Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Když bolí duše! Modelka Stella Tennant spáchala sebevraždu

Info ikona
Stella Tennant

Těsně před Vánoci zasáhla svět modelingu tragická zpráva - padesátiletá modelka Stella Tennant zemřela ve svém domě ve skotském Dunsu. Po dvou týdnech spekulací je jasné, že důvodem smrti byla sebevražda.

Byla tváří reklamních kampaní pro značky jako Chanel, Hermès nebo Burberry. Karl Lagerfeld ji považoval za múzu a i v padesáti letech dokazovala, že věk je jenom číslo. Britská modelka aristokratiského původu Stella Tennant měla na první pohled všechno, co si člověk může přát - úspěch, peníze i dobré jméno. Přesto její příběh ukazuje, že duševní nemoci si nevybírají. A pokud s nimi člověk přestane bojovat, mohou mu život proměnit v jedno velké peklo.

„Stelle už po nějaký čas nebylo dobře. Vzbuzuje v nás obrovský smutek a zoufalství, že navzdory lásce jejích nejbližších se cítila neschopná pokračovat. V zármutku nad ztrátou Stelly rodina opakuje prosbu o respektování soukromí,“ řekl mluvčí rodiny pro britský list The Daily Mail. Zároveň se rodina domnívá, že je důležité, aby se ve společnosti neustále zvyšovalo povědomí o duševních nemocech.

Info ikona
Stella Tennant
Mohlo by se vám líbit

Víte, jaký je rozdíl mezi panickou atakou a záchvatem úzkosti?

marianne.cz

Když duševní nemoci zaútočí

S prvním objeveným čepem na mandlích spěcháme k doktorovi pro antibiotika. Stejně tak nemávneme rukou nad zlomeninou nebo bolavým zubem. Když se ale po delší čas necítíme dobře po psychické stránce, chlácholíme se větou: „To nic není, každý má občas špatnou náladu.“ Bohužel tato špatná nálada se může proměnit v jeden velký psychický problém, který potřebuje odborný pohled i správnou léčbu. Pravdou ale zůstává, že se mnoho lidí návštěvě psychiatra vyhýbá jako čert kříže. Proč? Možná mají z dětství zakořeněno, že k psychiatrovi chodí jenom „blázni“, možná se bojí, jak na návštěvu bude reagovat okolí. Oba přístupy jsou ale chybné a na oba může člověk doplatit.

Pokud váš život znepříjemňují panické ataky, úmorné úzkosti nebo třeba deprese, rozhodně tyto záškodníky nepodceňujte. Máte hned několik možností, jak s obtíži bojovat. Ve vážných případech, kdy už nevíte kudy kam, vám pomůžou telefonické linky jako Linka první psychické pomoci, Linka důvěry Centra krizové intervence PN Bohnice, Pražská linka důvěry nebo Linka naděje Brno. Pomocnou ruku vám nabídnou také krizová centra (Krizové centrum RIAPS Praha, Centrum krizové intervence PN v Bohnicích, Krizové centrum Psychiatrické kliniky FN Brno a Krizové centrum Ostrava). Další možností je návštěva psychologa nebo psychiatra, který stanoví vaši diagnózu a doporučí způsob léčby. Podívejte se například do Národního registru poskytovatelů zdravotních služeb, kde vyhledáte psychiatra, klinického psychologa, psychoterapeuta a dalších odborníků podle místa výkonu praxe. A v neposlední řadě nezapomeňte, že za psychické problémy se člověk v žádném případě nemusí stydět.

Mohlo by se vám líbit

Trpíte poporodní depresí? Nejste v tom sama!

marianne.cz