Manželství jako chamtivá instituce, aneb když jsou na sobě dva závislí

Jistě jste slyšeli o tom, že láska může být krásná a trpělivá...ale zároveň chamtivá, jak ukazují nedávné studie. To znamená omezení sociálního kontaktu, koníčků a trávení veškerého volného času s partnerem. Týká se to vás, nebo vašich zadaných přátel? A kolik času je příliš mnoho společného času? To vše v článku.
Když se dva vezmou, tak se tak nějak očekává, že spolu budou chtít být prvních pár měsíců každou vteřinu (i když spolu už obvykle chodili tak minimálně 5 let). Ale když tohle trvá více jak rok, přestává to být sranda.
Je to pochopitelné. Když jste ve vztahu, je velmi snadné ztratit přehled o čase, který s partnerem trávíte. Nejspíš máte pocit, že čas ani neexistuje. Ale když spolu jste příliš mnoho času, můžete upozadit ostatní části svého života, což není pro nikoho zdravé. Z průzkumů vyplývá, že lidé v manželství tráví méně času než nezadaní telefonováním, psaním a návštěvami svých přátel, sousedů i širší rodiny. Zároveň ne tak často poskytují přátelům a sousedům emocionální podporu a praktickou pomoc, například s domácími pracemi. Manželství tak působí jako „chamtivá instituce“, jelikož od párů vyžaduje, aby věnovaly čas a energii výlučně jeden druhému a tím pádem měly méně na rozdávání jiným lidem a aktivitám.
Ačkoliv to tak nefunguje u všech manželských párů a rozhodně ne v takových extrémech, tak přeci jen, někteří zadaní lidé jsou na sobě se svým partnerem možná až příliš závislí. Jedno je však jisté. U těch, kteří věří ve spřízněnou duši, se to objevuje častěji.
To prokázal poměrně nedávný výzkum dle kterého manželé, kteří považují svá manželství za svazek spřízněných duší, jsou lakomější než ti, jejichž pohled na manželství zdůrazňuje aspekty, jako je výchova dětí a láska.
Kdy je to příliš
Je podstatné zmínit, že „příliš mnoho společného času“ se může lišit vztah od vztahu. Co je pro jeden pár „moc času společně“ je pro jiný málo. Někteří lidé jsou jednoduše extrovertnější a aktivnější než jiní. Problém je, když ti dva nevědí, jak si nastavit tyto hranice. Lze to ale poznat.
-
Přestanete být zvaní na společenské akce
Že párkrát odmítnete jít večer s přáteli na večeři či na drink, protože preferujete Netflix se svou drahou polovičkou, je celkem normální. Ale děláte-li to tak často, že se vás ostatní přestanou ptát, jestli s nimi můžete jít, je to výstražná vlajka. Úplné odříznutí vnějšího světa vašemu vztahu nepomůže, naopak to může vést k tomu, že se s partnerem brzy omrzíte. To, že jste ve vztahu, neznamená, že musíte zazdít všechny ostatní.
-
Nudíte se spolu a nemáte si co říct
Je jasné, že společně trávený čas nebude neustále tak vzrušující jako na začátku a i to, že se ve vztahu budete jednoduše občas společně nudit. Ale pokud se dostanete do situace, kdy už si nemáte ani co říct, je potřeba jednat. Nejlepší terapií je strávit nějaký čas od sebe a potom zkusit něco nového a zajímavého, co váš vztah zpestří.
-
Berete se jako jistotu
Pokud spolu trávíte příliš mnoho času, může se stát to, že se začnete brát jako samozřejmost. To, co nejprve působilo jako projevy lásky – uvaření večeře, připravení čaje, hezký večer při svíčkách...můžete začít vnímat jako něco běžného a romantika vyprchá. V tu chvíli je potřeba společný čas trochu omezit, abyste si sebe začali zase vážit.
-
Není tam fyzická přitažlivost
I když vztahy nejsou jen o vzhledu, měli byste svého partnera pořád považovat za atraktivního. Pokud to tak nemáte, může to znamenat, že se vídáte příliš mnoho a on se vám omrzel. Nějaký čas od sebe, například týden, a pak hezké rande může oživit situaci.
-
Jste spolu, i když spolu nejste fyzicky
Často se stává, že když jste spolu neustále, pak máte tendence zůstávat v kontaktu, i když zrovna nejste fyzicky vedle sebe. Neustále si tedy píšete či voláte. I když si nemáte úplně co nového říct. Jednoduše chcete mít jistotu, že ten druhý na vás myslí. Mimo to v případě, že vám neodpoví, vzbudí to ve vás žárlivost, rozzuření a smutek z nedostatku interakce. Tím se eliminuje váš čas pro sebe.
-
Zanedbáváte věci, které vás dříve naplňovaly
Může jít o vaše koníčky, rodinu či domácí mazlíčky. Zkrátka pokud to bylo to, jak jste trávila čas, když jste byla single a s partnerem jste to všechno dělat přestala, měla byste to přehodnotit. Přeci jen život je o rozmanitosti, která do něj vnáší vzrušení a krásu. Nezanedbávejte své vášně, a tedy sebe, jen kvůli novému vztahu.
Zdroj: psychologytoday.com
Marianne Talk s ženou, která vydělává na OnlyFans
Nejčtenější články
Doporučujeme

Jsem věčná milenka, stále jen čekám a doufám. Odbornice vysvětluje, proč si muž k oltáři odvede úplně jiný typ ženy

Být single není diagnóza, samota znamená svobodu. Užijte si rande sama se sebou a ve své vlastní režii

Nástrahy velkého věkového rozdílu a kolik je tak akorát? Mick Jagger je se svou o 44 let mladší snoubenkou šťastný

Hledání lásky v dobách našich rodičů a dnes. Co jsme kvůli online životu ztratili, ale můžeme to získat zpátky

Jak najít partnera, když je vám 30, 40 a 50. Nevzdávejte se po prvním neúspěchu a nepřikrášlujte realitu, radí odborníci

Proč vám jiné ženy nepřejí úspěch, zvláště když jste zhubla nebo změnila vzhled. Expertka má vysvětlení

Žárlíte na ženy, které měl před vámi? Proč nás straší partnerova minulost a co je lepší nevědět

Společné bydlení po padesátce s novým partnerem přináší více spokojenosti a štěstí než svatba, říkají odborníci

Nový vztah po padesátce? My říkáme ano! Nebraňte se zažít nejopravdovější lásku vašeho života

Tragický příběh spisovatelky Simony Monyové. Až moc se podobal osudům hrdinek, o kterých psala
Mohlo by se vám líbit

Pudrově modrá dobývá interiéry. V koupelně funguje lépe než bílá






