Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Každodenní činnosti, které z vás nenápadně vysávají energii

Máte pocit, že každý den bojujete s přeplněným to-do listem? Nevíte, kde vám hlava stojí? A neustále odpočítáváte, za jak dlouho nastane víkend? Možná je nejvyšší čas, abyste ze svého života vypustili několik, na první pohled neškodných, aktivit, které z vás můžou vysávat energii.

Každý z nás má dny, které přetékají povinnostmi, pracovními úkoly a slovem „nestíhám“. Problém ale přichází v momentě, kdy se náročné dny promění v náročné týdny a měsíce. V takovou chvíli bychom měli přehodnotit nejen náš vztah k práci a domácím povinnostem, ale také prozkoumat činnosti, které nám zbytečně ubírají čas a leckdy také energii. Koučka Alissa Boyer pojmenovala aktivity, které sice působí nevinně, avšak ve skutečnosti z nás můžou doslova vysávat energii. A o jakých činnostech je řeč?

Mohlo by se vám líbit

Jak během pracovních dnů bojovat s nedostatkem energie?

Poslední dva roky jsme trávili převážně na home officu. Ačkoliv domácí kancelář nevyhovovala každému, v jednom se shodneme všichni – plná lednice dobrého jídla, a tudíž i energie, byla na dosah! Jak si tedy udržet pravidelné stravování i v dobách, kdy se opět navracíme do svých kanceláří a do open space?
marianne.cz

1. Říkáte ano

Vyslovit nesouhlas je pro mnoho z nás velmi obtížné. Bohužel, neustálé souhlasné přikyvování a říkání slova „ano“ vede k tomu, že do svého dne vtěsnáváme aktivity a úkoly, na které už nemáme kapacitu. Následně se dostaneme do bludného kruhu, ve kterém připomínáme spíše křečka v kolečku než dospělého a svéprávného člověka.

Ano, je lákavé souhlasit s každou pozvánkou na kávu, která vám přijde od kamarádky a stejně tak je logické, že nechcete odmítnout nadřízeného s prosbou na rtech, přesto se vyplatí, když nad souhlasem začnete přemýšlet. A především začnete přemýšlet nad tím, jaké důsledky s sebou „ano“ přináší. „Nastavte si hranice. Pokud například nemáte kapacitu na schůzku s kamarádkou, buďte upřímní a řekněte jí pravdu. Dobrá kamarádka vás pochopí a bude plně respektovat vaše limity,“ míní Boyer pro Stylist.

2. Multitasking je vám blízký

Není to tak dávno, kdy byl mutlitasking vyzdvihován do nebes. Jenže, stačilo pár výzkumů a rázem se ukázalo, že multitasking je spíše cestou do pekel. Lidský mozek totiž postrádá schopnost provádět více úkolů zároveň. V praxi to znamená, že při domnělém „multitaskingu“ spíše přeskakujeme z jednoho úkolu na druhý. Ve finále ani jeden z úkolů nesplníme na sto procent, což se rychle může odrazit na naší náladě, zpětné vazbě od nadřízeného nebo domácí atmosféře. Nezbývá nic jiného, než nemíchat jeden úkol do druhého a raději se plně věnovat pouze jedné aktivitě.

Info ikona
Prokrastinace

3. Prokrastinujete

Kdo z nás neprokrastinuje, ať hodí kamenem! Ať chceme, nebo ne, prokrastinace je nedílnou součástí našeho života. Jenže, zatímco u pracovních úkolů si prokrastinaci nemůžeme dovolit, u domácích povinností s radostí prokrastinujeme a odsouváme nepříjemné úkoly na později. Šatník vytřídím zítra, na poštu dojdu pozítří a úklid komory provedu o víkendu. Nemusíme snad ani připomínat, že pokaždé najdete „důležitější“ věc na práci, kvůli které daný úkol odložíte. Koučka Alissa Boyer ale upozorňuje, že takový přístup k úkolům z nás vysává energii a neblaze působí na duševní zdraví. „Jediný způsob, jak se s tím vypořádat, je ten, že úkol neodložíte,“ dodává koučka.

4. Žijete v chaotickém prostředí

Není nic špatného na tom, když čas od času neumyjete nádobí nebo nezametete domácnost. Přesto si dávejte pozor na to, aby se z vašeho domova nestala kůlnička na dřevo. Obzvláště to platí pro lidi, kteří stále pracují z domova nebo mají hybridní pracovní dobu. „Důkladný úklid, změna barvy stěny nebo reorganizace prostoru. To všechno jsou jednoduché způsoby, které pozitivním způsobem ovlivní vaší energii,“ říká Boyer.

Zdroj: stylist.co.uk, dana.org

Mohlo by se vám líbit

Zatočte s únavou! 5 jednoduchých triků, jak najít ztracenou energii

Za okny sledujete příjemné srpnové sluníčko, avšak namísto procházky si ordinujete třetí silnou kávu? Pokud jste v posledních dnech zaznamenali úbytek energie, rozhodně nepropadejte panice. Existuje totiž několik jednoduchých triků, díky kterým ztracenou energii zase rychle naleznete.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Nejlepší menstruační pomůcky podle redakce Marianne: Víme, které stojí za vyzkoušení

Životní styl
Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Terapie pomocí umění: Abstraktní malba vám pomůže vyplavit emoce a přijmout své já. Poradíme vám, jak s ní začít

Životní styl
Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Single cestování pro ženy: 5 nejbezpečnějších destinací, kde si užijete krásnou přírodu, kulturu i jídlo

Životní styl
Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?

Top restaurace v Praze podle redakce: Láká vás opojná chuť neaopolské pizzy, nebo nezaměnitelná vůně brazilských steaků?