Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

KLÁRA KOTÁBOVÁ: Jste krásná!

Jste. Přesně tak, jak se vnímáte vy sama, takže se zbytečně nekritizujte, mohla byste tomu uvěřit.

Klára Kotábová | 27. 10. 2020

Psychologové se shodují na tom, že to, co vyzařujete, se přesně odráží ve vaší duši. Takže když si budete podsouvat, že nestojíte za nic, že máte takové nebo onaké vlasy, špatnou pleť, atd, bude vás tak vnímat i vaše okolí. Ovšem za podobný přístup k sobě sama nemůžete vy, ale ti, co vás vychovali. Takže pokud jste v dětství slýchala, že máte takové zuby, moc se hrbíte, jste melounek a další, je jasné, že sebevědomím překypovat nebudete. Jak ale odborníci dodávají, i s tím, co vyzařujete kvůli křivdám, které si v sobě nesete z dětství, se dá pracovat. A to i dnes.

Především je důležité uvědomit si, že by vám mělo být jedno, co si o vás myslí jiní, ale mít radost sama ze sebe. Pokud nevíte, jak na to, mrkněte třeba na sebevědomé Američanky. Ty si nikdy neřeknou, že jsou do těch šortek moc obézní, naopak je vynesou z absolutní rozkoší a pocitem, že jim to sluší, i když je střih dělaný pro ženy o několik desítek kilogramů lehčích. Navíc mají v hlavě zafixováno, že komu by se náhodou nelíbily, by se měl dívat na jinou stranu, ale že takových moc nebude, protože ony jsou zkrátka hvězdy. Toto sebevědomí nám, Středoevropankám, významně chybí.

A s tím je třeba něco dělat.

Posilovat jej můžete například prostřednictvím mentálního koučingu, uvědomit si, že vaše jedinečnost spočívá i v dalších aspektech než jen ve vzhledu. Jak zjistili vědci Wisconsinské univerzity, vzhledem se trápí 60 % žen, což v Česku bude ještě víc, ale jen 12 % mužů. Proč to tak je? Kluci od dětství doma slýchávají, jací jsou borci, holčičky si za formativní dobu dětství a dospívání vyslechnou mnohem víc kritiky, než je zdrávo.

Mohlo by se vám líbit

Zapracujte na sebedůvěře! 5 jednoduchých kroků, které vám pomůžou

marianne.cz

Také se můžete vykašlat, po vzoru sebevědomých Američanek na to, co si o vás kdo myslí. Je důležité vědět, že vaše hodnota spočívá v něčem jiném, a ne v tom, jak vás nacení jiní. To byste si na sebe časem mohla dát i cenovku: Výprodej, se slevou. A to přece není váš cíl.

Naopak si stanovujte malé cíle, díky kterým se budete postupně posouvat dál a výš, takže už nebudete vnímat, že vy a váš životní styl někomu nekonvenuje. Naopak, když budete vystupovat sebevědomě, najde se hodně takových, kteří vás budou chtít napodobit.

Sebevědomí je důležitou součástí vaší osobnosti, která určuje, jak dalece si budete uvědomovat a věřit ve své síly, schopnosti a možnosti. S tím také souvisí, jak ráda se budete mít. A uznejte, že v situaci, kdy jste přesvědčena o tom, že nejste ani hezká a ani chytrá, není to správná situace, kdy byste si zároveň dokazovala, jak moc ráda se máte. Naopak.

Jestliže o sobě z nejrůznějších důvodů pochybujete, zkuste na tom zapracovat.

Začněte komunikovat se svým okolím tak, jak se chce vám, ne tak, jak vás řídí ostatní. Nepřijímejte kritiku, kterou nechcete, netrapte se tím, že ostatní tvrdí, že to s vámi myslí dobře. Nemyslí. Protože přesně tato věta je stupněm manipulace.

Snažte se změnit životní styl tak, abyste nemusela dále poslouchat ani jaká jste, ani se podřizovat tomu, co nechcete, co sama vnitřně nevnímáte. Jestliže tedy zjistíte, že vám je v nějakém prostředí dobře, snažte se stát jeho součástí. V něm totiž vyniknete a vaší krásu budou hodnotit vaši noví přátelé zcela jinou optikou.

Analyzujte si, co si o sobě myslíte vy sama, i to, co si o vás myslí jiní. A s tím pracujte. Opakujte si pořád dokola to, co byste slyšet chtěla, negativní poznámky vytěsňujte. V podstatě platí, že musíte uvěřit tomu, jak dokonalá jste. A pak se to stane skutečností.

V neposlední řadě vás rozhodné tímto článkem nenabádáme k tomu, abyste k sobě byla nekritická. Naopak, naučte se jen pracovat s vnitřními komentáři, přijměte se taková, jaká jste. A pokud se zbavíte frustrací z reality, dostáváte se do cíle. Tím je vaše mysl připravena na přijetí dokonalé ženy, kterou bezesporu jste. Věřte tomu, je to tak.

Mohlo by se vám líbit

Zdravé sebevědomí jako klíč k úspěchu! Kde ho ale najít?

marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě