Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Jacqueline Kennedyová: Půvabná první dáma, která bojovala s nepřízní osudu

Když se řekne jméno Jacqueline Kennedyová, většině z nás se vybaví slova jako módní ikona, první dáma USA nebo atentát na Johna F. Kennedyho. Přitom je velká škoda, že o životě ženy, která by dnes oslavila 92. narozeniny, nevíme více.

Život Jacqueline Kennedyové se na první pohled zdá jako z pohádky. Malá Jacqueline se narodila do rodiny bohatého newyorského makléře, studovala na pařížské Sorboně a po promocích na Univerzitě George Washingtona získala práci v deníku Washington Times-Herald. Právě díky svému povolání se seznámila s Johnem Fitzgeraldem Kennedym, kterého okouzlila nejen půvabem, ale i intelektem. Své "ano" si pár řekl v září 1953 a požehnání jim dal dokonce sám papež. Radostné chvíle novomanželů vystřídaly ty méně příjemné momenty. Krátce po svatbě podstoupil John operaci páteře a Jacqueline nejdříve potratila a o rok později předčasně porodila dceru Arabellu, která se narodila mrtvá. 

Mohlo by se vám líbit

Lekce módního stylu s Jackie Kennedyovou

Pamatujeme si ji ve skvěle padnoucím, na míru šitém, kostýmku, často doplněným o ikonický klobouček a bílé rukavice. Stala se módní ikonou, jejíž styl je nadčasový a neustále napodobovaný. Řeč je o Jackie Kennedyové, která ženám ukázala, že styl a elegance nikdy nevyjdou z módy.
marianne.cz
Info ikona
Jackie Kennedy

Po čtyřech letech od svatby se začalo rodině blýskat na lepší časy. Radost přišla s narozením první dcery Caroline i s oznámením Johnovy prezidentské kandidatury. Po porážce Richarda Nixona se v roce 1960 stal John F. Kennedy nejmladším mužem v čele Spojených států amerických. Jen několik týdnů po volbách se Kennedy těšil z další dobré zprávy. Manželka Jacqueline porodila zdravého syna Johna. Kromě role matky se Jacqueline, které veřejnost přezdívala Jackie, s grácií zhostila i role první dámy USA. Bílý dům zvelebovala na všech frontách. Zasloužila se o obnovu veřejných místností, zřídila v něm školku a vysadila zahradu. Zároveň v Bílém domě společně s manželem pořádala večírky nejen pro politiky, ale také umělce a americkou smetánku.

Osudný rok 1963

Role první dámy Jacqueline slušela. Vzhledem k jejímu původu se nebála sáhnout po drahých róbách a oslovit luxusní návrháře. Zároveň Jackie vynikala všeobecným přehledem a jazykovou výbavou. Není divu, že John Kennedy po pracovní cestě do Francie s úsměvem prohlásil: „Jsem mužem, který doprovázel Jacqueline Kennedyovou do Paříže." Pohádka o okouzlující Jackie a lidmi milovaném Johnovi by pravděpodobně pokračovala, kdyby nepřišel osudný rok 1963. V srpnu se manželům narodil čtvrtý potomek Patrick Bouvier, který zemřel dva dny po porodu. Neštěstí ale rodinu neopustilo a o slovo se znovu přihlásilo 22. listopadu 1963, v den, kdy byl spáchán atentát na Johna F. Kennedyho. 

Mohlo by se vám líbit

Krvavý příběh růžového kostýmku Jackie Kennedy

Žádný outfit není spojovaný s Jackie Kennedy více než její růžový kostýmek, který oblékla 22. listopadu roku 1963, kdy byl spáchán v Dallasu atentát na jejího manžela prezidenta Johna F. Kennedyho. První dáma ho totiž nesundala ani v okamžiku, kdy byl celý od krve a ponechala ho oděný jak symbol zármutku i emoční síly.
elle.cz
Info ikona
Jackie Kennedy

Život po Johnovi

Po pohřbu manžela se Jackie přestěhovala do New Yorku, kde se pokusila žít v ústraní. O pozornost si řekla až v roce 1968, kdy se provdala za Aristotela Onassise, řeckého milionáře. Následně Jackie pobývala v Řecku a Paříži, ale mnoho času trávila také v New Yorku, kde její děti studovaly. Ani tento manželský svazek netrval věčně, a tak v roce 1975 Jackie znovu ovdověla. Poté se Jackie vrátila ke svému původnímu povolání a stala se konzultantkou ve společnosti Viking Press.

V lednu 1994 byla Jackie diagnostikovaná rakovina, které o čtyři měsíce později, ve svých 64 letech, podlehla. 

Mohlo by se vám líbit

Životní momenty Jackie Kennedy Onassis, o kterých jste možná nevěděli

Jacqueline Kennedy Onassis známe především jako bývalou první dámu Spojených států amerických a manželku prezidenta Johna Kennedyho. Věděli jste ale, že byla vášnivá jezdkyně na koni, mluvila plynně třemi jazyky a kvůli své lásce k módě se stala terčem kritiky?
marianne.cz

Související články

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Životní styl
Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Jarní Apetit piknik v Grébovce: Připravte se na nezapomenutelný kulinářský zážitek

Životní styl
Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu

Zdravě, chutně a zároveň rychle? Zkuste tyto 4 recepty a uvařte výborný oběd pro celou rodinu