Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Každodenní činnosti, které z vás nenápadně vysávají energii

Info ikona
Energie

Máte pocit, že každý den bojujete s přeplněným to-do listem? Nevíte, kde vám hlava stojí? A neustále odpočítáváte, za jak dlouho nastane víkend? Možná je nejvyšší čas, abyste ze svého života vypustili několik, na první pohled neškodných, aktivit, které z vás můžou vysávat energii.

Každý z nás má dny, které přetékají povinnostmi, pracovními úkoly a slovem „nestíhám“. Problém ale přichází v momentě, kdy se náročné dny promění v náročné týdny a měsíce. V takovou chvíli bychom měli přehodnotit nejen náš vztah k práci a domácím povinnostem, ale také prozkoumat činnosti, které nám zbytečně ubírají čas a leckdy také energii. Koučka Alissa Boyer pojmenovala aktivity, které sice působí nevinně, avšak ve skutečnosti z nás můžou doslova vysávat energii. A o jakých činnostech je řeč?

Mohlo by se vám líbit

1. Říkáte ano

Vyslovit nesouhlas je pro mnoho z nás velmi obtížné. Bohužel, neustálé souhlasné přikyvování a říkání slova „ano“ vede k tomu, že do svého dne vtěsnáváme aktivity a úkoly, na které už nemáme kapacitu. Následně se dostaneme do bludného kruhu, ve kterém připomínáme spíše křečka v kolečku než dospělého a svéprávného člověka.

Ano, je lákavé souhlasit s každou pozvánkou na kávu, která vám přijde od kamarádky a stejně tak je logické, že nechcete odmítnout nadřízeného s prosbou na rtech, přesto se vyplatí, když nad souhlasem začnete přemýšlet. A především začnete přemýšlet nad tím, jaké důsledky s sebou „ano“ přináší. „Nastavte si hranice. Pokud například nemáte kapacitu na schůzku s kamarádkou, buďte upřímní a řekněte jí pravdu. Dobrá kamarádka vás pochopí a bude plně respektovat vaše limity,“ míní Boyer pro Stylist.

2. Multitasking je vám blízký

Není to tak dávno, kdy byl mutlitasking vyzdvihován do nebes. Jenže, stačilo pár výzkumů a rázem se ukázalo, že multitasking je spíše cestou do pekel. Lidský mozek totiž postrádá schopnost provádět více úkolů zároveň. V praxi to znamená, že při domnělém „multitaskingu“ spíše přeskakujeme z jednoho úkolu na druhý. Ve finále ani jeden z úkolů nesplníme na sto procent, což se rychle může odrazit na naší náladě, zpětné vazbě od nadřízeného nebo domácí atmosféře. Nezbývá nic jiného, než nemíchat jeden úkol do druhého a raději se plně věnovat pouze jedné aktivitě.

Info ikona
Prokrastinace

3. Prokrastinujete

Kdo z nás neprokrastinuje, ať hodí kamenem! Ať chceme, nebo ne, prokrastinace je nedílnou součástí našeho života. Jenže, zatímco u pracovních úkolů si prokrastinaci nemůžeme dovolit, u domácích povinností s radostí prokrastinujeme a odsouváme nepříjemné úkoly na později. Šatník vytřídím zítra, na poštu dojdu pozítří a úklid komory provedu o víkendu. Nemusíme snad ani připomínat, že pokaždé najdete „důležitější“ věc na práci, kvůli které daný úkol odložíte. Koučka Alissa Boyer ale upozorňuje, že takový přístup k úkolům z nás vysává energii a neblaze působí na duševní zdraví. „Jediný způsob, jak se s tím vypořádat, je ten, že úkol neodložíte,“ dodává koučka.

4. Žijete v chaotickém prostředí

Není nic špatného na tom, když čas od času neumyjete nádobí nebo nezametete domácnost. Přesto si dávejte pozor na to, aby se z vašeho domova nestala kůlnička na dřevo. Obzvláště to platí pro lidi, kteří stále pracují z domova nebo mají hybridní pracovní dobu. „Důkladný úklid, změna barvy stěny nebo reorganizace prostoru. To všechno jsou jednoduché způsoby, které pozitivním způsobem ovlivní vaší energii,“ říká Boyer.

Zdroj: stylist.co.uk, dana.org

Mohlo by se vám líbit