Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Když se sen stane realitou! Na Islandu funguje čtyřdenní pracovní týden

Info ikona
Home office

Máte pocit, že vám víkend pokaždé proteče mezi prsty? Možná by vám pomohlo, kdybyste žili na Islandu. Právě tam otestovali čtyřdenní pracovní týden a překvapivě zjistili, že kratší pracovní doba vede k produktivitě i menšímu stresu.

Není to tak dávno, co lidé chodili do práce i v sobotu. Možná si vaše babičky či maminky vzpomenou na posvátnou neděli, kdy si konečně po celotýdenní práci mohly odpočinout. Výrazný zlom přišel v roce 1968, kdy byl v tehdejším Československu zaveden pětidenní pracovní týden. Vypadá to ale, že po více jak padesáti letech nás opět chytají (ne)pracovní roupy. Čím dál tím více lidí volá po čtyřdenním pracovním týdnu a závidí všem zaměstnancům firem, které se už pro tento odvážný krok rozhodly. Nejblíže ke čtyřdennímu pracovnímu týdnu má ale nakročeno severský Island.

Mohlo by se vám líbit

Shoffice, rotační kancelář i nomádství aneb Jaká je budoucnost pracovního života?

Zatímco v dobách minulých jsme od devíti do pěti seděli v kanceláři, doba koronavirová zamíchala s našimi pracovními návyky. Nařízený home office u mnoha profesí ukázal, že práce z domova nekazí morálku, a naopak vede k vyšší kreativitě a soustředěnosti. Měli bychom se tedy nadobro rozloučit s kanceláří?
marianne.cz

Překvapivé výsledky

I když stále nepadlo finální rozhodnutí, zda na Islandu bude čtyřdenní pracovní týden oficiálně zaveden, experiment provedený v letech 2015 až 2019 napovídá, že je Island na nejlepší cestě ke zkrácení pracovního týdne. Do experimentu se zapojilo 2500 dobrovolníků z různých pracovišť, včetně mateřských škol, úřadů nebo nemocnic, kteří si užívali čtyři pracovní dny za stejné platové ohodnocení jako při pětidenním pracovním týdnu.

Mohlo by se zdát, že zaměstnanci nestíhali plnit své pracovní úkoly nebo se cítili pod tlakem, opak je ale pravdou. „Tato studie ukazuje, že největší světová zkouška kratšího pracovního týdne ve veřejném sektoru, byla ve všech ohledech úspěšná,“ řekl Will Stronge, ředitel výzkumu společnosti Autonomy. Pracovníci si pochvalovali především nižší míru vyčerpání a zlepšení rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem. Pozitivní ohlasy zaznívaly také od samotných firem a společností, které poukázaly na to, že během čtyřdenního pracovního týdne produktivita zaměstnanců vzrostla nebo zůstala stejná.

Čtyřdenní pracovní týden na Islandu sice není státem oficiálně nakázán, avšak islandské odbory vyjednaly snížení hodinového pracovního zapojení. V současné chvíli si 86 % Islanďanů už čtyřdenní pracovní týden vychutnává, případně o něj může svého zaměstnavatele požádat.

Info ikona
Práce

Island není jediný

Připomeňme, že Francouzi začali experimentovat s pětatřicetihodinovým hodinovým týdnem už v roce 2000, kdy se zavázali, že mzda zaměstnanců zůstane po zkrácení pracovní doby stejná. Podobně se zachovala také novozélandská pobočka společnosti Unilever, která taktéž zkrátila svým zaměstnancům pracovní týden na čtyři dny, avšak nadále jim vyplácí plnou mzdu. Na tomto „pokusu“ spolupracuje společnost s University of Technology v Sydney, která tento pracovní systém vyhodnotí, a následně stanoví, zda je pro Unilever výhodné zkrátit pracovní týden všem svým zaměstnancům napříč kontinenty.

S myšlenkou čtyřdenního pracovního týdne si pohrávala také novozélandská premiérka Jacinda Ardernová nebo španělský politik Pablo Iglesias, který zkrácení pracovního týdne vnímá jako novou podporu zaměstnanosti. „Pracovat méně, aby pracoval každý,“ zaznělo z jeho úst v rozhovoru pro španělskou televizi TVE.

Mohlo by se vám líbit

Koronavirus je inspiroval ke stavbě praktické zahradní kanceláře

Dřevěný modul poskytuje ideální prostor pro práci na dálku. A když z něj nechcete mít pracovnu, může se během pár chvil proměnit v útulný pokoj pro hosty, hernu pro děti, nebo praktický zahradní domek.
marianne.cz