, když si schůzku naplánujete dopředu, a tudíž se oba dostatečně připravíte a naladíte. Na začátku schůzky stručně řekněte, o čem dnešní s vedoucím chcete mluvit a následně přejděte k vlastní prezentaci. Ukažte nadřízenému dokumenty (tabulky, výsledky apod.), které jste si připravili a mluvte o pracovních úspěších, díky kterým si zasloužíte vyšší mzdu.

Snažte se také vyhnout osobním důvodům, které hrají na city a do profesionálního prostředí nepatří. Stejně tak se nesrovnávejte s ostatními zaměstnanci a zapomeňte na věty typu: „Dělám toho víc než Kateřina, a přitom mám méně peněz.“ Po vyřknutí částky, kterou si za svou práci představujete, přichází čas na reakci šéfa. V případě, že vás svou odpovědí nepotěší, zachovejte klid a kamennou tvář. Rozčilováním, hysterickými scénami ani pláčem ještě nikdy nikdo vyšší mzdu nedostal. Věříme ale, že nadřízený kývne a vy už se brzy budete těšit z vyššího platu. Držíme palce!

Mohlo by se vám líbit

15 nejlepších pracovních míst pro lidi trpící úzkostí

Máte strach, že vaše pracovní e-mailová schránka pod náporem nepřečtených mailů praskne? Nebo hůř – praskne pomyslné ucho trpělivosti a žádost o ukončení pracovního poměru napíšete dřív, než se kolegové vrátí z oběda? Pak pro vás máme dobrou zprávu, i v dnešní hektické době existují pracovní pozice, které vás nebudou stresovat.
marianne.cz

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?