Jak během pracovních dnů bojovat s nedostatkem energie?
marianne.cz
Máte pocit, že každý den bojujete s přeplněným to-do listem? Nevíte, kde vám hlava stojí? A neustále odpočítáváte, za jak dlouho nastane víkend? Možná je nejvyšší čas, abyste ze svého života vypustili několik, na první pohled neškodných, aktivit, které z vás můžou vysávat energii.
Každý z nás má dny, které přetékají povinnostmi, pracovními úkoly a slovem „nestíhám“. Problém ale přichází v momentě, kdy se náročné dny promění v náročné týdny a měsíce. V takovou chvíli bychom měli přehodnotit nejen náš vztah k práci a domácím povinnostem, ale také prozkoumat činnosti, které nám zbytečně ubírají čas a leckdy také energii. Koučka Alissa Boyer pojmenovala aktivity, které sice působí nevinně, avšak ve skutečnosti z nás můžou doslova vysávat energii. A o jakých činnostech je řeč?
Vyslovit nesouhlas je pro mnoho z nás velmi obtížné. Bohužel, neustálé souhlasné přikyvování a říkání slova „ano“ vede k tomu, že do svého dne vtěsnáváme aktivity a úkoly, na které už nemáme kapacitu. Následně se dostaneme do bludného kruhu, ve kterém připomínáme spíše křečka v kolečku než dospělého a svéprávného člověka.
Ano, je lákavé souhlasit s každou pozvánkou na kávu, která vám přijde od kamarádky a stejně tak je logické, že nechcete odmítnout nadřízeného s prosbou na rtech, přesto se vyplatí, když nad souhlasem začnete přemýšlet. A především začnete přemýšlet nad tím, jaké důsledky s sebou „ano“ přináší. „Nastavte si hranice. Pokud například nemáte kapacitu na schůzku s kamarádkou, buďte upřímní a řekněte jí pravdu. Dobrá kamarádka vás pochopí a bude plně respektovat vaše limity,“ míní Boyer pro Stylist.
Není to tak dávno, kdy byl mutlitasking vyzdvihován do nebes. Jenže, stačilo pár výzkumů a rázem se ukázalo, že multitasking je spíše cestou do pekel. Lidský mozek totiž postrádá schopnost provádět více úkolů zároveň. V praxi to znamená, že při domnělém „multitaskingu“ spíše přeskakujeme z jednoho úkolu na druhý. Ve finále ani jeden z úkolů nesplníme na sto procent, což se rychle může odrazit na naší náladě, zpětné vazbě od nadřízeného nebo domácí atmosféře. Nezbývá nic jiného, než nemíchat jeden úkol do druhého a raději se plně věnovat pouze jedné aktivitě.
Zdroj: Pexels
Kdo z nás neprokrastinuje, ať hodí kamenem! Ať chceme, nebo ne, prokrastinace je nedílnou součástí našeho života. Jenže, zatímco u pracovních úkolů si prokrastinaci nemůžeme dovolit, u domácích povinností s radostí prokrastinujeme a odsouváme nepříjemné úkoly na později. Šatník vytřídím zítra, na poštu dojdu pozítří a úklid komory provedu o víkendu. Nemusíme snad ani připomínat, že pokaždé najdete „důležitější“ věc na práci, kvůli které daný úkol odložíte. Koučka Alissa Boyer ale upozorňuje, že takový přístup k úkolům z nás vysává energii a neblaze působí na duševní zdraví. „Jediný způsob, jak se s tím vypořádat, je ten, že úkol neodložíte,“ dodává koučka.
Není nic špatného na tom, když čas od času neumyjete nádobí nebo nezametete domácnost. Přesto si dávejte pozor na to, aby se z vašeho domova nestala kůlnička na dřevo. Obzvláště to platí pro lidi, kteří stále pracují z domova nebo mají hybridní pracovní dobu. „Důkladný úklid, změna barvy stěny nebo reorganizace prostoru. To všechno jsou jednoduché způsoby, které pozitivním způsobem ovlivní vaší energii,“ říká Boyer.
Zdroj: stylist.co.uk, dana.org