Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Manželství jako chamtivá instituce, aneb když jsou na sobě dva závislí

Info ikona
manželství

Jistě jste slyšeli o tom, že láska může být krásná a trpělivá...ale zároveň chamtivá, jak ukazují nedávné studie. To znamená omezení sociálního kontaktu, koníčků a trávení veškerého volného času s partnerem. Týká se to vás, nebo vašich zadaných přátel? A kolik času je příliš mnoho společného času? To vše v článku.

Tereza Čaladi | 25. 08. 2022

Když se dva vezmou, tak se tak nějak očekává, že spolu budou chtít být prvních pár měsíců každou vteřinu (i když spolu už obvykle chodili tak minimálně 5 let). Ale když tohle trvá více jak rok, přestává to být sranda.

Je to pochopitelné. Když jste ve vztahu, je velmi snadné ztratit přehled o čase, který s partnerem trávíte. Nejspíš máte pocit, že čas ani neexistuje. Ale když spolu jste příliš mnoho času, můžete upozadit ostatní části svého života, což není pro nikoho zdravé. Z průzkumů vyplývá, že lidé v manželství tráví méně času než nezadaní telefonováním, psaním a návštěvami svých přátel, sousedů i širší rodiny. Zároveň ne tak často poskytují přátelům a sousedům emocionální podporu a praktickou pomoc, například s domácími pracemi. Manželství tak působí jako „chamtivá instituce“, jelikož od párů vyžaduje, aby věnovaly čas a energii výlučně jeden druhému a tím pádem měly méně na rozdávání jiným lidem a aktivitám.

Ačkoliv to tak nefunguje u všech manželských párů a rozhodně ne v takových extrémech, tak přeci jen, někteří zadaní lidé jsou na sobě se svým partnerem možná až příliš závislí. Jedno je však jisté. U těch, kteří věří ve spřízněnou duši, se to objevuje častěji.

To prokázal poměrně nedávný výzkum dle kterého manželé, kteří považují svá manželství za svazek spřízněných duší, jsou lakomější než ti, jejichž pohled na manželství zdůrazňuje aspekty, jako je výchova dětí a láska.

Mohlo by se vám líbit

Jak rozpoznat, že jste v zajetí toxického vztahu

Vztahy jsou komplikované. Páry mohou vypadat naprosto šťastně, přitom si v nich partneři ubližují navzájem. Jindy připadají perfektní i vám samotným a pak se přistihnete, jak usínáte s brekem. Otázkou je, kdy je láska zcela ztracená a zbyla jen nenávist. Máme pro vás tipy, jak to zjistit.
marianne.cz

Kdy je to příliš

Je podstatné zmínit, že „příliš mnoho společného času“ se může lišit vztah od vztahu. Co je pro jeden pár „moc času společně“ je pro jiný málo. Někteří lidé jsou jednoduše extrovertnější a aktivnější než jiní. Problém je, když ti dva nevědí, jak si nastavit tyto hranice. Lze to ale poznat.

  • Přestanete být zvaní na společenské akce

Že párkrát odmítnete jít večer s přáteli na večeři či na drink, protože preferujete Netflix se svou drahou polovičkou, je celkem normální. Ale děláte-li to tak často, že se vás ostatní přestanou ptát, jestli s nimi můžete jít, je to výstražná vlajka. Úplné odříznutí vnějšího světa vašemu vztahu nepomůže, naopak to může vést k tomu, že se s partnerem brzy omrzíte. To, že jste ve vztahu, neznamená, že musíte zazdít všechny ostatní.

  • Nudíte se spolu a nemáte si co říct

Je jasné, že společně trávený čas nebude neustále tak vzrušující jako na začátku a i to, že se ve vztahu budete jednoduše občas společně nudit. Ale pokud se dostanete do situace, kdy už si nemáte ani co říct, je potřeba jednat. Nejlepší terapií je strávit nějaký čas od sebe a potom zkusit něco nového a zajímavého, co váš vztah zpestří.

  • Berete se jako jistotu

Pokud spolu trávíte příliš mnoho času, může se stát to, že se začnete brát jako samozřejmost. To, co nejprve působilo jako projevy lásky – uvaření večeře, připravení čaje, hezký večer při svíčkách...můžete začít vnímat jako něco běžného a romantika vyprchá. V tu chvíli je potřeba společný čas trochu omezit, abyste si sebe začali zase vážit.

  • Není tam fyzická přitažlivost

I když vztahy nejsou jen o vzhledu, měli byste svého partnera pořád považovat za atraktivního. Pokud to tak nemáte, může to znamenat, že se vídáte příliš mnoho a on se vám omrzel. Nějaký čas od sebe, například týden, a pak hezké rande může oživit situaci.

  • Jste spolu, i když spolu nejste fyzicky

Často se stává, že když jste spolu neustále, pak máte tendence zůstávat v kontaktu, i když zrovna nejste fyzicky vedle sebe. Neustále si tedy píšete či voláte. I když si nemáte úplně co nového říct. Jednoduše chcete mít jistotu, že ten druhý na vás myslí. Mimo to v případě, že vám neodpoví, vzbudí to ve vás žárlivost, rozzuření a smutek z nedostatku interakce. Tím se eliminuje váš čas pro sebe.

  • Zanedbáváte věci, které vás dříve naplňovaly

Může jít o vaše koníčky, rodinu či domácí mazlíčky. Zkrátka pokud to bylo to, jak jste trávila čas, když jste byla single a s partnerem jste to všechno dělat přestala, měla byste to přehodnotit. Přeci jen život je o rozmanitosti, která do něj vnáší vzrušení a krásu. Nezanedbávejte své vášně, a tedy sebe, jen kvůli novému vztahu.

 

Zdroj: psychologytoday.com

Mohlo by se vám líbit

10 manželských pravidel, která byste (ne)měli porušovat

Zapomeňte na staré známé recepty na dlouhotrvající a šťastné manželství a některé berte s rezervou. Ne všechno, co vám kladla na srdce vaše maminka, nebo dokonce babička, je pravda.
marianne.cz