Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Život Olgy Havlové: Z dělnické rodiny až na Pražský hrad

Info ikona

Pocházela z dělnické rodiny, neměla vysoké školy, neovládala cizí jazyky a nejraději nosila pohodlné džíny a svetr. Přesto se s grácií ujala role první dámy a stala se miláčkem národa. Olga Havlová, první manželka Václava Havla, by právě dnes oslavila své 87. narozeniny.

Narodila se v dělnické rodině na Žižkově, ale dokázala se zorientovat v pražské intelektuální společnosti. Vyučila se v Baťově továrně, ale nejraději trávila čas s knihou v ruce. Ráda se starala o děti svých přátel, ale nikdy jí nebylo dopřáno vlastních potomků. Stala se první dámou, ale nedokázala si zvyknout na oficiality, které tato role vyžadovala. Život Olgy Havlové je plný paradoxů i nespravedlností. Přesto všechno v sobě nese naději a ukazuje, jak silný charakter Olga Havlová měla. 

Fyzický handicap, o kterém mnozí nevěděli

Olga Havlová, rozená Šplíchalová, se po základní škole vyučila v Baťově továrně. Těžká práce v obuvnické továrně ji následně stála čtyři prsty na levé ruce. Ve volné chvíli se totiž Olga rozhodla, že opraví zaseknutý lis. Ten se následně rozjel a Olze usekl čtyři prsty. Mladá dívka z bolesti omdlela a byla převezena do nemocnice. I když byl pro Olgu život s tímto handicapem náročný, dokázala své zranění poměrně chytře maskovat. Povětšinou nosila rukavičky, případně měla na ruce omotaný šátek. Není tedy divu, že mnoho lidí o jejím zranění ani netušilo. 

Láska a tolerance

S Václavem Havlem se Olga seznámila v kavárně Slavia. Dvacetiletá Olga ale zprvu o sedmnáctiletého Václava nejevila zájem, a tak trvalo ještě tři roky, než dvojice začala tvořit pár. Ze začátku si mnozí mysleli, že odlišný původ bude v jejich vztahu dělat neplechu. Jenže sečtělá Olga ukázala, že zapadnout do pražské intelektuální společnosti jí nedělá sebemenší problém. Navíc už jako mladá dívka milovala divadlo a film, a tak se orientovala i v této kulturní sféře. 

Václav Havel
Zleva: Jiří Ruml, Václav Havel, Jan Ruml, Ivan Havel a Olga Havlová. 
Zdroj: GETTY

Manželství s Václavem Havlem sice přinášelo krásné chvíle, ale zároveň se pár musel vypořádat s mnoha těžkostmi. Není žádným tajemstvím, že Václav byl okouzlujícím společníkem, a tak Olga musela několikrát překousnout jeho milostné avantýry. „Jak už to u mnohých smrtelníků bývá, i můj život byl provázen různými citovými vztahy a na mém nebeském kontě je rozhodně víc než jen jeden hřích. Přesto jednou mou základní životní jistotou nedokázalo nic otřást. Tou jistotou je Olga,“ řekl Václav Havel v knize Síla věcnosti Olgy Havlové. Na druhou stranu ani Olga v tomto ohledu neměla čisté konto. V letech, kdy byl Václav Havel ve vězení, se údajně stýkala s hercem z Divadla Járy Cimrmana - Janem Kašparem. Jak to ale doopravdy s jejich vztahem bylo, to ví jenom Olga a Jan...

ČTĚTE TAKÉ: 10 věcí, které možná nevíte o Charlottě, ženě T. G. M.

Olga na Hrad!

Přesunout se z milovaného Hrádečku na Pražský hrad by pro mnohé ženy bylo splněným snem. V případě Olgy Havlové šlo ale o nutnost, kterou zprvu nevnímala pozitivně. Přesto všechno se stala první dámou, ke které můžeme vzhlížet i dnes. Byla svá, nebála se říci svůj názor, dokázala si hravě poradit s hradní etiketou, a především ukázala své dobré srdce. V roce 1990 založila Výbor dobré vůle, o dva roky později Nadaci Olgy Havlové a v roce 1995 Cenu Olgy Havlové. Není divu, že v roce 1995 získala ocenění Žena roku České republiky

Život Olgy Havlové ale předčasně ukončila rakovina, kterou jí lékaři diagnostikovali v roce 1994. V lednu 1996 svůj boj definitivně prohrála. 
 

Věděli jste, že filmovou Olgu Havlovou ztvární Aňa Geislerová? Podívejte se, jak se herečka první dámě podobá. 

Titulka

Časopis Marianne si nyní můžete, bez nutnosti platit poštovné, objednat až domů. Více informací se dozvíte zde.