Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Městská džungle: Proměňte svůj domov v zelený chrám

Jste připraveni na tu správnou džungli, ve které neplatí žádná pravidla? Výborně! Teď už stačí do svého bytu nastěhovat zelené nájemníky, kteří se postarají o váš estetický zážitek i klidnou mysl.

Urban jungle, neboli městská džungle, je trend posledních let, který si oblíbili lidé, jejichž tělo žije ve městě a duše v přírodě. Pomocí několika správně zvolených rostlin lze z bytu udělat divokou džungli, díky které zapomenete na šeď městských dnů. Nedílným benefitem městské džungle je navíc fakt, že rostliny nejen skvěle vypadají, ale především mají pozitivní vliv na psychiku. 

Rovnýma nohama do džungle

Řekněme si to narovinu – minimalismus na rostliny vůbec nezkoušejte! Pokud si potrpíte na minimum nábytku v šedých tónech a vaším největším maximalistickým hříchem je přeplněná knihovna Billy z Ikea, pak si městská džungle vaše srdce pravděpodobně nezíská. Mnohem větší šanci na úspěch má v místech, kde nikomu nebude vadit visící květináč nad konferenčním stolkem či parapet plný různorodých rostlin. 

Urban Jungle

Proč nestačí kaktus?

Při výběru rostlin si dejte pozor na několik základních pravidel. Je sice pravdou, že každá živá rostlina se podílí na výrobě kyslíku a čištění vzduchu, ale některé rostliny mohou přispívat k šíření negativní energie. Například čínské učení feng šuej varuje před umístěním kaktusů do ložnice či pracovního koutku. Jejich ostré trny produkují negativní energii sha, která v klidových místnostech nemá co dělat. Podle feng šuej není v bytě prostor ani pro bonsaje nebo suché květiny.

Naopak se zaměřte na rostliny, které mají pozitivní vliv na zdraví. Všichni alergici by se měli obklopit břečťanem, který dokáže odstranit až 94 % nečistot poletujících vzduchem. S břečťanem tvoří skvělou dvojku lopatkovec. Ten zvyšuje vlhkost vzduchu a odstraňuje toxiny. I když tomu její název nenapovídá, i tchynin jazyk je „must-have“ každé městské džungle. Nenápadná rostlinka totiž ze vzduchu s přehledem odfiltruje domácí toxiny jako trichloretylen, formaldehyd a benzen. S posledními dvěma látkami si taktéž poradí šplhavice zlatá, kterou si navíc zamilujete pro její nenáročnost. Krok vedle neuděláte ani s palmami, aloe verou, tlusticí nebo kapradím.

Urban Jungle

Kam s nimi?

Odpověď na tuhle otázku je více než jednoznačná – kamkoliv! V městské džungli totiž doopravdy neplatí žádná pravidla, a tak je jenom na vás, kam rostliny umístíte. Vytvořte pro ně koutek v obývacím pokoji, připravte jim parapet, pořiďte si závěsné květináče nebo je bez milosti postavte na zem. Je jenom na vás, jak moc si džungli pustíte k tělu. Pokud vás ale naprosto ohromí, pak ji můžete podpořit i vhodně zvolenými doplňky. Zelené polštáře, pastelově zelené doplňky či pletené koše jsou správnou volbou.

A především nezapomeňte na to, že každá městská džungle je jedinečná a nejdůležitější ze všeho je, abyste se v ní cítili dobře.

ČTĚTE TAKÉ: Těchto pět pokojových rostlin vám zajistí lepší spánek

Související články

Životní styl

<span>Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?</span>

Temná strana optimismu: Proč se vždy nevyplácí myslet pozitivně?

Životní styl

<span>Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?</span>

Přátelstvím ku zdraví aneb Proč je dobré mít v práci nejlepší kamarádku?

Životní styl

<span>Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život</span>

Omlouváte se až přespříliš? Naučte se, jak to změnit, jinak se budete trápit celý život

Životní styl

<span>Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?</span>

Vztahy mladých: Jak se seznamuje generace Z a co ve vztazích hledá?